Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri

Kaç yaşına gelirse gelsin genç kalan ve muhteşem sesiyle hafızalarımıza kazınan Ajda Pekkan'ın hayatı merak konusu oldu. Peki Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde…

Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri

Göz dolduran fiziği ve yıllar geçtikçe gençleşen yüzüyle hafızalara kazınan Türk Pop yıldızı Ajda Pekkan'ın hayatı, internet kullanıcıları tarafından son zamanlarda merak konusu haline geldi. Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri İşte tüm detaylar...

AJDA PEKKAN KİMDİR? NERELİDİR? NEREDE DOĞDU? KAÇ YAŞINDA?

75 yaşındaki Diva lakabıyla anılan ünlü şarkıcı ve sinema sanatçısı Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946'da İstanbul'da Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi'nde doğdu. Babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ev hanımıydı. Babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük'te, Amerikan askerlerinin ailelerinin arasında geçti.

Modern bir ortamda ancak ailevi sorunlar arasında geçirilen çocukluk Ajda Pekkan'ın gençliğini etkileyen önemli bir dönem oldu. İlk okuldan sonra İstanbul’a taşındılar. Kadıköy Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Çamlıca Kız Lisesinde okudu. Bu yıllarda anne – babası boşandı. 1963 yılında Ses dergisinin açmış olduğu yarışmada birinci olunca okulu bıraktı.

Şarkıcı olmak için büyük heves taşıyan Çamlıca Kız Lisesi öğrencisi Ajda Pekkan, kardeşi Semiramis Pekkan'ın da desteğiyle 1962 yılında dönemin en popüler gece klubü Çatı'nın sahibi olan İlham Gencer'e ulaştı. İlk olarak seslendirdiği Mina Mazzini'nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıyla kendini kabul ettirdiği Çatı gece kulübünde Los Çatikos topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yaptı.

1963 yılında bir aile dostlarının teşvikiyle Ses dergisinin, sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun'un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit'in bayanlar dalında ikinci olduğu yarışmada, birinci seçilen Ajda Pekkan'ın profesyonel kariyeri böylece başlamış oldu. Avrupai görünümü ve cüretkar tavırlarıyla Yeşilçam'ın gözde sanatçılarından biri olan Ajda Pekkan, beyaz perdeden gelen teklifleri değerlendirmeye başladı ve 1963 yılında "Adanalı Tayfur" ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1967 yılındaki son filmi olan "Harun Reşit'in Gözdesi"ne kadar baş rollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 film çevirdi.

Ses kabiliyeti rol aldığı filmlerdeki yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok filminde şarkıcı rolü üstlendi ve çeşitli şarkılar seslendirdi. İlk filmi "Adanalı Tayfur"da seslendirdiği "Göz Göz Değdi Bana" şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil'in seslendirdiği "Abidik Gubidik" şarkısıyla birlikte 45'lik plak olarak yayınlandı. Sinemaya başlamadan önce tanışıp şarkıcılık yapabilmesi için yardım istediği ve kabiliyetine ikna ettiği Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Ajda Pekkan'la irtibatını hiç koparmadı ve 1965 yılında kendine ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var / 17 Yaşında" piyasaya sürüldü. Fecri Ebcioğlu'nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak ülkemize benimsettiği "aranjman" tarzının en büyük starı, Salvatore Adamo'nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, yavaş yavaş ismini duyurmaya başladı.

Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, birkaç plak denemesinden sonra 1968 yılında çıkardığı "İki Yabancı" 45'liği ile aranjman dalında onbinlerce plak satarak satış rekoru kırdı. "Dünya Dönüyor", "Saklanbaç" ve "Üç Kalp" gibi üstüste çok başarılı plaklar yaptı. Bu yükselen trendin neticesinde yurtdışından davetler aldı ve Atina'daki Uluslarası Apollonia Müzik Festivali'nde 1968 yılında "Özleyiş" ve 1969 yılında "Perhaps One Day" şarkıları ile üstüste iki kere dördüncü olarak müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı. Barcelona'daki Akdeniz Şarkıları Festivali'nde "Ve Ben Şimdi" şarkısı ile Türkiye'yi temsil etmesi ve şarkılarının pek çok filmde fon müziği olarak kullanılması, Ajda Pekkan'ı tüm ülkede tanınır hale getirdiği gibi, 1966 yılında Zeki Müren’in alt kadrosunda Maksim’le gazino hayatına başladı. Ajda, o günlerde, yeni bir aşka yelken açtı. CHP Genel Sekreteri Kemal Satır’ın oğlu Mustafa Satır ile beraberliği oldu.

1973 yılında Avrupa´nın ünlü müzikholü ‘Olympia’da verdiği konserle hem dış dünyaya açıldı. Türkiye’nin mutlu azınlığı ona ´Superstar´ ünvanını verdi. 7 yıl kadar Fransa´da kaldıktan sonra ülkesine döndü. Ülkü Aker ve Fikret Şeneş gibi söz yazarlarıyla çalıştı.

Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri

Her ülkenin starlarını bünyesinde barındırmaya özen gösteren Philips firması, Türkiye'den seçtiği Ajda Pekkan'ı kanatlarının altına aldı ve kayıtları Fransa'daki stüdyolarda gerçekleştirilen, Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı şarkılarla, Ajda Pekkan'ın diğer şarkıcılardan bir adım öne fırladığı yıllar başladı. Üstüste gelen hit plaklarla Ajda Pekkan'ın sesi tüm ülkede keyifle dinlendiği gibi, şık giyimi, sürekli kendini yenileyen görünümü ve değişime açık tavrıyla sadece müzikte değil moda konusunda da hayranlarını sürükleyen bir ikon haline geldi. "Sensiz Yıllarda", "Yalnızlıktan Bezdim" gibi şarkılarla fırtına gibi girdiği 70'lerin ortalarında seslendirdiği "Tanrı Misafiri", "Kimler Geldi Kimler Geçti", "Hoşgör Sen", "Sana Ne Kime Ne" gibi ileride birer Ajda Pekkan klasiği haline gelecek şarkılarıyla Türkiye sınırlarını zorlamaya başladı. Bu üstün performansının sonucunda 1976 yılında Paris'in ünlü Olympia müzikholünde, pek çok şarkısının Türkçe versiyonlarını seslendirdiği, dönemin ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias'la seri konserler verdi. Bir dost toplantısında Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi'nin "Ajda Pekkan'a Star demek yetmez, ancak Süperstar dersek yerini bulur." sözüyle birlikte önce sanat çevrelerinde, sonra hayranlarının arasında, daha sonra da tüm ülkede "Süperstar" ünvanıyla anılır oldu.

1977 yılında bu ünvanını ilk kez resmileştiren, o güne kadar benzeri görülmemiş bir kapak dizaynı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan, "Kim Ne Derse Desin", "Hancı" gibi şarkıların yer aldığı albümü "Süperstar"ı hazırladı. Aynı yıl Tokyo'daki Yamaha Müzik Festivali'nde "A Mes Amours" şarkısıyla elde ettiği başarılı netice, 1970'lerin başında yurtdışında ilk olarak bir Almanca ve daha sonra birkaç Fransızca plağı satışa sunulan Ajda Pekkan'ın 1977 ve 1978 yıllarında Fransa'da ses getiren 45'lik çalışmaları yapmasına ve sonunda "Pour Lui" isimli Fransızca albümünü hazırlamasına ön ayak oldu. Halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını pekiştiren Ajda Pekkan, 1979 yılında "Bambaşka Biri", "Haykıracak Nefesim" gibi şarkıların yer aldığı Süperstar serisinin ikinci albümü "Süperstar 2"de kariyerinin doruğuna çıktı. 70'li yıllarda defalarca yılın sanatçısı seçildiği gibi şarkıları da liste başlarından inmedi, çeşitli ödüller kazandı.

O seneye kadar, Türkiye'yi temsil etme görevinin, eleme usulüyle belirlendiği Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama yoluyla Ajda Pekkan seçildi. İlk önce tespit edilen 5 bestecinin şarkılarının jüri tarafından 3'e düşürülmesiyle, "Bir Dünya Ver Bana", "Olsam" ve "Pet'r oil" ile Tv ekranlarında boy gösterdi. "Pet'r oil"ın Türkiye'yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, ülkemizde hiç olmamış birşey oldu ve henüz plağı satışa sunulmamış bir şarkı tüm halk tarafından ezbere söylenir oldu. Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasi hicivli yapısı ve yarışma gecesindeki organizasyon bozuklukları neticesinde Ajda Pekkan bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Süperstar'ı bir hayli küstüren bu yarışmadan sonra bir süre dinlenme kararı alıp ABD.'ye yerleşti. 70'lerin sona ermesiyle birlikte pop müziğin cazibesini yitirip, alaturka ve arabeske yönelindiği yıllarda "Sen Mutlu Ol" ve "Sevdim Seni" isminde hafif müzik ve alaturka sentezi iki albüm yaptı. Ancak Süperstar'ın bir türlü içine sinmeyen ve kendi isteği doğrultusunda gerçekleşmeyen, ısmarlama olarak hazırlanan bu albümler Ajda Pekkan hayranlarının beklediği renkten ve kıvamdan uzaktı. Yerli bestecilerle çalışmaktan beklediği verimi alamayan Ajda Pekkan, 70'lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri döndü.

1970-79 arasını Paris'te yaşadı. 80'de Eurovizyon şarkı yarışmasında yaşadığı hüsranın ardından küsüp İngiltere'ye, oradan da Amerika'ya gitti. İki sene oralarda kaldı.

"Süperstar 83 Show"uyla sahnelerde fırtına gibi eserken, en başarılı çalışmalarında yanında olan Fikret Şeneş'le birlikte çalıştığı "Uykusuz Her Gece", "Son Yolcu" gibi şarkıların yer aldığı "Süperstar 83" albümüyle yeniden gönülleri fethetti. Reklam filmleri, Tv programları, sahne çalışmalarıyla ikinci baharını yaşayan Süperstar, 1984 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce 10 Yıl Sonra ile bir albüm hazırladı. "O Benim Dünyam" şarkısıyla yeniden çıkış yakalayan Ajda Pekkan, şarkı yorumlarındaki üstün bir performansına rağmen şarkıların özensizliği ve zorlama bir albüm olmasından dolayı, yeni ekibiyle beklediği sükseyi yapamadı.

1987 yılında Ülkü Aker ve Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı "Kim Olsa Anlatır", "Yalnızlık Yolcusu" gibi şarkılarla, özel hayranları için eşsiz olarak nitelenen ancak hit şarkı eksikliği nedeniyle, fazla tutulmayan "Süperstar 4" albümünü hazırladı. Sonrasında yaptığı evlilik nedeniyle aldığı müziği bırakma kararı tüm müzik severleri üzse de, müzikten ayrı geçen günlerinde yaşadığı boşluk hissi neticesinde yeniden müziğe dönüş kararı verdiği sıralarda evliliği de sona erdi.

1989 yılının son günlerinde "Ajda '90" albümünü piyasaya sürdü. Pop müziğin çıkmaza girdiği, hatta unutulduğu günlerde "Yaz Yaz Yaz" ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli beste, yarısı aranjman olan bu albüm, Ajda Pekkan'ın muhteşem dönüşünün bir işaretiydi adeta. Peşi sıra başlayan Rumelihisarı konserleriyle Süperstar, sevenlerini kaldığı yerden büyülemeye devam etti. '91, '93 ve '96 yıllarında çoğunlukla yerli bestecilerle çalıştığı albümleri, sivrilen bir kaç şarkı dışında beklenen ilgiyi görmedi. 90'ların ortalarına kadarki 30 senelik müzikal kariyerinde hiç toplama albüm yapmayan Ajda Pekkan'ın, hayranlarını çok memnun etse de kendi rızası dışında yayınlanan "Hoş Görsen" ve "Unutulmayanlar" albümleri piyasaya çıktı.

Çeşitli sahne çalışmalarına devam ederken 1998 yılında eski şarkılarının yeni düzenlemelerini seslendirdiği "Best Of" albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Yüksek satış grafiği yakalayan bu albümün devamı niteliğinde, 2000 yılında 2 CD'den oluşan "Diva" albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Ajda Pekkan'ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, "Mutlu Bütün Şarkılar" ve "Aşka İnanma" gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan'ın eski şarkılarından "Dert Ortağım" ile "Bu Ne Biçim Hayat"ın da Ajda Pekkan yorumları yer aldı. Büyük başarı elde eden bu albümün şarkılarından "Bir Günah Gibi", dünyaca ünlü DJ Claude Challe'nin "Buddha Bar" serisinde yer aldı. 2000 yılında Monaco'da Monte Carlo Sporting D'été müzikholü'nde dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan Süperstar, bir de "Prestige de la Turquie avec Ajda Pekkan" isminde videoklip hazırladı. 60, 70 ve 80'li yıllarda pek çok filmde fon müziği olarak kullanılan Ajda Pekkan şarkılarından sonra Ajda Pekkan'ın sesi, 2001 yılı içerisinde sinemalarda gösterime giren "Cahil Periler" filminde "Bambaşka Biri" ve Meksika'da yayınlanan bir pembe dizide de "Bir Günah Gibi" şarkıları ile yer aldığı filmlere renk kattı.

Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri

2002 yılında vizyona giren "Şöhret Sandalı ismindeki sinema filminde Halil Ergün'le beraber başrolleri paylaştı. 2003 yılında sözü ve müziği Şehrazat (müzisyen)’a ait Sen İste adlı single çalışmasını yayınlayan Pekkan, 2005 yılında Kanal D'de Superstar Show adlı bir televizyon programı yapmaya başladı. 2006 yılında çıkarttığı Cool Kadın adlı albümü MÜYAP tarafından Altın Plak ile ödüllendirilen Pekkan 2008 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir'i kapsayan büyük bir turneye çıktı. Turnenin ardından Aynen Öyle adlı 21. stüdyo albümünü çıkarttı.

Ajda Pekkan son olarak 2009 yılında Serdar Ortaç tarafından söz ve müziği yazılan Resim adlı single çalışmasını yayınladı.

AJDA PEKKAN EVLİLİKLERİ

2 evlilik yapmıştır. 1975 yılında Ajda’nın aşk hayatına önce Galatasaray kalecisi Yasin Özdenak sonra da Ahmet Mavitan girdi.

1.evliliği : Ajda Pekkan 27 yaşındayken, 17 Kasım 1973 tarihinde 19 yaşındaki Coşkun Sapmaz ile Zürih’te evlendi. Bu evlilik 6 gün sürdü.

Ajda Pekkan 1979 yılı yazında İzmir Fuarı'nda Gazeteci Erol Yaraş ile nişanlandı, ancak birkaç gün sonra ayrıldı.

2.evliliği : 27 Aralık 1984 tarihinde iş adamı Ali Bars'la evlendi 6 yıl sürdü ve 1989 yılının sonunda evliliği sona erdi.

İkinci evliliği Aziz Üstel yüzünden bittikten sonra, bu dönemde, Talip Özkan isimli genç işadamı girdi Ajda’nın hayatına. Ajda, çok geçmeden Talip Özkan’a da “bye bye” deyip, gönül rotasını bu kez Jülide Ateş ile başarısız bir evlilik yapan İzmirli işadamı Cemal Özgörkey’e kırdıysa da fazla uzun sürmedi. Çok geçmeden işadamı Teoman Demir girdi bu kez hayatına (1994). Kesintilerle üç yıl kadar sürdü bu ilişki. Derken 1998 yılında politika dünyasının parlayan yıldızı Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna aşkı patladı. Beklenenden de uzun sürdü bu ilişki, ama Ajda’nın neredeyse genel kuralı haline gelen “Ne evlilik, ne ilişki uzun ömürlü olmaz. Zamanı gelince biter” ilkesine uygun olarak bitiverdi. 2000 yılında Monaco’da konser verirken yanında İzmirli iş adamı Erol Özbaş vardı. Daha sonra 2003 -2007 yılları arasında Okan Tapan ile birlikte oldu.

Ajda Pekkan, 19 Mart 2013 tarihinde Beşiktaş Spor Klübünün 110. Kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde İnönü stadında sahneye çıktı.

13 – 19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Antalya Lara'da düzenlenen UNI SummerLife 2013 Uluslararası Dans ve Müzik Festivalinde Ajda Pekkan da şarkılar söyledi.

Bugüne kadar bıçak değmemiş yeri kalmayan ünlü sanatçı 21 kez Estetik Yaptırdı:

3 kez burnunu yaptırdı.

6 kez dudaklarına silikon enjekte ettirdi.

Diz kapaklarını gerdirdi.

2 kez karın bölgesini gerdirdi.

4 kez yüzünü gerdirdi.

Kaşlarını çektirdi.

Göz kapaklarını kaldırttı.

Göğüslerini dikleştirdi.

2 kez kollarının alt bölgesindeki yağları aldırdı.

Süperstar ayrıca 6 ayda bir yüzüne botoks enjekte ettiriyor.

Ajda Pekkan kimdir? Nerelidir? Nerede doğdu? Kaç yaşında? Ajda Pekkan evlilikleri

AJDA PEKKAN ALBÜMLERİ

YılŞarkıAlbüm
1990"Yaz Yaz Yaz"Ajda 90
"Her Yaşın Ayrı Güzelliği Var"
"Sana, Bana Yeter"
"Resmin Yok Bende"
"Olur Ya"
"Ne Günler"
"Hayırdır İnşallah"
"Doğru mu, Değil mi?"
"Yazık Olur"
1991"Sevgide Seni Seçtim"Seni Seçtim
"Vazgeçme"
"Oyun Etti Gözlerim"
1992"Eline, Gözüne, Dizine Dursun"
"Yalnızlığa Hüküm Giydim"
1993"Sarıl Bana"Ajda 93
"Oyalama Beni"
"Ağlama Anne"
"Başkasını Tanımam"
"Eyvah"
"Yok"
"365 Gün"
1996"Eğlen Güzelim"Ajda Pekkan 1996
1998"Bambaşka Biri"The Best of Ajda
"O Benim Dünyam"
2000"Kimler Geldi, Kimler Geçti"Diva
"Aşka İnanma"
2003"Sen İste"Sen İste
2006"Vitrin"Cool Kadın
2007"Amazon"
2008"Aynen Öyle"Aynen Öyle
2009"Flu Gibi"
"Resim"Dosya
2011"Yakar Geçerim"Farkın Bu
"Arada Sırada"
2011"Cumartesi"Kalp Sesi
2012"Ben Yanmışım"01
2012"Severek Ayrılalım" ve "Batsın Bu Dünya"Orhan Gencebay ile Bir Ömür
2013"Ara Sıcak"Ara Sıcak
2015"Yakarım Canını"Yakarım Canını
2016"Ayrılık Ateşi"Ayrılık Ateşi
2019"Canın Sağ Olsun"Canın Sağ Olsun
2021"Bi' Tık (Sunrise Version)"Ajda

AJDA PEKKAN ŞARKILARI

YılPlak ŞirketiTekli AdıNot
1964Serengil Plak"Abidik Gubidik Twist/Göz Göz Değdi Bana"Plağın A yüzündeki parça Öztürk Serengil tarafından seslendirilmiştir.
1965"Her Yerde Kar Var/Onyedi Yaşında"Her Yerde Kar Var, The Best of Ajda'da yer almıştır.
1966Odeon"Moda Yolunda/Serseri"
"Seviyorum/İlkokulda Tanışmıştık"
1967Regal"İki Yabancı/Bang Bang"Bang Bang, Ajda Pekkan'ın yabancı dilde kayıt yaptığı ilk şarkıdır.

İki Yabancı şarkısına 1988'de TRT için özel olarak klip çekilmiştir.

"Dönmem Sana/İlk Aşkım"
"Oyalama Beni/Saklanbaç"
"Aşk Oyunu/Et C'est Pour Toi"
"Boşvermişim Dünyaya/Sevdiğim Adam"
1968"Dünya Dönüyor/Üç Kalp"Dünya Dönüyor, "Atlı Karınca" adıyla da bilinir. 1987 yılbaşı programı için TRT'ye özel bir düzenlemeyle klibi çekilen şarkı, Diva'da yer almıştır.

Üç Kalp, The Best of Ajda'da yer almıştır.

"Kimdir Bu Sevgili/Onu Bana Bırak"
"Özleyiş/Ve Ben Şimdi"
"Boş Sokak/Çapkın"Boş Sokak, The Best of Ajda'da yer almıştır.
1969"Ne Tadı Var Bu Dünyanın/Mesut Ol Sen"Ne Tadı Var Bu Dünyanın, The Best of Ajda'da yer almıştır.
"İki Yüzlü Aşk/Erkekleri Tanıyın"
"Durdurun Şu Zaman/Yaşamak Ne Güzel Şey"
"Ben Bir Köylü Kızıyım/Tatlı Dünya"
"Son Arzu/Üzgün Yüzlü Dertli Akşam"
"Ay Doğarken/Sev Gönlünce"
1970Phillips"Sensiz Yıllarda/Olmadı Gitti"Sensiz Yıllarda, Diva'da yeni bir düzenlemeyle ve Club Mix'i ile yer almıştır. Aynı zamanda, Fikret Şeneş ile Ajda Pekkan ortaklığının başlangıç şarkısıdır.
"Yağmur/Tek Yaşanır mı"
1971"Gençlik Yılları/Bilmece Bildirmece"
"Yalnızlıktan Bezdim/Gel"
"Zigeuner Müssen Singen/Der Große Abschied"Almanya'da yayınlanmıştır. Zigeuner Müssen Singen, bir önceki plağın A yüzünde yer alan Yalnızlıktan Bezdim'in Almanca versiyonudur.
"Sen Bir Yana Dünya Bir Yana/İçiyorum"
197?"Puerto Mondt/Der Große Abschied"Almanya'da yayınlanmıştır.
"(I Agapi M' Afise) Rain/(Alli Den Tha Vreis Opos Emena) Abracadabra"Yunanistan'da yayınlanmıştır. Rain, 1970'te yayınlanan Yağmur'un İngilizce versiyonudur.
"(Den Roises Pote) Puerto Montt/(San To Karavi) Oh Danny Oh Danny"Yunanistan'da yayınlanmıştır.
1972"Ai No Omoide/Wasureenu Hito"Japonya'da yayınlanmıştır. Ai No Omoide, 1970'te yayınlanan Sensiz Yıllarda'nın Japonca versiyonudur.
İstanbul Plak
Kervan Plak
"Olanlar Oldu Bana/Çapkın Satıcı"Olanlar Oldu Bana, Cool Kadın albümünde yeni bir düzenlemeyle yer almıştır.
"Dert Bende/Varsın Yansın Dünya"Dert Bende, 1996'da yayınlanan Ajda Pekkan albümünde yeni bir düzenlemeyle yer almıştır.
1973"Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti"Kimler Geldi Kimler Geçti, The Best of Ajda ve Diva albümlerinde yer almış, 2000 yılındaki Diva versiyonu için bir klip çekilmiştir.

Kaderimin Oyunu, Cool Kadın albümünde yeni bir düzenlemeyle yer almıştır.

İstanbul Plak"Babylone, Babyone/Viens Pleurer Dans Mon C'eur"
"Tanrı Misafiri/İçme Sakın"
"Seninleyim/Palavra Palavra"Palavra Palavra, The Best of Ajda'da yer almıştır.
1974"Nasılsın, İyi misin/İnanmam"İnanmam, Diva'da yer almıştır.
"Sana Neler Edeceğim/Haram Olsun Bu Aşk Sana"Sana Neler Edeceğim, "Seveceğim Gezeceğim" adıyla da bilinir ve Diva'da yer almıştır.

Haram Olsun Bu Aşk Sana, The Best of Ajda'da yer almıştır.

1975"Hoşgör Sen/Sana Ne, Kime Ne"Hoşgör Sen, The Best of Ajda'da yer almıştır.

"Sana Ne, Kime Ne", "Hür Doğdum, Hür Yaşarım" adıyla da bilinir.

"Al Beni/Aşk Budur"
1976Burç"Ne Varsa Bende Var/Yere Bakan Yürek Yakan"Ne Varsa Bende Var, The Best of Ajda'da yer almıştır.
"Je T'apprendrai L'amour/Tu Pars Et Tu Reviens"
Phillips"Gözünaydın/Kim Ne Derse Desin"Plak, Superstar albümünün tanıtım 45'liğidir.

Gözünaydın, Diva'da yer almıştır. Kim Ne Derse Desin, Diva'da yer almıştır.

"Mediterranée/Kim Derdi ki"Fransa'da yayınlanmıştır.
1977"Hancı/Mediterranée"Japonya'da yayınlanmıştır. Hancı, Diva'da yer almıştır.
"Viens Dans Ma Vie/Face A Face Avec Moi"Viens Dans Ma Vie, yayınlandığı ilk üç gün içerisinde on bin satmış, çok kısa bir sürede kırk bin satışın üzerine çıkmıştır. Türkiye'deki yabancı dilde en çok satan plaktır.
"Ağlama Yarim/Sakın Sakın Ha"
"A Mes Amours/Satisfaction"Fransa ve Japonya'da yayınlanmıştır.
"Mediterráneo/A Mes Amours"İspanya'da yayınlanmıştır.
1978"Ya Sonra?/Yeniden Başlasın"Plak, Superstar 2 albümünün tanıtım 45'liğidir.

Ya Sonra, The Best of Ajda'da yer almıştır. Yeniden Başlasın, The Best of Ajda'da yer almıştır.

"Et Je Voyage/Je Danse"Fransa'da yayınlanmıştır. Plaklar, Pour Lui albümünün tanıtım 45'liğidir.
"Loin De Nos Je T'aime/Combien Je T'aime"
1980"Pet'r Oil - 1980 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Birincisi"1980 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye Finali'nde jüri tarafından seçilen şarkı, Türkiye Finali'nden biraz daha değişik bir düzenlemeyle plak haline getirilmiştir. Kapakta yer almasa da "Loving On Petrol", B yüzünde yer almaktadır. Türkiye'de en çok bulunan halidir. Pet'r Oil, çoğunlukla "Petrol" adıyla bilinir ve Diva'da yeni bir düzenlemeyle yer almıştır.
"Pet'r Oil/Le Roi Du Petrole"Fransa ve Hollanda'da yayınlanmıştır. Türkiye'de de satılmıştır. Şarkının Türkçe versiyonunun yanı sıra Fransızca versiyonu da yer almaktadır.
"Pet'r Oil/Loving on Petrol"Hollanda, Portekiz, İngiltere ve Avusturya'da yayınlanmıştır. Şarkının Türkçe versiyonunun yanı sıra İngilizce versiyonu da yer almaktadır.
Türküola"Petrol/Yeni Bir Dünya (Bir Dünya Ver Bana)"Almanya'da yayınlanmıştır. Türkiye Finali'nde yer alan şarkı "Bir Dünya Ver Bana", Yeni Bir Dünya adıyla B yüzünde yer almıştır. Petrol'ün Türkiye'de hiç yayınlanmamış bir versiyonu yer almaktadır. Plak formatının yanı sıra, kaset formatında da yayınlanmıştır.
2003NVN Müzik"Sen İste"Ajda Pekkan'ın CD formatında yayınladığı ilk teklisi. Şarkının orijinal versiyonunun yanı sıra Remix ve Balad versiyonları yer almaktadır.
2009DMC"Resim"Volga Tamöz ve Murat Yeter'in iki farklı düzenlemesi yer almaktadır.
2012"Ben Yanmışım"Ozan Çolakoğlu'nun albümünde (01) yer alan bir şarkıdır.
2013DMC / GNL"Ara Sıcak"Sözü ve müziği Gülşen'e ait aranjesi de Ozan Çolakoğlu'na ait bir şarkıdır.
2014DMC"Gönül Sayfam"Kayahan'ın En İyileri No.1 albümünde yer alan bir şarkıdır.
2015"Yakarım Canını"Sözü ve müziği Can Tanrıyar'a, aranjesi Volga Tamöze ait şarkıdır.
2016"Ayrılık Ateşi (feat. Volga Tamöz)"
2017"Peşindeyim" (Mustafa Ceceli ile düet)Mustafa Ceceli'nın albümünde (Zincirimi Kırdı Aşk) yer alan bir şarkıdır.
"Düşman mısın Aşık mı? (feat. Bahadır Tatlıöz)"
2019DMC / DGL"Yalnızlık Fm" (feat. Ozan Doğulu)Ozan Doğulu'nun albümünde (130 Bpm Kreşendo) yer alan bir şarkıdır.
Erol Evgin Prodüksiyon"İçimdeki Fırtına"Erol Evgin'in albümünde (Altın Düetler 2) yer alan bir şarkıdır.
Ozinga & DMC"Canın Sağ Olsun"

Ajda Pekkan Filmleri;

 • Şıpsevdi (1963)
 • Kendini Arayan Adam (1963)
 • Adanalı Tayfur (1963)
 • Şaşkın Baba (1963)
 • Öpüşmek Yasak (1963)
 • Abudik Gubidik (1964)
 • Çanakkale Aslanları (1964)
 • Plajda Sevişelim (1964)
 • Kaynana Zırıltısı (1964)
 • Avare (1964)
 • Hızır Dede (1964)
 • Koçum Benim (1964)
 • Sokakların Kanunu (1964)
 • Artık Düşman Değiliz (1965)
 • Cici Kızlar (1965)
 • Kart Horoz (1965)
 • Kolla Kendini Bebek (1965)
 • Pantolon Bankası (1965)
 • Şaka İle Karışık (1965)
 • Şepkemin Altındayım (1965)
 • Yabancı Olduk Şimdi (1965)
 • Bir Caniye Gönül Verdim (1965)
 • Şehvetin Esiriyiz (1965)
 • Babamız Evleniyor (1965)
 • Sevdalı Kabadayı (1965)
 • Taçsız Kral (1965)
 • Dalgacı Mahmut (1965)
 • Berduş Milyoner (1965)
 • Helal Adanalı Celal (1965)
 • Bir Gönül Oyunu (1965)
 • Lafını Balla Kestim (1965)
 • Sevinç Gözyaşları (1965)
 • Avare Kız (1966)
 • Kara Tren (1966)
 • Şoför Deyip Geçmeyin (1966)
 • Seher Vakti (1966)
 • Ümit Sokağı (1966)
 • Düğün Gecesi (1966)
 • Siyah Otomobil (1966)
 • Dişi Düşman (1966)
 • Dağda Silah Konuşur (1966)
 • Günah Çocuğu (1966)
 • Affet Sevgilim (1966)
 • Ayrılık Şarkısı (1966)
 • Erkek Severse (1966)
 • Harun Reşid'in Gözdesi (1967)
 • Tatlı Günler (1969)
 • Şöhret Sandalı (2002)
 • Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda (Film şarkılarını seslendirmiştir "Yakar Geçerim" 2013)

Ajda Pekkan 45'likleri;

Yurtdışı

I Agapi M' Afise - Alli Den Tha Vreis Opos Emena (1970 Yunanistan) Den Rotises Pote - San To Karavi (1970 Yunanistan) Zigeuner Müssen Singen - Der Große Abschied (1971 Almanya) Ai No Omoide - Wasureenu H ito (1972 Japonya) Babylone, Babylone - Viens Pleurer Dans Mon Ceour (1973 Almanya) Je T'apprendrai L'amour - Tu Pars Et Tu Reviens (1976 Fransa) Mediterranée - Kim Derdi ki (1976 Fransa) Viens Dans Ma Vie - Face Á Face Avec Moi (1976 Fransa) Mediterráneo - A Mes Amours (1976 İspanya) A Mes Amours - Satisfaction (1977 Fransa) A Mes Amours - Satisfaction (1977 Japonya) Hancı - Mediterranée (1977 Japonya) Et Je Voyage - Je Danse (1978 Fransa) Loin De Nous Je T'aime - Combien Je T'aime (1978 Fransa) Pet'r Oil - Le Roi Du Petrole (1980 Fransa) Pet'r Oil - Bir Dünya Ver Bana (1980 Almanya)

Ajda Pekkan Yurtiçi

Abidik Gubidik Twist - Göz Göz Değdi Bana (1964) Her Yerde Kar Var - Onyedi Yaşında (1965) Moda Yolunda - Serseri (1966) Seviyorum - ilkokulda Tanışmıştık (1966) iki Yabancı - Bang Bang (1967) Dönmem Sana - ilk Aşkım (1967) Oyalama Beni - Saklanbaç (1967) Aşk Oyunu - Et C'est Pour Toi (1967) Boşvermişim Dünyaya - Sevdiğim Adam (1967) Dünya Dönüyor - Üç Kalp (1968) Kimdir Bu Sevgili - Onu Bana Bırak (1968) Özleyiş - Ve Ben Şimdi (1968) Boş Sokak - Çapkın (1968) Ne Tadı Var Bu Dünyanın - Mesut Ol Sen (1969) İki Yüzlü Aşk - Erkekleri Tanıyın (1969) Durdurun Şu Zamanı - Yaşamak Ne Güzel Şey (1969) Ben Bir Köylü Kızıyım - Tatlı Dünya (1969) Son Arzu - Üzgün Yüzlü Dertli Akşam (1969) Ay Doğarken - Sev Sen de Gönlünce (1969) Sensiz Yıllarda - Olmadı Gitti (1970) Yağmur - Tek Yaşanır mı (1970) Gençlik Yılları - Bilmece Bildirmece (1971) Yalnızlıktan Bezdim - Gel (1971) Sen Bir Yana Dünya Bir Yana - içiyorum (1971) Olanlar Oldu Bana - Çapkın Satıcı (1972) Dert Bende derman sende - Varsın Yansın Dünya (1972) Kaderimin Oyunu - Kimler Geldi Kimler Geçti (1973) Babylone, Babylone - Viens Pleurer Dans Mon Cœur (1973) Tanrı Misafiri - içme Sakın (1973) Seninleyim - Palavra Palavra (1973) Nasılsın iyi misin - inanmam (1974) Sana Neler Edeceğim - Haram Olsun Bu Aşk Sana (1974) Hoşgör Sen - Sana Ne Kime Ne (1975) Al Beni - Aşk Budur (1975) Ne Varsa Bende Var - Yere Bakan Yürek Yakan (1976) Je T'apprendrai L'amour - Tu Pars Et Tu Reviens (1976) Gözünaydın - Kim Ne Derse Desin (1976) Viens Dans Ma Vie - Face Á Face Avec Moi (1977) Ağlama Yarim - Sakın Sakın Ha (1977) A Mes Amours - Satisfaction (1977) Ya Sonra - Yeniden Başlasın (1978) Pet'r Oil - Loving On Petrol (1980) Sen İste (2003) Resim (2009)

1
0
1
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Polisin sabır sınavı! Alkollü sürücü alkolmetreye üflememek için elinden geleni yaptı
Polisin sabır sınavı! Alkollü sürücü alkolmetreye üflememek için elinden geleni yaptı
Vicdansızlığın böylesi görülmedi! Yaşlı kadını darp edip, hasarlı evinden demirleri çaldılar
Vicdansızlığın böylesi görülmedi! Yaşlı kadını darp edip, hasarlı evinden demirleri çaldılar
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Çok Okunanlar
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
Marketlerde raflarda görürseniz sakın almayın! Bu ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı yasaklandı
Marketlerde raflarda görürseniz sakın almayın! Bu ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı yasaklandı
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar