Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

Savunma sanayi başta olmask üzere pek çok alanda öncü projelerin ortaya çıkmasını sağlayan Teknopark İstanbul'un 2. Etap Resmi Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Pendik'te gerçekleşti.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla bünyesinde 312 şirket ve 5 binin üzerinde çalışanı istihdam eden Teknopark İstanbul'un 2. Etap Resmi Açılış Töreni düzenlendi.

Açılışta Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da yer aldı.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

''TEKNOPARK İSTANBUL'' PEK ÇOK ÖNCÜ PROJENİN ÇIKIŞ YERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknopark İstanbul'da 312 şirket ve kuluçka merkezindeki girişimcilerin 5 binin üzerinde çalışanı istihdam ettiğini kaydederek “Savunma sanayi başta olmak üzere pek çok alanda öncü projeler burada ortaya çıktı. ASELSAN, TAI, TEI, Roketsan, BMC Power gibi büyük şirketler, Altınay Havacılık, Fourtech, Femsan, Armelsan, Figes gibi yüksek teknoloji firmaları burada yerli ve milli projelere imza atıyor. Ülkemizin gururu MİLGEM Korvet, Altay Tankı, ANKA İHA, AKYA Torpido ve LHD Amfibi Hücum Gemisi gibi projelerin Ar-Ge çalışmaları Teknopark İstanbul'da yürütülüyor.” dedi.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

''YABANCI ŞİRKETLERİN İLGİ ODAĞI OLMA YOLUNDA''

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Odak teknoloji alanlarında 10'dan fazla üniversite burada akademi-sanayi işbirliğinin başarılı uygulamalarını hayata geçiriyor. Teknopark İstanbul, sunduğu nitelikli altyapı, atölye, laboratuvar ve sosyal imkanlarıyla yabancı şirketleri de cezbediyor. Bunlar arasında BASF yenilik merkezi, Boeing'in ülkemizdeki inovasyon merkezi, küresel otomotiv sektörüne hizmet veren dünyanın lider motor aktarma organları ve araç mühendisliği şirketi FEV Türkiye’de yer alıyor.” diye konuştu.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

''43 BİN ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MÜHENDİSİ ÇALIŞACAK'' 

Burada yürütülen çalışmaların diğer teknoparklara da örnek olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm etapları tamamlandığında İstanbul Teknopark'ın 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanda binden fazla Ar-Ge firmasına ev sahipliği yapan bir yere dönüşeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burayı 43 bin araştırma geliştirme mühendisinin çalıştığı, dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Teknopark İstanbul'da, başta savunma sanayi olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, ileri elektronik, enerji, sağlık bilimleri ve endüstriyel yazılım alanlarında yüksek teknoloji içerikli Ar-Ge çalışmaları yapan; ASELSAN, TAI, TEI, Roketsan, STM, ASFAT, BMC Power, Vestel Savunma, Yaltes, C-Tech, Altınay Havacılık, Pavotek, Femsan, Armelsan, Kale Havacılık, Figes ve Boeing gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu yerli ve yabancı şirketler yer alıyor.

Öte yandan Altay Tankı, Akıncı TİHA, Anka İHA, Atak Helikopteri ve özellikle denizcilik sektöründe Milgem Korvet, Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi savunma sanayinin önde gelen Ar-Ge projelerine destek veren Teknopark İstanbul'da, 2020 Yılı Ocak sonu itibarıyla 312 firma, 5 bin 392 AR-GE Mühendisi bulunurken 1.763 savunma sanayi odaklı milli proje hayata geçirildi.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

HEDEF 4 BİN EK İSTİHDAM ORTAMI

Teknopark İstanbul'da mevcut durumda 1 ve 2. Etap yapılar ile arazi tahsisi yapılarak kendi binalarını inşa eden firmaların alanlarıyla birlikte toplam 210 bin metrekare kapalı alan bulunuyor. Açılışı yapılan 2. Etap binalarda 2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlanması hedefleniyor. Teknopark İstanbul'un, 2030 yılına kadar sağlanacak istihdam ve gerçekleştirecek ihracatlarla ekonomiye 10 milyar dolarlık katkı sunması bekleniyor.

Teknopark İstanbul'un ikinci etap açılışı Pendik'te gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2. Etap açılışını yaptığı Teknopark İstanbul, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın yanında, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye'nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulan bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak faaliyet gösteriyor

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡