Pervin Buldan açıkladı: HDP'den cumhurbaşkanlığı adayı için flaş karar! "En kısa zamanda açıklamanın..."

HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarıp çıkarmayacağına ilişkin kararını açıkladı.

Pervin Buldan açıkladı: HDP'den cumhurbaşkanlığı adayı için flaş karar! "En kısa zamanda açıklamanın..."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Örgütü’nün 4’üncü Olağan Kongresi bugün yapıldı. Kongreye katılan isimler arasında yer alan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, önümüzdeki aylarda yapılacak olan seçimler hakkında konuştu.

Pervin Buldan açıkladı: HDP'den cumhurbaşkanlığı adayı için flaş karar! En kısa zamanda açıklamanın...

CUMHURBAŞKANI KARARI

Pervin Buldan, herkesin cumhurbaşkanı adayının kim olacağını merak ettiğini ifade ederek, "Biz HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla girecek" dedi.

Pervin Buldan açıkladı: HDP'den cumhurbaşkanlığı adayı için flaş karar! En kısa zamanda açıklamanın...

"MİLLET İTTİFAKIYLA ORTAKLIĞIMIZ YOK"

"Bizim Cumhur İttifakıyla ne Millet İttifakıyla herhangi bir ortaklığımız yok" diyen Buldan, zamanı geldiğinde görüşmeler yapabileceklerini ifade etti. Buldan, "İlkesel yaklaşımlarımız var bunları zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz müzakere edebiliriz, diyalog içinde olabiliriz. Ama HDP’nin şu an ki kararı kendi adayıyla seçimlere girmektir" diye konuştu.

Pervin Buldan açıkladı: HDP'den cumhurbaşkanlığı adayı için flaş karar! En kısa zamanda açıklamanın...

"ADAYI AÇIKLAMANIN HAZIRLIKLARINI YAPTIĞIMIZI BELİRTMEK İSTİYORUM"

HDP'nin kendini adayını en kısa zamanda açıklamak için hazırlık yaptığını dile getiren Buldan şunları söyledi:

"Türkiye’nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte emek ve özgürlük ittifakıyla birlikte kadınların, gençlerin onayıyla bu ülkede bütün kesimlerin önerilerini, görüşlerini alarak kendi adayını en kısa zamanda açıklamanın hazırlıklarını yaptığımızı belirtmek istiyorum. Hiç kimse HDP’yi A ya da B partisine bağlamasın. HDP, Türkiye’de bir iradedir, büyük bir güçtür ve bu irade de güce bağlı olarak seçimlerde büyük bir oy oranıyla çıkmayı hedefleyen bir siyasi partidir."

buldan-hdp.jpg

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ

Milletvekili seçimlerinde ittifak yapacaklarını belirten Buldan şu ifadeleri kullandı:

"Parlamento seçimlerinde de yine Türkiye’nin en geniş seçim ittifakı ile demokrasi güçleriyle Emek ve Özgürlük İttifakı’nı daha da büyüterek Kurdi ittifaklarımıza, kadın ittifaklarımıza ve Türkiye’nin farklı kesimlerini, farkı inançlarını farklı mezheplerini parlamentoya taşımanın ve çok sayıda milletvekiliyle parlamentoya girmenin çalışmalarını yaptığımızı halkımızın bilmesini istiyorum.

HDP sadece Kürtlerden değil bugün Ermenilerin de Süryanilerin de Alevilerin de Azerilerin de Terekemelerin de ve bu ülkede ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen tüm kesimlerin partisidir. O yüzden sadece Kürtlerin değil diğer inançların ve kimliklerin de parlamentoya taşınması için HDP büyük bir çatıdır. Şunu da unutmamak gerekiyor ki bu ülkede en büyük zulmü en büyük ayrımcılığı en fazla ötekileştirilen halklar Kürtlerdir. Bugüne kadar yaşadığı acılar ortadadır. HDP içerisinde yoğunlukta Kürtler var bu da doğaldır ama aynı zamanda bu ülkenin farklı kimliklerinin de HDP içerisinde siyaset yapması bizim fikriyatımızın gereğidir."

İlgili Haberler
1
2
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN