İstanbul'da deprem riski olan ilçeler | İstanbul zemini sağlam ilçeler 2023

İstanbul'da deprem riski olan ilçeler hangileri? sorusu Türkiye'nin bir deprem olması sebebiyle sıklıkla gündeme geliyor. Uzmanlar olası Büyük Marmara Depremi için ciddi uyarılarda bulunurken 15 milyonluk kentte yaşayan halk da bölgenin güvenli ve riskli ilçelerini merak ediyor. İşte İstanbul zemini sağlam ilçeler 2023

Kahramanmaraş'ta yaşanan 7.6 şiddetindeki yıkıcı depremin ardından olası Marmara depremi için İstanbullular endişeyle depremi tartışıyor. İstanbul'da deprem riski olan ilçeler uzmanların olası Büyük Marmara Depremi için kritik uyarılarını arttırmasıyla çokca araştırılmaya başlandı. İşte İstanbul zemini sağlam ilçeler 2023...

Kahramanmaraş'ta yaşanan 7.6 şiddetindeki yıkıcı depremin ardından olası Marmara depremi için İstanbullular endişeyle olası depremi tartışıyorlar. Özellikle yıllardır beklenen olası depremlerin yaratacağı zararı, bu göçle oluşmuş çarpık ve sağlıksız kentleşme hızla artırıyor. İstanbul’un felaket olarak nitelendirilebilecek olaylarından teki şüphesiz 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremdir. O zamana kadar kimsenin tam olarak bilmediği deprem, çok acı bir şekilde kendi yüzünü göstermişti. Gölcük ve İzmit’te merkezli bu deprem İstanbul’u birkaç dakika içinde yerle bir etmeyi başarmıştı. Yerel saatle 03.02’de başlayan 7.5 şiddetindeki bu deprem, 17 bin 480 kişinin de ölümüyle sonuçlanmıştı. 23 bin 731 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığı bu depremde 133 bin 683 bina yerle bir olmuştu. Yaklaşık 600 bin kişiyi evsiz bırakan 17 Ağustos depreminden sonra İstanbul’un yapılarındaki sorunlar gün yüzüne çıktı. Depremden sonra yapı firmalarına 2 bini aşkın dava açıldı.

TÜRKİYE 2022 DEPREM HARİTASI E-DEVLET SİTESİNDE

En son 1996 yılında hazırlanan Türkiye’nin deprem tehlike haritası güncellenerek önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritayla, risk değerlendirmesi sadece fay hattına göre değil, zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı. Riski belirtmek için kullanılan 1., 2. derece şeklindeki sistem kalktı, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yöntemi aldı.

İstanbul'da deprem riski olan ilçeler | İstanbul zemini sağlam ilçeler 2022

ANADOLU YAKASI, AVRUPA'YA GÖRE DAHA GÜVENLİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul genelinde ise 1106,25 hektarlık alanı "Riskli Alanı" ilan etti. Ancak bu alanlar arasında en az risk taşıyan yer Anadolu Yakası. Bilinçlenmenin büyük etkisi ile yapılarda usulüne uygun kaliteli malzemelerin kullanılması ve doğal afetlere karşı büyük tedbirlerin alınması ile her zaman depreme hazır bir durumda. Ancak diğer yandan ise Avrupa Yakası ise İstanbul’un deprem konusunda en sıkıntılı olduğu bölgedir. Zamanında yapılan çarpık kentleşmenin en çok yaşandığı Avrupa Yakası, şimdilerde yaşanacak olası bir depremin bilançosu çok ağır.

İSTANBUL ZEMİNİ SAĞLAM İLÇELER 2023

Uzmanlar, İstanbul’da deprem riski taşıyan bölgeleri küçük deprem riski, orta deprem riski ve yüksek deprem riski olmak üzere üç aşamada ele alıyor. İşte İstanbul semtlerinin bulunduğu bu aşamalar;

KÜÇÜK DEPREM RİSKİ TAŞIYAN SEMTLER

Darıca, Dolayoba, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere dışında kalan kısımları), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Beşiktaş, Maçka, Nişantaşı, Şişli, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Emirgan, Bağcılar, Haraççı ve Taşocağı.

İSTANBUL'DA DEPREM RİSKİ OLAN İLÇELER

Yıllardır İstanbul'da beklenen deprem konusunda uzmanlar sürekli bir araştırma içerisinde. Yapılan testler ve araştırmalar sonucunda Avrupa Yakası ile ilgili ağır bilançolar hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan deprem profesörü Ahmet Ercan’ın tespitleri doğrultusunda “Cankurtaran’dan başlayıp Ayasofya’ya, oradan Süleymaniye’ye, oradan Fatih’e, Edirnekapı’ya, oradan Küçükçekmece ve Büyükçekmece göllerinin kuzey kıyısına bir çizgi çekin ve bu çizginin güneyindeki yerler depremde en çok hasar ve en çok yıkım görecek yerlerdir” açıklamasını yaptı.

ORTA DEPREM RİSKİ TAŞIYAN SEMTLER

Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

İstanbul'da deprem riski olan ilçeler | İstanbul zemini sağlam ilçeler 2022

YÜKSEK DEPREM RİSKİ TAŞIYAN SEMTLER

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere...

Uzmanlar gelişen araştırma tekniklerinin tutarlılığı sebebiyle depremlerin yerleri ve şiddetleri konusunda son 100 yılda neredeyse hiç yanılmadılar, İstanbul için de tahminleri en az 7 şiddetinde bir deprem.

Dünyanın en şiddetli depremi olarak geçen 1960 Şili Depremi'nin 9.5 şiddetinde olduğunu, ülke çapında onarılması zor hasarlar yarattığını düşünecek olursak 7 şiddetinde bir depremi hayli önemsemek gerekiyor.

Depremin gerçekleşmesi için uzmanlar 2022-2029 aralığını tahmin etmiş olsalar da 2023 yılı ve ardından gelen birkaç yıl bu ihtimalin en kuvvetli olduğu zaman aralığı.

Beklenen İstanbul Depremi'nde de benzer bir sıçrama olacağı öngörülse de bu sefer şiddetli etkinin nerede olacağı belirsiz.

Tahminler deprem sonrası kıyıların daha yoğun etkileneceğine yoğunlaşıyor, bunu söyleyebiliriz. Ayrıca İstanbul'un yakın çevresi depremden yoğun etkilenecek fakat Adapazarı, Yalova gibi uzak çevrede kalan komşuları görece daha güvenli olacak.

İstanbul'da deprem riski olan ilçeler | İstanbul zemini sağlam ilçeler 2022

İSTANBUL'UN SEMTLERE GÖRE RİSK DURUMU

Deprem sonrasında oluşacak olayların senaryosunu fiziki risklerle tanımlarken can kaybı, fiziksel yaralanma, içme ve atık su sistemlerinin göreceği zararları dahil ettiğimizde ortaya yukarıdaki harita çıkıyor.

Binaların sağlamlığını dışarıda bırakarak sadece fay hattının incelenmesiyle ortaya çıkan bu haritaya göre kırmızı renkle ifade edilen Avcılar, Kadıköy, Maltepe ve Pendik çevresindeki semtler depremde en büyük şiddeti göğüsleyecek. Mahmutbey ve Beşiktaş'tan başlayan hat ise kuzeye doğru gidildikçe yaşanacak şiddetin azalacağını gösteriyor.

İstanbul Zemini Sağlam İlçeler 2023

Ayrıca raporlara göre deprem sonrası Fatih bu kıstaslara göre en fazla etkilenecek semt, hatta Küçükçekmece'nin tam iki katı kayıp bekleniyor.

Fatih'in ardından Bahçelievler, Avcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy geliyor. Bu bölgelerde risklerin üstesinden gelebilecek yapılar aslında İstanbul'un da kaderini belirleyecek.

İstanbul'da deprem sonrasında en güvenli semt Şile.

Ardından Çatalca, Çekmeköy, Arnavutköy ve Beşiktaş geliyor.

17 Ağustos 1999 depreminde 18 bin olduğu göz önüne alındığında Büyük İstanbul Depremi'nde de kaybın bu sayılara benzer olmasından endişe ediliyor. Gereken önlemler alındığında tüm İstanbul'un hiçbir zarar görmeden bu depremi atlatması için çalışmalar sürüyor.

İstanbul'un Tarihi Depremleri

İstanbul, tarih boyunca birçok depremin etkisi altında kalmış olan bir şehir olarak öne çıkar. Bu büyük metropol, hem coğrafi konumu hem de yeraltı jeolojisi nedeniyle depremlere karşı hassas bir bölgede yer alır. İşte İstanbul'un tarihindeki bazı önemli depremler:

  1. 1509 Büyük İstanbul Depremi: Tarihi kayıtlara göre, 10 Eylül 1509'da gerçekleşen bu deprem İstanbul'u büyük bir yıkıma uğratmıştır. Şehirdeki binaların büyük bir kısmı zarar görmüş, on binlerce kişi hayatını kaybetmiştir.

  2. 1766 İstanbul Depremi: Bu deprem, 22 Eylül 1766'da İstanbul'u vurmuş ve büyük tahribata yol açmıştır. Özellikle Üsküdar ve Galata bölgeleri etkilenmiştir.

  3. 1894 Büyük İstanbul Depremi: 10 Temmuz 1894'te gerçekleşen bu deprem, İstanbul'u bir kez daha sarsmış ve önemli zararlara yol açmıştır. Şehirdeki birçok tarihi eser de bu depremde hasar görmüştür.

  4. 1999 Gölcük Depremi: Aslında Gölcük Depremi olarak bilinse de, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen bu büyük deprem İstanbul'u da etkisi altına almıştır. Kentte birçok bina hasar görmüş, yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir.

İstanbul, bu tarihi depremlerden ders çıkarmış ve yapı standartlarını iyileştirerek depremlere karşı daha dayanıklı hale gelmeye çalışmıştır. Ancak hala bu tür doğal afetlere karşı dikkatli olunması ve önlem alınması büyük önem taşır.

İlgili Haberler
72
790
94
162
55
86
15
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
9 Yorum