PROF.DR. Poyraz Gürson kimdir, nerelidir kaç yaşındadır. uzmanlık alanı ve mesleki kariyeri nedir? Biyografisi

Televizyon programlarında yaptığı yorum ve analizlerle özelliklede dünyadaki devletlerin Uluslararası İlişkiler alanında yaptığı analizler ve açıklamalarıyla izleyicilerin dikkatini çeken PROF.DR. Poyraz Gürson kimdir, nerelidir kaç yaşındadır. uzmanlık alanı ve mesleki kariyeri nedir? diye araştırılmaya başlandı. İşte PROF.DR. Poyraz Gürson'un hayat biyografisi.

PROF.DR. Poyraz Gürson kimdir, nerelidir kaç yaşındadır. uzmanlık alanı ve mesleki kariyeri nedir? Biyografisi

2009 yılından itibaren araştırmacı akademisyen olarak görev yapan, katıldığı birçok televizyon programlarına yaptığı dikkat çekici yorumlarla izleyicilerin dikkatini çekmeyi başaran PROF.DR. Poyraz Gürson izleyenler tarafından merak edilip PROF.DR. Poyraz Gürson kimdir, nerelidir kaç yaşındadır. uzmanlık alanı ve mesleki kariyeri nedir? diye araştırılmaya başlandı. İşte PROF.DR. Poyraz Gürson'un mesleki kariyeri ve hayat biyografisi.

PROF.DR. POYRAZ GÜRSON KİMDİR?

1972 yılında İzmir'de dünyaya geldi İlk-ortaöğretim ve liseyi İzmir Karşıyaka’da tamamladıktan sonra1984 yılında Kara Harp Okulu/ANKARA’na giren Gürson 1988 yılında mezun olmuştur. İkinci lisans eğitimini ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik/İSTANBUL Bölümünde tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını/İSTANBUL (MA) Balkanlar, Ortadoğu ve Asya gelişmeleri üzerine 1999 yılında başarıyla tamamlamıştır. Doktorasını ise Ege Üniversitesi İZMİR 2004 yılında almıştır. Üniversiteler Arası Kurul’ca (ÜAK) 12 Mart 2015 tarihinde Siyasal Hayat ve Kurumlar alanından alanından Doçentliğini almış 2020 yılı Ekim ayında KOÜ Senato kararı ile Profesörlüğe Yükseltilmiş, KOÜ’nde etik kurul üyeliği yapmıştır. Halen (2022 yılında) Okan Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve MYO Müdürü’dür.

gurson.jpg

Gürson, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik garnizonlarında, topçu subayı olarak 1989 yılında 5.Zırhlı Tugay K.lığı /GAZİANTEP’de başlayan kıta hayatında batarya Subayı-Batarya/Birlik Komutanı olarak görev yapmış Irak’ta Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde 2001 yında görev almış,Suriye sınır birliklerinde görev yapmış, BM bünyesinde Mültecilerin Kontrolü kurslarına iştirak etmiş ve son olarak , atandığı Genel Kurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’nde akademik kariyerine paralel olarak plan subayı olarak görev yapmıştır. Kendi isteği ile TSK’den ayrılmış meslek kariyerine, Atılım Üniversitesi’nde akademisyen olarak devam etmiştir .

2009 yılından itibaren araştırmacı akademisyen olarak görev aldığı Trento Üniversitesi(İtalya) bünyesinde Centre for Aesthetics in Practice Community Landscapes Design merkezinde destinasyon bazlı çalışmalar yapmış Gürson, 2010 Temmuz –Ağustos döneminde ise Hunan Üniversitesi’nde(Changsha/Çin) “Mao ve Çin Medyası” üzerine Erasmus Mundus Academic Staff hareketliliği ile Çin’de incelemelerde bulunmuştur. 2010 yılında ilk Suriye kitabı yayımlanmış bu kapsamda Şam ve Lübnan Beyrut eksenli birçok kez bölgede bulunmuştur. İyi derecede İngilizce bilen Gürson evli ve üç çocuk; Mina Alara, Almila Doğa ve Kaan Ata Gürson’un babasıdır.

1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN