Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu kimdir, nereli?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu'nun hayatı ve kim olduğu merak ediliyor. Peki Ayşe Karamollaoğlu kimdir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu nereli? Detaylar haberimizde.

Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu kimdir, nereli?

Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Karamollaoğlu kimdir? sorusunun cevabına ulaşmak isteyen birçok kişi internette arama yapıyor. İngiliz asıllı olan Ayşe Karamollaoğlu merak ediliyor. Peki Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Karamollaoğlu kimdir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu nereli? Ayrıntılar haberimizde.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU'NUN EŞİ AYŞE KARAMOLLAOĞLU KİMDİR,

Ayşe Karamollaoğlu'nun tam adı Ayşe Yasemin Karamollaoğlu'dur.

Ayşe Karamollaoğlu, İngiliz asıllı olduğu için zaman zaman Temel Karamollaoğlu siyasi anlamda buradan vurulmaya çalışılmıştır. Temel Karamollaoğlu ve eşi bu konuda açıklamalar yapmıştır.

1965’den beri İngiliz asıllı Ayşe Yasemin Karamollaoğlu ile evli olan Temel Karamollaoğlu’nun beş çocuğu var. Bir dönem eşinin yabancı olduğu konusunda spekülasyonlar yapılmıştı, Temel Karamollaoğlu da o dönem katıldığı Teke Tek programında Fatih Altaylı'ya, İngiltere’de öğrenciliği sırasında tanıştığını söylediği eşinin hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini hem de Müslüman olduğunu belirterek şunları söylemişti:

"Ben İngiltere'de tahsil yaptım. Ortaokul, liseyi Kayseri'de okudum. Oradan mezun olduktan sonra önce teknik üniversiteye girdim arkasından da Avrupa imtihanlarından birkaç tanesini kazandım, İngiltere'ye gittim. Orada tekstil tahsili yaptım ve döndüm. Oradayken de eşimle evlendim. Kendisi bana en büyük destek veren kişi. İnancında ve yaşantısında çok titizdir. Hem Müslüman hem Türk vatandaşı oldu. Evleneli 53 yıl oldu. Benim çocuklarımın çoğu 50 yaşının üzerinde. Bunu gizleyecek halim de yok. Gizlemeyi de düşünmüyorum."

AYŞE KARAMOLLAOĞLU NERELİDİR?

Ayşe Karamollaoğlu İngiliz asıllı Türk vatandaşıdır.

Temel Karamollaoğlu eşi | Ayşe Karamollaoğlu kimdir? | Ayşe Karamollaoğlu ingiliz mi?

Temel Karamollaoğlu eşi | Ayşe Karamollaoğlu kimdir? | Ayşe Karamollaoğlu ingiliz mi?

TEMEL KARAMOLLAOĞLU KİMDİR?

Saadet Partisi lideri Temel Karamolloğlu Maraş doğumlu olsa da aslen Sivas Gürünlü'dür. Temel Karalollaoğlu 1941 yılında Kahraman Maraş'ta dünyaya geldi.

Eğitimi

1960'lı yıllarda burslu olarak gittiği İngiltere'de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Tekstil Teknoloji Bölümünden 1964 yılında mezun oldu. 1967 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamladı. O yıl Türkiye'ye dönerek Sümerbank'ta proje mühendisi olarak işe başladı. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) uzman olarak görev aldı. 1967 ve 1972 yılları arasında DPT'de Tekstil Sektör Uzmanı olarak çalıştı. Askerlik hizmetinden sonra iki yıl özel sektörde çalışan Karamollaoğlu, 1975 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü olarak görev yaptı. İyi derecede İngilizce bilen Karamollaoğlu, evli ve 5 çocuk babasıdır.

EŞİ VE ÇOCUKLARI

Temel Karamollaoğlu İngiltere'de eğitim aldığı dönemde bir İngiliz kızı ile evlendi. Eşi Müslüman oldu Ayşe Karamollaoğlu adını alıp Türk vatandaşlığına geçti.

Temel Karamollaoğlu eşini Cumhurbaşkanı adayı olana kadar itinayla medyadan uzak tuttu. Ayşe Karamollaoğlu ilk kez 2018 seçimlerinde eşinin yanında objektiflerin önüne çıktı. Temel Karamollaoğlu'nun 5 çocuğu var. Kızı Zeynep Karamollaoğlu ve oğlu Zahid Karamollaoğlu Ali Kalkancı'nın müridi oldukları iddiaları ile bir dönem gündem olmuşlardı.

Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Karamollaoğlu kimdir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu nereli?

SİYASİ KARİYERİ :

1977 yılında Millî Selamet Partisi'nden Sivas Milletvekili seçildi. 1980 askeri müdahalesinden sonra 1987 referandumuna kadar aktif siyasetten uzak kaldı. 1989 yılında Refah Partisi'nden Sivas Belediye Başkanlığına seçildi. Bir dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 1994 Mahalli İdareler Seçimlerinde aynı ilde yeniden Refah Partisi'nden Belediye Başkanı seçildi.

SİVAS MADIMAK OLAYARI :

1993 Sivas Katliamında saldırgan kitle Madımak Oteli'nin önündeyken yanlarına gittiğinde, 'Mücahit Temel' sloganlarıyla karşılandığı, kalabalığa hitaben "Bir defa şöyle bir fatiha okuyalım. Şunların ruhuna el fatiha diyelim" diye konuştuğu ve "Gazanız mübarek olsun" dediği basında çıkan haberlerde yer aldı.

Karamollaoğlu, bu sözlerle ilgili yıllar sonra verdiği bir röportajda "Hiç hatırlamıyorum. Bir kalabalığı nasıl teskin edersiniz? Onların gönlünü alarak... Orada, 'Oturun sakinleşin, bir Fatiha okuyun' dememin, demememin bir önemi yok ki" dedi.

UTANÇ MÜZESİ OLMASINA KARŞI ÇIKTI: Katliamın bir numaralı sanığı olan ve 17 yıldır firarda olan dönemin belediye meclis üyesi Cafer Erçakmak'ın hiçbir suçu olmadığını savunan Karamollaoğlu, katliamda yaşamını yitirenlerin yanarak değil, dumandan boğularak öldüğünü iddia etti. Karamollaoğlu, Madımak Oteli'nin utanç müzesine dönüştürülmesinin Sivas'a en büyük ihanet olacağını ve Türkiye'nin çok büyük acılar yaşadığını ama hiçbirinin bunun kadar istismar edilmediğini ileri sürdü.

Temel Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Karamollaoğlu kimdir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu nereli?

RP MİLLEKVEKİLLİĞİ DÖNEMİ :

1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. Bu dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yaptı. Aynı dönemde Refah Partisi Grup Başkanvekilliğine seçildi. Bu görevini Refah Partisinin kapatılmasına kadar sürdürdü. Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesince kapatılmasından sonra Fazilet Partisine katıldı.

1999 seçimlerinde Sivas’tan yeniden Milletvekili seçildi. Mayıs 2000 tarihinde yapılan Saadet Partisi kongresinde Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 30 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi'nde Saadet Partisi genel başkanlığı görevine seçildi.

53
415
26
6
6
4
211
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
1 Yorum