Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe neden küsmüştü? Uzay Hepari Kimdir?

25 yıllık küslüğü bitirip, barışan Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe hakkında internet üzerinde birçok araştırma yapılıyor. Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu'nun küslüğünün nedeni olan Uzay Heparı merak konusu. Peki Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ölmüştür? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe neden küsmüştü? Detaylar haberimizde...

Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe neden küsmüştü? Uzay Hepari Kimdir?

25 yıllık küslüğü bitirip, barışan Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe hakkında basında çıkan haberlerden sonra internet üzerinde haklarında birçok arama yapılıyor. Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu'nun küslüğünün nedeni olan Uzay Heparı merak konusu. Peki  Uzay Heparı kimdir? Ne zaman ölmüştür? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe neden küsmüştü? Ayrıntılar haberimizde...

SEZEN AKSU VE YILDIZ TİLBE NASIL TANIŞTI?

1991 yılında İzmir’de gittiği bir pavyonda sahnede şarkı söyleyen genç bir kadın görür Sezen Aksu. Sesi Sezen Aksu’yu o kadar etkiler ki sahnedeki kadını kolundan tuttuğu gibi İstanbul’a getirir. O genç kadının adı Yıldız Tilbe’dir. Sezen Aksu, Yıldız Tilbe’yi kendi evinde ağırlar ve ona şöhretin kapılarını aralar.

Uzay Hepari kimdir? Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu neden küsmüştü? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe barıştı mı?

O günden sonra Yıldız Tilbe, Sezen Aksu'nun vokalisti olur. Kısa sürede Yıldız Tilbe'nin adı duyulmaya, şöhreti gittikçe artmaya başlar.

YILDIZ TİLBE VE SEZEN AKSU NEDEN KÜSMÜŞTÜ?

O dönem Sezen Aksu, 1994 yılında kaybettiğimiz genç ve başarılı besteci Uzay Heparı ile büyük bir aşk yaşıyor. 1992 yılının baharında, Sezen Aksu'nun dünyasını başına yıkan o olay yaşanır. Evinin ve gönlünün kapılarını açtığı, şöhret basamakların onar onar atlattığı vokalisti Yıldız Tilbe ile biricik aşkı Uzay Heparı'yı sevişirken basar (Yıldız Tilbe, yakalanmadıklarını, olayı Sezen Aksu'ya kendisinin anlattığını iddia eder). Yıldız Tilbe'yi evinden kovar ve vokalistliğinden de çıkarır.

Sezen Aksu, çok sevdiği Uzay Heparı'yı Yıldız Tilbe ihaneti yüzünden terkeder. Uzay Heparı, 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlenir. 20 Mayıs 1994 günü ise motosikletiyle giderken Etiler Koç Köprüsü'nde sanatçı Demet Akbağ'ın arabasına arkadan çarpar ve 11 gün sonra vefat eder. Yıldız Tilbe ise Uzay Heparı'nın hayatını kaybettiği 1994 yılında çıkardığı 'Delikanlım' albümü ile şöhreti yakalar...

UZAY HEPARİ KİMDİR?

Türk müzisyen ve besteci Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 yılında doğdu. Yayla ve Eti Heparı’nın oğlu. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak, 1989 yılında çıkan Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu albümünde piyano çaldı. 1990 Eurovision Türkiye Elemeleri’nde de orkestrada klavye çaldı. 1990 yılında tekrar Zuhal Olcay ile çalışan Heparı, Olcay’ın İki Çift Laf albümünde ve ertesi sene Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı. Erol Evgin’in Erol Evgin İle Yeniden albümünde iki Sezen Aksu şarkısının aranjmanını yaptı. 1991 yılında besteci kimliğini de ortaya çıkardı. Aşkın Nur Yengi’nin ikinci albümü olan Hesap Ver albümündeki bulunan Serserim Benim ve Karanfil şarkılarının bestelerini yaptı. Bu şarkıların sözlerini ise Sezen Aksu yazmıştı.

Uzay Hepari kimdir? Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu neden küsmüştü? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe barıştı mı?

Uzay Heparı’nın Sezen Aksu ile müzik üzerine yaptığı ortak çalışmalar sonraki yıllarda da devam etti. 1992’de Sertab Erener’in ilk albümü olan Sakin Ol’daki çoğu şarkının düzenlemesini yapan Heparı, üç şarkıyı Aksu ile beraber yazdı. 1993’te ise ikili bu sefer Levent Yüksel’in ilk albümü Med Cezir’e imzasını attı. Aksu ve Heparı, bu albümde Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk ve Kadınım şarkılarını bestelediler. Eylül 1993’te Uzay Heparı, bu sefer Sezen Aksu’nun Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı. 12 şarkının sekizinin düzenlemesini yaptı. Masum Değiliz ve Adem Olan Anlar şarkılarının bestelerini yaptı. Heparı, Aksu’nun sahne çalışmalarında da kendisine eşlik etti. 1994’te Aksu’nun yurtdışında çıkan Sude single’ında şarkıya yeni bir remix yaptı.

1994 yılında Nükhet Duru’nun kendi adını taşıyan albümüne düzenlemeler yaptı. Ölmeden önce Sertab Erener’in Lâ’l albümü ve Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü Kınalı Bebek’i düzenliyordu. Heparı, Demet’in albümünde ilk kez Şehrazat ile çalışmış, son olarak Şehrazat’ın sözlerini yazdığı Kınalı Bebek ve Biçare şarkılarının müziklerini yapmıştı. İki albüm de Heparı’nın ölümünden sonra yayınlandı.

Uzay Heparı, 1992’de Sertab Erener’in Sakin Ol ve 1993’te Orhan Atasoy’un Gemiler kliplerinde kısa roller aldı.1993 yılında Heparı’ya Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminin başrolü, asıl başrol oyuncusu Hüseyin Karşın’ın hastalanması nedeniyle, teklif edildi. Derya Arbaş, Deniz Türkali ve Uzay Heparı’nın başrolde oynadığı filmin çekimleri Kasım 1993’te başladı. Film, 1994 yılının Nisan ayında gösterime girdi. Heparı’nın adı birlikte müzik yaptıkları Sezen Aksu ve Aksu’nun o dönemki vokalisti Yıldız Tilbe ile anıldı. Aralık 1993’te modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995’te oğulları Uzay Kanat Heparı’yı dünyaya getirdi.

20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar’daki programına gitmekte olan Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı ve International Hospital’de 11 gün süren bitkisel hayatın ardından, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50’de hayatını kaybetti. 1 Haziran’da Teşvikiye Camii’nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

SEZEN AKSU KİMDİR?

Uzay Hepari kimdir? Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu neden küsmüştü? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe barıştı mı?

Asıl adı Fatma Sezen Yıldırım, bilinen sahne adıyla Sezen Aksu, Türk şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir.

Sezen Aksu 13 Temmuz 1954 yılında Denizli Sarayköyde dünyaya gelmiştir. Annesi Fen öğretmeni olan Sezen Aksunun babası ise matematik öğretmenidir. 3 yaşına kadar Denizli Sarayköyde yaşayan Aksu daha sonra İzmire yerleşmiştir. İlk olarak Kalbim Egede Kaldı diyeceği yere taşındılar.

Ailesi disiplini üzerinde tutmak isterken Sezen Aksu yaramazlıklarına devam etmiş. Etrafındaki insanlar ise kendisine Cüce Bela demiştir. Neredeyse her gün Konak- Köprüde şarkılar söyleyen Aksu haftada birkaç saç rengini değiştiriyordu. Sıkıldığı zamanlar ise intihara kalkışıyordu. Anlayacağınız gerçekten cüce bela tabirine uymuş.

Sezen Aksunun diğer bir isteği ise dansöz olmaktı. Ve yıllar sonra şarkıcı olunca şunu demiştir; Allah babama acıdı da şarkıcı oldum Gençlik zamanlarında sanatın bütün dallarıyla yakından ilgilenmiştir. Resim, dans ve tiyatro dersleri aldıktan sonra Lise zamanında müzik eğitimi görmüştür. Altın Ses yarışmasına katılmış ve yarışmada 6. olmuştur. Aklında ve kalbinde müzik olduğunu dile getiren şarkıcı 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesine girmiştir.

Üniversite kantinini adeta konser salonu olarak kullanan Sezen Aksu müziği gerçekten sevdiğini o zamanlarda belli etmiş. Üniversite ikinci sınıfta ayrılıp İzmir Radyosu sanatçılarının ders verdiği Dernekte binlerce melodisi ve dizesi ile dikkat çekmiş. 1974 yılında plak şirketine 3 bandını göndermiştir. Aynı yıl içerisinde yani Kasım 1974 yılında ise Ali Engin Aksu ile evlenmiştir. Evliliğinden yaklaşık bir hafta sonra şirket tarafından çağırılmış İstanbula gitmiştir. Türk Pop Müziğinin en büyük isimlerinden biri oldu. Şarkıcı, söz yazarı ve besteci kimliğiyle tanınmaktadır.

YILDIZ TİLBE KİMDİR?

Uzay Hepari kimdir? Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu neden küsmüştü? Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe barıştı mı?

Yıldız Tilebe, 16 Temmuz 1966 yılında İzmir'de dünyaya gelmiştir. Zaza ve Kürt asıllıdır. Annesinin adı Altun Tilbe, babasının adı ise Ali Tilbe'dir. Yıldız Tilbe'nin babası Ağrı'lı bir Sünni Kürt, annesi ise Tunceli'li bir Alevi Zazadır. 6 kardeşe sahip olan Tilbe evin en küçük çocuğudur. 

Yıldız Tilbe, Mustafa Rahmi Balaban ortaokulunda eğitim görürken orta ikinci sınıfta eğitimini yarım bırakarak evlenmiştir. Bu evlilikten Sezen adında bir kız çocuğu sahibi olmuştur. Eşinden ayrılmasının ardından kızına ve ailesine bakabilmek için önce düğün salonlarında sonra gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bir gece çalıştığı kulübe gelen Sezen Aksu ile tanışmış ve onun daveti üzerine İstanbul'a gelerek Aksu’nun evine taşınmış ve onun vokalliğini yapmıştır.. Böylelikle müzik dünyasına en büyük adımı atmıştır. İkilinin ayrılmasının ardından İstanbul’un gece kulüplerinde şarkılarını söylemeye devam eden sanatçı, o dönemlerde Cem Özer’in sunduğu “Laf Lafı Açıyor” adlı program için solistlik teklifi aldı ve bir süre programda solistlik yaptı. Bu program sayesinde tanınan bir isim haline geldi ve aldığı albüm tekliflerini değerlendirerek 1994’de Delikanlım adlı ilk albümünü çıkardı.

1996 yılında evine yapılan baskında esrar bulunan sanatçı üç gün süre ile gözaltına alınmıştır. Esrarı bırakmak için Balıklı Rum Hastanesinde tedavi gören Yıldız Tilbe, daha sonra çıkardığı Aşkperest albümü ile beklediği ilgiyi yakalayamadı. Yıldız Tilbe, bu sürecin müziğine yansımalarını "yaşadıklarımla anıldığım için şarkılarım dikkate alınmadı" şeklinde yorumladı.

Yaşadığı her kötü olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan her şeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir sanatçı olmak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar şarkı söyleyeceğini belirtti.

Ünlü şarkıcı 90'lı yılların sonlarına doğru Bursa, Eskişehir ve İstanbul'da gece kulüplerinde çalışmaya başladı. 2001 yılında çıkardığı Gülüm albümü ile yeniden yükselişe geçti ve 2001 yılında Haberi Olsun albümünü çıkardı. Üst üste gelen albümlerine 2000 yılındaki Yürü Anca Gidersin ile devam eden Tilbe, sanat yaşamı boyunca birçok ödül aldı.

Yıldız Tilbe’nin yazdığı şarkılarda aşk, hüzün ve ayrılık konuları işlenmiştir. Bestelerinin genelinde romantik bir yaklaşım içinde olan Tilbe, güçlü bir dille aşk temasını anlatmıştır. Yıldız Tilbe, Tarkan ve Deniz Seki gibi bir çok ünlü şarkıcıya şarkı sözlerini vermiştir. Müzik piyasasının en üst raflarında olmasına rağmen, bir şekilde farklı durmayı başarmış ve kendine özgü bir yer ve denge tutturmuştur.

Yıldız Tilbe 2004 yılında rahim kanserine yakalandı. Yaşadığı bu rahatsızlık sonucu bir süre tedavi görerek bu hastalıktan kurtuldu.

2010 yılında Kıbrıs Malpas Gazinosuyla bir yıllık anlaşma yapan Yıldız Tilbe, oradan kazandığı para ile Girne yakınlarında Çatalköy mevkiinde bir villa satın almıştır.

Yıldız Tilbe 1984 yılında yani 18 yaşındayken Güngör Karahan ile evlenmiş ve bu evlilikten Sezen Burçin adında bir kız çocuğu olmuştur. Çift 1989 yılında boşanmışlardır.

2012 yılının başlarında TRT Müzik kanalında 5 hafta süren "Şarkıların Yıldızı" adında bir müzik programı yaptı. Program daha sonra TRT'nin maddi imkanlarının yetersizliği sebebi ile yayından kaldırıldı. 28 Ekim 2012 tarihi itibariyle Flash TV'de yayınlanan "Yıldız Tilbe ile" isimli televizyon programıyla ekranlara geri döndü.

Ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe,  TV8 ekranlarında yayınlanan Acun Ilıcalı'nın sunduğu O Ses Türkiye adlı programda Murat Boz, Hadise Açıkgöz ve Gökhan Özoğuz ile birlikte jüri koltuğunu paylaştı..

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
2024 Saadet Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
2024 Saadet Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
Altcoinlerin umudu olan Ethereum 3.000 dolara dayandı: Rallinin arkasında ne var?
Altcoinlerin umudu olan Ethereum 3.000 dolara dayandı: Rallinin arkasında ne var?
2024 Zafer Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
2024 Zafer Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
2024 Yeniden Refah Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
2024 Yeniden Refah Partisi Pendik Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
Çok Okunanlar
Sürpriz isimler... 2024 AK Parti Pendik Belediye Meclis Üye Listesi belli oldu
Sürpriz isimler... 2024 AK Parti Pendik Belediye Meclis Üye Listesi belli oldu
2024 CHP Pendik Belediye Meclis Üye Listesi belli oldu
2024 CHP Pendik Belediye Meclis Üye Listesi belli oldu
2024 AK Parti Kartal Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
2024 AK Parti Kartal Belediye Meclis Üyesi Listesi belli oldu
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Yorumlananlar
Kahve dükkanında çekilen görüntüler mide bulandırdı! İzleyenlere 'pes' dedirtti
Kahve dükkanında çekilen görüntüler mide bulandırdı! İzleyenlere 'pes' dedirtti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da açıkladı "Emeklilerimizin bayram ikramiyesini 3 bin TL olacak"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da açıkladı "Emeklilerimizin bayram ikramiyesini 3 bin TL olacak"