Kubilay Öztürk

Kubilay Öztürk

Hayırlısı Olsun!

AK Parti, 2024 yerel seçimleri için aday adaylığı sürecinin 9 Kasım’da başlayıp 17 Kasım akşamında sonuçlanacağını ilan etti. 19 Kasım tarihinde ise yurt çapında bütün teşkilatların fikrinin alındığı temayül yoklaması aynı anda yapılacak.

Bu kadar erken beklemediğim için biraz şaşkınlık yaşamadım desem yalan olur. Sanırım partinin üst kademesi, aday adaylığı sürecini erken bitirip, adaylarını bir an evvel netleştirerek sahaya ağırlık vermek istiyor. Özellikle son yerel seçimlerde kaybedilen bazı büyükşehirler bu şekilde davranmaya itmiş olabilir.

AK Parti’nin bu hamlesi muhalefet partilerinde de bir hareketlenmeye neden olacaktır. Zira adayların erkenden belirlenmesi, onlara sahada da yeterince çalışma fırsatı verecektir.

Pendik özelinde konuyu irdelediğimizde AK Parti’de mevcut başkan Ahmet Cin, zaten başkan olduğu için aday adaylığı sürecine girmeyecektir. 2024 yerel seçimlerine belediye başkanı ve AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı olarak girip girmeyeceğine ise partinin üst yönetimi karar verecektir.
Muhalefetten ilk açıklanan Pendik Belediye Başkan Adayı, İYİ Parti Pendik ilçe Başkanı Süleyman Turan oldu. CHP adına ise Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tarık Balyalı ve işadamı Bayram Bekar şimdilik konuşulan isimler arasında. Her iki ismin CHP adaylığı da Pendik için süpriz olmayacaktır. Diğer partilerden henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte Yeniden Refah Partisi Pendik Kurucu İlçe Başkanı Fahrettin Karakurt, dost sohbetlerinde YRP Pendik Belediye Başkan Adayı olarak görevlendirilmekten onur duyacağını ifade etmesiyle partisi adına Pendik Belediye Başkan Adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
SAADET PARTİSİ cenahından Pendik Adayına dair henüz bir ses çıkmadı, çıktıysa da biz duymadık.
MHP büyük bir ihtimalle CUMHUR İTTİFAKI prensipleri doğrultusunda Pendik Adayı çıkarmayacaktır. Çıkarsa bu bizim için sürpriz olur…

Gelelim Pendik siyasetini en fazla meşgul eden konuya. O da şu ki, AK Parti’den kimlerin Aday Adaylığı için yola çıkabileceği. Bu konuda tahmin ettiğimiz partiye mal olmuş bazı isimler olsa da Aday Adaylığı süreci zaten kapıda olduğu için bu isimleri zikretmek doğru olmayacaktır. Zaten ölmez de sağ kalırsak ve Allah izin verirse gazetemizin Aralık sayısında bütün aday adaylarının öyküsü yer alacaktır.

Sonuç olarak; genelde memleket, özelde ise güzel ilçemiz Pendik için duamız emanete ehil, liyakatlı emanetçilerin girdiği bir yarış olsun ve seçimler kırmadan dökmeden huzur içinde geçsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN