Fenerbahçe'den Cüneyt Çakır'la ilgili zehir zemberek açıklama!

Fenerbahçe Kulübü, Spor Toto Süper Lig'in 18. haftasında Bursaspor ile deplasmanını berabere tamamlamıştı. Fenerbahçe Kulubü, maçın ardından resmi internet sitesinden bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Fenerbahçe'den Cüneyt Çakır'la ilgili zehir zemberek açıklama!

Fenerbahçenin açıklaması şöyle:

 Lefter Küçükandonyadissezonu 18. hafta müsabakasında deplasmanda oynadığımız Bursasporkarşılamasında, futbol takımımızın maruz kaldığı, direkt olarak maç sonucuna etki eden yanlış hakem kararları tüm kamuoyunun malumudur.

Bu sezon başından itibaren, FenerbahçeSpor Kulübü Yönetim Kurulu olarak hakemler ve hakem hataları konusundaki duruşumuz çok net ve açıktır. Hakem hatalarını belli sınırlar içerisinde futbolun olağan akışında doğal karşılamakla birlikte, bu tip olağan hatalara karşı, rakiplerimizden bir açıklama gelmediği takdirde, herhangi bir söylemde bulunmadık.

Başkanvekilimiz Semih Özsoy’un maç sonrasında yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi Türk futbolunun geleceği açısından da  maç sonralarında sıcağı sıcağına hakemler ve kararları hakkında pozisyonları iyice analiz etmeden yorumlarda bulunmayı doğru bulmuyoruz.

Ancak dün oynanan müsabakada yaşanan hatalı kararlar ve bu kararların alınış biçimleri ile bu kararları veren hakemlerin çok kısa bir süre önce benzer pozisyonlar için yayıncı kuruluşta yapmış oldukları değerlendirmeler detaylıca göz önüne alındığında, ortaya birkaç basit hakem hatası denilerek geçiştirilemeyecek, kabul edilebilir sınırların çok üzerinde bir tablo çıkmaktadır:

1)   Karşılaşmanın 11. dakikasında, Fenerbahçemizin kullandığı korner atışında, top oyuna girdikten sonra Martin Skrtelin gözleri önünde çekilerek düşürülmesi sonrası, penaltı kararı vermek yerine, korneri tekrarlatan Cüneyt Çakırbu kararıyla daha maçın başında en iyimser yaklaşımla, her Fenerbahçemaçında olduğu gibi yine kafasında soru işaretleri ile maçı yönetmeye çıktığını gözler önüne sermiştir.

2)   Bugüne kadar ülkemiz ve Dünya futbolunda yönettiği maçlarda, oyuncuları sakatlayabilecek sertlikteki pozisyonlara sıfır tolerans tanımasıyla ve bu pozisyonlara gösterdiği kırmızı kartlarla tanınan Cüneyt Çakır karşılaşmanın 29. dakikasında ise Mehmet Ekiciye yapılan gözleri önündeki sakatlamaya yönelik faule sarı kart göstermekle yetinmiştir.

3)   Karşılaşmanın 89. dakikasında ise, o ana kadar verdiği kararlar ve takdir hakları ile kafalarda soru işareti yaratmış Cüneyt Çakır söz konusu Fenerbahçeolduğunda, en net futbol kurallarını bile göz ardı ederek düdük çalabilecek dirayet ve kararlılıkta olabileceğini tüm kamuoyuna ilan etmiştir.

Rakibimizin attığı golden önce, oyuncumuz Valbuena’ya yapılan faul ve ofsayt pozisyonları için VAR hakemi tarafından uyarılarak pozisyonları izlemeye davet edilen Cüneyt Çakır sıcağı sıcağına değil, büyük bir soğukkanlılık ile her 2 pozisyonu da inceleyerek, ve hatta yardımcı hakemini de VAR’a davet edip istişare ederek, her 2 pozisyon için de devam kararı vermiştir.

Valbuena’ya yapılan çok net müdahaleyi ve faulü, defalarca izlemesine rağmen görmek istemeyen Cüneyt Çakır ofsayt pozisyonunda da yardımcı hakemiyle beraber, rakip oyuncunun Volkan Demirelin görüş açısını kısıtlayarak hamle şansını düşürdüğünü ve hareketiyle Volkan Demireli şaşırttığını görmezden gelmiştir.

Aynı yardımcı hakemlerin, birkaç hafta önce yayıncı kuruluşta gerçekleşen eğitici bir programda, dün akşamki pozisyonun hemen hemen aynısı bir pozisyon için ofsayt kararı değerlendirmesi yapmış olmaları ise; sadece Cüneyt Çakırın değil, yardımcı hakemlerinin de onunla birlikte Fenerbahçemaçı yönettiklerinde en net futbol kurallarını bile açıkça yok sayarak düdük çalabilecek zihniyet ve kararlılıkta olduklarının kanıtıdır.

Futbol A takımımız sezon başından bu yana istediğimiz olumlu futbolu sahaya yansıtamamaktadır. Dün akşam da maçın ikinci yarısında rakibimiz karşısında takımımız olumlu bir performans sergileyememiştir. Bu duruma karşı yönetim kurulumuz gereken çalışmaları yürütmektedir ve önümüzdeki günlerde resmi açıklamalar da yapılacaktır.

Ancak bu durum, iyi niyetli ve masum olduğuna kimsenin bizleri inandıramayacağı, futbol oyun kuralları dışında göz göre göre gerçekleşen hakem hatalarına karşı susacağımız anlamına gelmemektedir. Söz konusu camiamız ve hakları olduğunda gözümüzü karartıp gereken her mücadelenin içerisinde sonuna kadar var gücümüzle yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Dün akşam gerçekleşen kabul edilemez hakem hataları sonrasında, TFF ve MHK’nın ilgili kararları alan hakemlere vereceği notları merakla beklemekte ve takip etmekteyiz.
 
Teknolojik altyapının geliştiği ve yatırımların arttığı bir dönemde, VAR sistemi ile pozisyonların soğukkanlı şekilde defalarca izlenme imkanına rağmen yapılan hatalar, Ligin gelecek haftaları açısından tarafımızca endişe ile karşılanmaktadır. Adil rekabet koşullarını arttırmak amacıyla uygulanan VAR sisteminin, hataların önüne geçmesi beklenirken, hataların halen birçok maçta devam ediyor olması Türk futbolu ve tüm takımlarımız adına son derece düşündürücüdür.

Bu noktada, TFF ve MHK’dan, Türk futbolundaki tüm takımlarla ilgili, hakemlerin kafalarındaki soru işaretleri ve ön yargıları bitirmesini ve bu yönde ivedilikle çalışmalar gerçekleştirmesini beklemekteyiz. Bu çalışmaların ardından, takımlarımızla ilgili kafalarındaki soru işaretlerini bitiremeyen ve gördüklerini çalmaktan imtina eden hakemlerimize de gerekli yaptırımların artık mutlaka uygulanması gerektiğini belirtir, saygılarımızı sunarız.

Fenerbahçe'den Cüneyt Çakır'la ilgili zehir zemberek açıklama!

CÜNEYT ÇAKIR KİMDİR?

Cüneyt Çakır 23 Kasım 1976 tarihinde İstanbul’da Kuzguncuk semtinde doğmuştur.

Babası eski hakem ve MHK eski asbaşkanı olan Serdar Çakır’dır, annesi Vildan Hanım’dır. Kız kardeşinin adı Fatma’dır.

Kocaeli Üniversitesi İktisat Fakültesi işletme bölümünden mezunu olan Cüneyt Çakır hakemliğin yanında ayrıca birçok sigorta şirketinin acenteliğini yapan sigortacıdır.

10 yaşından 17 yaşına kadar Kartalspor ‘un altyapısında futbol oynadı. 1994 yılında, 17 yaşında hakemliğe ilk adımını attı. 3 yılı aşkın sürede İstanbul Amatör Kümede 1000'e yakın maç yönetti. 2001 yılında Süper Lig’de görev almaya başladı.

Ligdeki yönettiği ilk maçı 29 Eylül 2001 tarihli Malatyaspor – Çaykur Rizespor maçıdır. Bugüne kadar Süper Lig’de yönettiği 172 maç ile Ligin en fazla maç yöneten hakemi unvanını aldı. 2006 yılında FIFA dı. 69 uluslararası maç yönetti. Kariyerinde; U19 Avrupa Şampiyonası; U21 Avrupa Şampiyonası Yarı Finali (İngiltere– İsveç; UEFA Avrupa Ligi Yarı Finali (Fulham-Hamburg); U20 Dünya Kupası Yarı Finali (Portekiz– Fransa; UEFA Şampiyonlar Ligi Yarı Finali (Barcelona-Chelsea) ve EURO2012 Yarı Finali (İspanyaPortekiz) bulunuyor.

Cüneyt Çakır 2007 yılında gösterdiği başarıdan dolayı Avrupanın yetenekli hakemlerinin davet edildiği mentör kursuna davet edildi. Bu kurstaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından, 22 Aralık 2009 tarihinde premier development kategorisine yükseltilmiştir. 2009-2010 sezonunda Fulham ile Hamburg arasında oynanan Avrupa Ligi yarı final rövanş maçını yönetti.

2010-2011 sezonunda şampiyonlar ligi gurup maçlarında yönettiği Rubin Kazan-Barcelona maçıyla hem 10 yıl aradan sonra bir Türk hakemi şampiyonlar liginde görev almış hem de bu ligde maç yöneten 3. Türk hakemi olmayı başarmıştır. Aynı sezonda Chealse-Spartak Moskova ve Werder Bremen-İnter maçlarını da yöneten Cüneyt Çakır Doğan Babacan ve Ahmet Çakardan sonra Avrupa’da üst düzey maç yöneten 3. Türk hakem olmuştur.

Cüneyt Çakır 16 Haziran 2011’de UEFA tarafından en üst katagori olan UEFA Elit Hakem Kategorisi’ne yükseltildi.

2014'te Brezilyada gerçekleşecek 2014 Dünya Kupası için aday gösterilen 52 hakemden biridir.

Cüneyt Çakır Fransanın ev sahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında da görev almıştır. Öncelikle Portekizİzlanda ve Belçikaİrlanda maçlarını yöneten Cüneyt Çakır 2. Turda oynanan İspanyaİtalya mücadelesini de yönetmiştir. Maç sonucunda yüksek not aldığı halde, maçı kazanan İtalyaBasını, Cüneyt Çakırı eleştirmiştir. Mücadeleden bir gün sonra 28 Haziran 2016'da Cüneyt Çakırın turnuvada başka bir maç yönetmeyeceği açıklanmıştır.

Cüneyt Çakırişini ciddiye aldığından inanılmaz bir spor arşivi var ve 80’lerden beri ne kadar spor programı varsa hepsinin kaydını tutuyor. İki kayıt cihazından biri evinde, diğeri ofisinde. Dünya çapındaki tüm maçları da kaydediyor. Her gün en az 2 maç seyrediyor, kararları örnekliyor. Her gün mutlaka en az 2 saat antrenman yapıyor. Çok disiplinli bir özel yaşamı var. İstisnai durumlar dışında en geç 23.00’te yatıyor. Yemek konusunda çok seçici dıyor. Maç sonrası yönettiği maçı oturup seyrediyor.

Cüneyt Çakır 16 yaşında aşık olduğu Gamze Çakır’la 2005 yılında evlendi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Polisin sabır sınavı! Alkollü sürücü alkolmetreye üflememek için elinden geleni yaptı
Polisin sabır sınavı! Alkollü sürücü alkolmetreye üflememek için elinden geleni yaptı
Vicdansızlığın böylesi görülmedi! Yaşlı kadını darp edip, hasarlı evinden demirleri çaldılar
Vicdansızlığın böylesi görülmedi! Yaşlı kadını darp edip, hasarlı evinden demirleri çaldılar
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Çok Okunanlar
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Marketlerde raflarda görürseniz sakın almayın! Bu ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı yasaklandı
Marketlerde raflarda görürseniz sakın almayın! Bu ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı yasaklandı
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar