Camide skandal pozlar cezasız kaldı! İbadethane olduğunu bilmiyormuş!

Camide verilen skandal pozlar cezasız kaldı. Eda Taşpınar, camide verdiği uygunsuz pozların ardından ibadethane olduğunu bilmiyordum dedi ve mahkeme o pozlarda suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle ceza vermedi.

Camide skandal pozlar cezasız kaldı! İbadethane olduğunu bilmiyormuş!

Tasarımcı Eda Taşpınar, Hristiyan geleneklerine uygun olarak yeni yıl kutlaması yaparken, tarihi Sultanahmet Cezaevi Camii/Hayyatin Hassa Camii adlı otelde kalmış ve burada yarı çıplak bir fotoğraf çektirmişti. Ardından bu fotoğrafı, "Sevgililerim, mutlu yıllar" ifadesiyle sosyal medya hesabında paylaşmıştı. Taşpınar'ın Müslümanların kutsal mekanında gerçekleştirdiği bu saygısızlık büyük bir öfke ve tepki doğurdu. Tepkiler üzerine Taşpınar hakkında soruşturma başlatıldı ve 4 Ocak'ta Çağlayan Adliyesi'nde ifade verdi. Savunmasında, "Bu yerin bir ibadethane olduğunu bilmiyordum" şeklinde bir açıklama yaptı.

BU POZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Açılan davanın ardından Eda Taşpınar hakkında ödül gibi bir karar verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Kararda, Taşpınar'ın ifadesiyle birlikte skandal pozların sosyal medya ve internet haber sitelerine yansıdığı ve kamuoyunda tepki gördüğü de yer aldı. Söz konusu paylaşımla ilgili resen soruşturma açıldığı ve CİMER'e de suç duyurularında bulunulduğu anlatılan kararda, Taşpınar'ın 4 Ocak'ta savcıya verdiği savunmasına yer verildi.

ee9oq-1686645133-1909.webp

Mahkeme, ilgili kanunun gerekçesi, şüphelinin savunması ve olayın değerlendirilmesi sonucunda suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatine vararak kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İBADETHANE OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Eda Taşpınar'ın savunması şu şekilde:

"Sosyal medya hesabımda yayınlamak üzere çeşitli mekanlarda ve açık alanlarda fotoğraf çektiriyorum. Sultanahmet’te bulunan otel ile de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ilişkin yazılı olarak otel ile görüşmelerimiz vardır. Otele gelmeden önce otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde 2 tane turist fotoğraf çekiniyordu. Ben de burada fotoğraf çekileceğini düşündüm. İçerisinin bir ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu hususta bir uyarıda bulunmadılar. Bu durum için gerçekten üzgünüm, özür dilerim. Bu fotoğrafları sosyal medyada yayınladıktan sonra yapılan paylaşımları görmem üzerine korktuğum için fotoğrafları kaldırdım. Dini değerleri aşağılama gibi bir kastım yoktur. İnsanların dini duygu ve düşüncelerine saygı duyan biriyim. Böyle olmasını istemezdim.”

0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN