AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal olayları değerlendirerek, "En tepede bir Erdoğan düşmanlığı var, onu kaldırdığınızda Türkiye, İslam göçmen düşmanlığı var" dedi. Çelik, EYT düzenlemesinin Meclis'e geleceği zaman hakkında bilgi verirken seçim tarihine ilişkin konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın konuğu oldu. Çelik, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği konusu, Türkiye'nin diplomasi trafiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Devlet Bakanı Esad ile görüşüp görüşmeyeceği, başörtüsü düzenlemesi, parlamenter sistem tartışmaları, seçim tarihi, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleri ve EYT düzenlemesi hakkında konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

İSVEÇ'TE KUR'AN-I KERİM YAKILMASI

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasını değerlendiren Ömer Çelik şunları söyledi:

"Öteden beri Rusya'ya dönük olarak tehdide yönelmiş bir Avrupa var. Ama kendi içindeki tehdidi göremedi. Bu da aşırı sağ. Bunlar neye karşılar. Avrupa demokrasisine karşılar. AB'ye karşılar. Bunların refleksi tarihlerine baktığımızda 2. Dünya Savaşı'ndan önce Yahudileri hedef olarak gösteriyorlar şimdi Müslümanları gösteriyorlar. AB'nin birlik içinde hareket etmesi gerektiğini gören ülkeler bu aşırı sağ gruplara çok fazla destek veriyorlar.

Cumhurbaşkanımız güçlü bir figür, onların düşman olduğu değerler açısından. Bunların hepsi Nazi aslında. Bu durum son derece tehlikeli. En tepede bir Erdoğan düşmanlığı var, onu kaldırdığınızda Türkiye, İslam göçmen düşmanlığı var. Aslında onu da kaldırdığınızda AB değerlerine karşılık var. Bunlar bildiğiniz faşistler. En alta indiğiniz zaman antisemitizm var. Rusya Ukrayna savaşı da tetikliyor bu faşist grupları.

Rusya Ukrayna savaşı ortaya çıktıktan sonra modern Avrupa değerleri değil, AB öncesi her bir ulusun kendi değerleri üzerinden yapıdan gitmek istiyorlar. Almanya'dan tutun Fransa'ya kadar merkez siyasetin bunlara karşı anlayışlı göstermesi, her seferinde aşırı sağı daha yükseltmiş oluyor.

İçeriden bir sabotaj var. İsveç ve aşırı sağ grupların güçlü olduğu yapılar var. İsveç Başbakanı diyor ki; Bu eylemleri yapanlar bizim NATO'ya üye olmamızı engelliyor. Bunlar sizi engelliyorsa ve siz buna karşı bir şey yapamıyorsanız tabii ki bir zaaf söz konusu. "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketinin yakılmasını biz kabul etmeyiz" dediler, ama bundan sonra bütün eylemleri ifade özgürlüğüne sokuyorlar.

Burası yargı sistemim böyle diyor. O zaman terörle mücadele yasasını değiştirin. Bu bir terör eylemidir. Cumhurbaşkanımıza karşı yapılan eylem tamamen terör eylemidir ve terör eylemi muamelesi görmelidir. İfade hürriyetini de yok eden bir durumdur bu. Kur'an-ı Kerim yakan alçakla bunu gazeteci finanse etmiştir. 70'li yıllarda öncesinde bu göçmen meselesini faşistlerin nasıl kullanıldığını anlatan kitaplarında çok önemli kritikler vardır. Burada da Nazi geleneğinin güçlü olduğu yapılar var."

TÜRKİYE, FİNLANDİYA İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Türkiye'nin NATO'ya üye olmak isteyen Finlandiya ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt veren Çelik, "Üçlü mekanizmayı biz istemedik, onlar bu duruma getirdiler. Masada ilerleme değil, gerileme var. Bu noktaya getiren İsveç'in kendisi oldu. İsveç verdiği hiçbir sözü tutamadı. Bu çerçevede o toplantının yapılmasının bir anlamı yok. Finlandiya bu konuda kendisini pozitif yönde ayrıştırmak istiyor. Onun için NATO ile konuşacak. Finlandiya ve İsveç iki ayrı bir ülke. Finlandiya terör konusunda doğru adımları attıktan sonra tabii ki İsveç'ten kendisini ayrıştırmış olur" dedi.

Çelik şöyle devam etti:

"Bunlar bizim her seçim karşılaştığımız şeyler. Panik yapacağımız işler değil serçe parmağımızla yöneteceğimiz işler. NATO'dan Türkiye'yi çıkarmayı söyleyenlerin sözleri akıl tutulmasıdır. Söz konusu olamaz. Biz NATO'nun kurucu ülkelerindeniz. Bunların bunu konuşmaya hakkı yok. Konuştukları şey NATO'yu lav etmek olur. "

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKADA ATTIĞI ADIMLAR

Türkiye'nin yürüttüğü diplomasi trafiği hakkında konuşan Çelik, "Biz Suriye ile görüşme yaptığımızda da eksen kayması var dediler. Biz coğrafi konumumuz itibariyle bir Avrupa devletiyiz, aynı zamanda Akdeniz devletiyiz. Asya ve Afrika ile bağımız var. Bunlar yüksek perdeden Türkiye'nin bu politikasını sorgularlar. Ama Cumhurbaşkanımızla görüştüklerinle, Putin'le görüşmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade ederler. Biz büyük bir geçmişe sahibiz, çoklu bir politika. Hem coğrafyamız hem kurduğumuz ilişkiler bunu ifade ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye ile Türkiye arasında 11 yıl sonra yeniden başlayan görüşmeler sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Esad'ın görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya yanıt veren Çelik şöyle konuştu:

"Biz bölgedeki devletlerin zarar görmesini istemiyoruz. Bugün gelinen noktada artık mesele Suriye meselesi olmaktan çıktı. Terör örgütleri oraya yerleşti. Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünü gözeterek terör örgütünü orada görüyor. Türkiye terör örgütüne operasyonlar gerçekleştirerek Suriye'nin toprak bütünlüğünü korudu."

"SEÇİMİN 14 MAYIS'TA YAPILMASI ARTIK KESİNLEŞTİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük" açıklaması sonrası seçim tarihine ilişkin konuşan Ömer Çelik şunları söyledi:

"Seçimin 14 Mayıs'ta yapılması artık kesinleşti. Burada esas olan muhalefet Meclis'e önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Tabii ki Meclis önemlidir. Türkiye Meclis'i dünyada önemli bir yere sahiptir. Tüm Meclis'ler savaş sonucu kurulmuştur fakat bizim Meclis'imiz savaşa komuta etmiştir. Türkiye demokratik tecrübeye sahip bir ülke. Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yaptı. 14 Mayıs'ı telaffuz ederek. Türkiye büyük bir olgunlukla bu seçimi gerçekleştirebilecek yetkiye sahip. En çok sandık güvenliği söyleniyor. Bütün siyasi partilerden temsilciler, vatandaşlar sandıkların başında olacak. Güvenlik sorunu yok. Kurallara uygun bir şekilde sandık başında görevini gerçekleştirenlere teşekkür ettik.

Burada enteresan bir şey vardır. Cumhurbaşkanımızıın siyaset yapma biçimi CHP'yi dönüştürdü. Cumhurbaşkanımız CHP liderine Demokrat partinin ilkesini söyletmiş oldu.

Her seçime giderken patronunuz millettir. Her seferinde bunu ifade edersiniz. Burada millete atıf yapmak. Kampanyamız güçlü bir şekilde hazırlanıyor. Bunlar Türkiye Yüzyılı şemsiyesi altında oluyor. Bizim beyannamemiz vardır. Manifestomuz çıkar ve kampanyamız olur. Ana sloganı Cumhurbaşkanımız açıkladığında göreceğiz. Cumhurbaşkanımızın mitinglerinde adım adım slogan ve kampanya açıklanacak."

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sinan Ateş cinayeti hakkındaki sözlerini değerlendiren Çelik, "Sinan Ateş cinayeti ile ilgili olarak, 'Torbacılara öldürttüğünüz Sinan Ateş' diyor. Biz bunu şiddetli kınıyoruz, utanç verici buluyoruz. Burada bir cinayetten bahsediyoruz. Devletin adliyesi, emniyeti işbaşındadır. Dün de Kılıçdaroğlu birçok kişiyi tehdit etti. Böyle bir tehdit olmaz. Biz varolduğumuz sürece buna müsaade etmeyiz. Siyasi cinayetler sayfası açılmıştır diyor. Adliye ve Emniyet işini yapıyor, olay tüm boyutlarıyla ortaya çıkacak" dedi.

AK PARTİLİ ŞENEL YEDİYILDIZ'IN SÖZLERİ

AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkında kullandığı, "Biz Tayyip Ağabey'e ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız lazım. Yani ayakkabısını elimizle yalamamız lazım" sözlerini değerlendiren Çelik şunları söyledi:

"Yanlış bir ifade. Grup Başkanımız kendisiyle konuşmuş. Yanlış bir ifade kullandığını söylemiş. Kendisi de özür dileyip bir açıklama yaptı. Üslubumuzda olmayan, kabul etmeyeceğimiz bir ifade. Üzüldük doğrusu."

Seçimlere MHP ile ortak liste yapılarak girileceği sorusuna yanıt veren Çelik, "Bizim seçim işleri başkanımızla, MHP seçim işleri başkanıyla gayet uyumlu bir çalışma yapılıyor. Bu konu ile ilgili henüz bir gündem olmadı. Bu yenilenme ve tecrübeyi çok iyi koruyan bir partiyiz. Bir yandan bu siyasi birikimlerimizi aktarabilecek, taşıyabilecek arkadaşlarımızın korunması, aynı zamanda yeni enerjiler bu denge. Burada kurumsallaşmış mekanizmalarımız var. Anketlerle sorarız. Daha sonra bu listeler konuşulur. Bizim açımızdan neyin ne zaman yapılacağı açık bir takvimle ilerliyor" diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar! İsveç'teki provokasyonlara tepki gösterdi, seçim tarihi ve EYT için konuştu!

HDP'YE AÇILAN KAPATMA DAVASI

HDP'ye açılan kapatma davası hakkında konuşan Çelik şunları söyledi:

"Bütün demokrasiler açısında terör kırmızı çizgidir. Meclis'te katılma yolları açıkken böyle bir mekanizmanın terörle içi çe olmaması gerekir. Dağdakilerle Meclis'i tehdit eden, "Sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz" diyenler var. Bütün dünya ayağa kalktı, bütün Türkiye ayağa kalktı, Cumhurbaşkanımıza yönelik yapılan saldırıya. Biz bu partinin teröre öteden veren açıklamalarına karşı en güçlü tavırları koyduk. Ama terörle söylemleri devam etti. Bu da Türkiye'de bir hukuk var. Orada değerlendirilecek. Son zamanlarda birden bire ne oldu.

Bizim PKK ile alakamız yok. Bunu diyen kişi daha önce terörist liderinin heykelini dikeceğiz diyen kişi. Şimdi tutmuşsunuz TBMM'de siyasetin, demorkasinin aık olması gerektiğini ifade etmek yerine terör örgütlerinin sözcülerinden daha çok savunan üyeleriniz olmuş. Bir milletin buna göz yumması mümkün olabilir mi? Ortada bir durum var bakın. Diğer ülkelerdeki örnekler var. Oralarda partiler kurulmuş, daha sonra örgütler kurulmuştur. Bunların aday listeleri bile terör örgütü kurmuştur. Terör insanlık suçudur. Bütün bunlar da teröristlere sırtımızı yasladık diye açıklama yapacaksınız ondan sonra da demokrasi, hak ve hukuk diyeceksiniz. Böyle bir iki yüzlülük olamaz."

ALTILI MASANIN ADAYI

Altılı masanın adayının kim olacağı konusunda değerlendirme yapan Çelik, "Muhtemelen bunlar adaylarını Temmuz'dan sonra yapacaklar. Ben hiç bu kadar apolatik bir siyaset süreci görmedim. Aslında bir sonraki toplantıyı istişare etmek için istişare yapıyorlar. Bu Cumhurbaşkanı adayı ne diyecek? Masa içerisinde Suriye politikasını destekleyen, karşı olan parti var. Bir senedir toplumun önüne konulan şey siyasi Trafik. Bir vizyon ortaya konulmuyor" diye konuştu.

PARLAMENTER SİSTEM TARTIŞMALARI

Parlamenter sistem tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, "Hiç kimse buna güçlendirilmiş parlamenter sistem demesin. Bu herhangi bir sistem değil. Buradan açık söylüyorum. Böyle bir tablo hayata geçmeyecek ama böyle bir tablo söz konusu olsa Türkiye'de yaşanan vesayetten daha ağır bir durum ortaya çıkar. Türkiye'ye bir tuzak kurulmak istense ancak böyle bir ortamdan çıkar" diye konuştu.

TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen başörtüsü düzenlemesine ilişkin konuşan Çelik, "Arzu ettiğimiz Meclis'ten geçmesidir. Geçerse referanduma gerek kalmayacaktır. Ama bizim önümüzde gelen taslaklarda ileriye dönük olarak kötü niyetli kullanabilecek, ya da geçmişte açtığı yaraları yeniden açabilecek bir takım ifade eksikleri söz konusu. Arkadaşlarımızın ürettiği yazımda son derece demokratik hukuki bir yazım. Türkiye'de başörtülü kızların okullara girmesi, bunlar iyi bir moda değil diye mi yapıldı, yoksa inançları yüzünden mi yasaklandı. O zaman yapılan şeyler vardı. Bir neslin hayatı başörtü örtükleri için gelecekleri çalındı" ifadelerini kullandı.

EYT DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

EYT düzenlemesi hakkında konuşan Çelik, "Bu ay sonu ya da şubat başı gibi düzenleme çıkmış olur. Maaşlarla ilgili mart diye söylenmişti. Çok bilemiyorum. Herkes aynı statüde mi, onun teknik kısmını bilemiyorum" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
Malesef bu çiftler evlilik yıl dönümünü kutlamak için 4 yıl bekleyecek!
Malesef bu çiftler evlilik yıl dönümünü kutlamak için 4 yıl bekleyecek!
PTT’den emekliye son dakika müjdesi! Hemen gidene 4000 TL verilecek
PTT’den emekliye son dakika müjdesi! Hemen gidene 4000 TL verilecek
Cumhur ittifakı Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi'den her mahalleye kreş sözü
Cumhur ittifakı Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi'den her mahalleye kreş sözü
Yolcuların hayvan sevgisi mest etti! O, koltukta mışıl mışıl uyudu, yolcular ayakta seyahat etti
Yolcuların hayvan sevgisi mest etti! O, koltukta mışıl mışıl uyudu, yolcular ayakta seyahat etti
Çok Okunanlar
Murat Kurum ve Hüseyin Karakaya halka seslendi: Kartal, her bireyin hak ettiği yaşam kalitesine ula
Murat Kurum ve Hüseyin Karakaya halka seslendi: Kartal, her bireyin hak ettiği yaşam kalitesine ula
Kartal Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mimar Hüseyin Karakaya ziyaretlerine ve seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor
Kartal Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mimar Hüseyin Karakaya ziyaretlerine ve seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor
1500 işçi alımı müjdesi! Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu
1500 işçi alımı müjdesi! Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu
Erken emeklilik müjdesi geldi! Bu son fırsat
Erken emeklilik müjdesi geldi! Bu son fırsat
Yorumlananlar
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Çok dikkat çeken anket! Hangisi daha başarılı Özgür Özel mi, Kılıçdaroğlu mu? Kimse sonuçlarda bu kadar fark beklemiyordu
Çok dikkat çeken anket! Hangisi daha başarılı Özgür Özel mi, Kılıçdaroğlu mu? Kimse sonuçlarda bu kadar fark beklemiyordu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu