HDP'nin cumhurbaşkanı adayı çıkarma nedeni belli oldu! İki ismin adaylığı üzerinde duruyorlar!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın "HDP kendi adayını çıkaracak" sözleri sonrası cumhurbaşkanı adayının kim olacağı merak konusu olmuştu. HDP'nin adaylık konusunda üzerinde durduğu iki isim belli oldu.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı çıkarma nedeni belli oldu! İki ismin adaylığı üzerinde duruyorlar!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Örgütü’nün 4’üncü Olağan Kongresine katılan ve burada bir konuşma gerçekleştiren Eş Genel Başkan Pervin Buldan,"Biz HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla girecek" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama sonrası HDP'nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konuşulmaya başlanmıştı.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? İki ismin üzerinde duruyorlar!

HDP NEDEN KARAR DEĞİŞTİRDİ?

Gazeteci İsmail Saymaz bu konuda edindiği bilgileri köşe yazısında anlattı. HDP'nin aday çıkarma kararının altında yatan gerekçeleri araştırdığını ifade eden Saymaz şunları yazdı:

"HDP, neden bir gün sonra tavır değiştirdi?

Dün bu soruya yanıt aradım.

Tabanda öfke yaratan iki gelişmeden söz ediliyor.

Bir: Altılı Masa’da bakanlık paylaşımları ve İçişleri Bakanlığı’nın İyi Parti’ye kalma ihtimali.

İki: Ahmet Davutoğlu’nun kurulacak hükümette etkin bir rol alacağını belirtmesi.

Bir HDP’li şunları söylüyor:

'Hesaplaşma ve yüzleşme süreçleri nasıl çalışacak? Adamların kerameti kendinden menkul, HDP’nin yüzde 15’ini alacak, üstüne diyecek ki, ‘O mevzuyu araştırmazsınız.’ Böyle bir şey olabilir mi? Neden İçişleri Bakanlığı’na İyi Partililerden başka adı geçen yok. Bir sosyaldemokrat niçin İçişleri Bakanı olamıyor?' "

eugjywkuuaealsg.jpg

HDP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Saymaz, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı konusunda üzerinde durduğu isimlerin Gültan Kışanak ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hakimi Rıza Türmen olduğu ifade etti. Saymaz, "Bu arada HDP, cumhurbaşkanı adaylığında eski Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hakimi Rıza Türmen’in isimleri üzerinde duruyor" diye yazdı.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? İki ismin üzerinde duruyorlar! HDP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? İki ismin üzerinde duruyorlar!

1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN