kağıthane Haberleri

Kağıthane Hakkında

Arazi yapısı engebeli olup, derelerden ve vadilerden oluşmuştur. Kağıthane Belediye sınırları içinde yerleşme merkezde başlamışsa da burada fazla gelişme göstermeyen Çağlayan, Çeliktepe ve devamı olan Sanayi sırtlarında yoğun bir şekilde yerleşmeler başlamıştır.

Kağıthane ilçesi İstanbul'un Şişli ilçesinin Merkez Bucağı'na bağlı köy statüsündeyken, 1988 yılında ilçe olmuştur. İlçe nüfusunun büyük bir kısmını çalışmaya gelen insanlardan (daha çok Anadolu, Orta Anadolu ve Güney Anadolu'dan gelen insanlardan) oluşturmaktadır.
Kağıthane, İstanbul'da Haliç körfezine dökülen bir dere ile bunun vadisinde eski kağıt imalathanelerinin bulunması nedeni ile bugünkü adı almıştır. Köy ve civarında yapılan çeşitli kazılarda çıkan taşlardan köydeki yerleşimin roma dönemine uzandığı söylenebilir. Bu bölgenin Roma dönemi mezar taşları çıktığı gibi, derenin Haliç’le birleştiği ve Alibeyköy deresi ile üçgen bir tepe yaptığı bir temel kazısı sırasında antik çağa ait büyük bir mabet ortaya çıkartılmıştır. Söz konusu eserler halen İstanbul Arkeoloji Müzesindedir.

Kağıthane sınırları içerisinde yer alan İstanbul Sapphire ve Axis Avm ile bölge insanlarının her türlü ihtiyacını karşılayabiliyor.Yalnızca ticari bir alan değil, aynı zamanda ilçenin sosyo-kültürel yapısını değiştiren Axis Avm civarındaki geri dönüşümlerinin tamamlanması daha sık ziyaret edilen alanlar haline gelecekler.
Dönüşümün en önemli göstergelerinden biri de vadinin ortasından akan derenin temizlenmesi kadar, İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kağıthane’nin tekrar yeşille kucaklaşması olmuştur.

Kağıthane ilçesi etkinlik ve sanat merkezleri açısından zengin bir bölgedir. Birçok sinema, tiyatro, sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan bu bölge konumu itibariyle de ön plana çıkmaktadır.

Lokasyon avantajıyla da Cendere Vadisi İstanbul’un en kıymetli yerleri arasında gösteriliyor.

Kağıthane Sağlık Hizmetleri


Kagıthane sağlık hizmetleri açısından devlet hastanelerini ve özel hastaneleri içerisinde barındırmaktadır. Kagıthane'de yoğunluğun en çok yaşandığı devlet hastaneler Sanayi Mahallesi'nde bulunan Kağıthane Devlet Hastanesi'dir. İstanbul Okmeydanı Ağız Diş Hastalıkları Hastanesi ilçe sınırları içindeki yer almaktadır. Özel hastanelerde ise Özel Levent Hastanesi ve Avicenna Hastanesi'dir.
Hastaneler dışında bölgede ve 22 sağlık ocağı bulunur.

Kağıthane’de Eğitim


Bölge eğitim ve öğretim açısından pek çok okulu içerisinde barındırmaktadır. Haliç Üniversitesi, İlçede ortaokul ve liseler bulunmaktadır.

Ayrıca İnsan sağlığına zarar vermeyen, doğal malzemelerle inşa edilen, nefes alabilen, doğayı kirletmeyen ve radyoaktif barındırmayan Türkiye’nin ilk Organik Üniversite Kampüsü Nişantaşı Üniversitesi bölgede bulunmaktadır.

Kağıthane Ulaşım


Otoyollara bağlantısı bulunan bu bölge her ilçeye kolay ulaşım imkanı sunmaktadır. Kağıthane bölgesi ayrıca karayolu ulaşımı ile köprülere de yakın bir konumdadır.

Kağıthane Konut sektörü

İstanbul’un en önemli ve yoğun iş merkezlerinden Levent-Maslak hattına birkaç kilometre mesafede yer alan Kağıthane, lokasyonunun avantajını da kullanarak yükselişini sürdürüyor. Kağıthane’de bugün mevcut sanayi alanları yerini lüks rezidans, ofis ve AVM’lere bırakıyor.

Kağıthane'de 100 m2, 2+1 örnek daire üzerinden analiz yapıldığında;

- Satılık daire fiyatları 2014 yılında ortalama 216.329 TL'den başlıyor.
- Kiralık konut fiyatlarının 2014 yılında 1.069 TL civarında olduğu ortaya çıkıyor.

Kağıthane’de yer alan bazı tarihi ve gezilebilecek mekanlar

Sadabat Kasrı, Hasbahçe Mesire Alanı, Kağıthane Cendere Su Terfi İstasyonu, II. Mahmud Nişantaşı, İmrahor Çeşmesi (III. Murad Çeşmesi),Kasr-ı Neşat & Kasr-ı Cenan, Çeşme-i Nur, Atiye Sultan Sarayı, Koşu Köşkü, Mir-i Ahur Köşkü, Poligon Çeşmesi, Poligon Sarayı, II. Mahmud Nişantaşı, Su Terazisi, Daye Hatun Sıbyan Mektebi