AK Parti ve MHP, erken seçimin önüne geçmek harekete geçti! Seçim yasası geç sunulacak, erken seçim kapısı kapanacak

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti ve MHP'nin erken seçim tartışmalarının önüne geçmek ve olası seçimin yapılmasını engellemek için 1 Ekim’de Meclis’e sunulması planlanan yeni seçim yasasını aralık ayında meclise sunacağını öne sürdü. Böylece Anayasa’nın 67. Maddesi gereği 2023 yılının ocak ya da şubat ayından önce erken seçim yapılmasının önüne geçilecek.

AK Parti ve MHP,  erken seçimin önüne geçmek harekete geçti! Seçim yasası geç sunulacak, erken seçim kapısı kapanacak

Siyaset gündemine ilişkin edindiği son bilgileri kaleme aldığı yazılarla köşesine taşıyan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında AK Parti ve MHP'nin üzerinde çalıştığı seçim yasası hakkında edindiği bilgileri kaleme aldı. Selvi yazısında, muhalefetin sıklıkla gündeme getirdiği erken seçim tartışmaları ve olası seçimin önüne geçmek için AK Parti ve MHP harekete geçtiğini öne sürerek, 1 Ekim'le birlikte Meclis'e sunulması planlanan yasanın muhalefetin erken seçimi dillendirmesi üzerine takvimin değiştiğini ifade etti. 

AK Parti ve MHP, erken seçimin önüne geçmek harekete geçti! Seçim yasası geç sunulacak, erken seçim kapısı kapanacak

İŞTE SEÇİM YASASININ BELLİ OLAN MADDELERİ

Selvi yazısında, AK Parti ve MHP'nin seçim yasası ve siyasi partiler yasası üzerinde çalışmalar yaptığının ifade ederek," AK Parti’de Hayati Yazıcı, MHP’de ise Feti Yıldız tarafından yürütülen çalışmaların bir kısmı kamuoyuna yansıdı." dedi.

Yasa hakkında ortaya çıkan son bilgileri kaleme alan Selvi şu ifadeleri kullandı: 

"1- Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli seçim barajının yüzde 7’ye indirileceğini açıkladılar.

2- Seçimlere girmek için Meclis’te grup kurma imkânı kaldırılıyor. Böylece bir gece içinde CHP’den 15 milletvekili transferiyle İYİ Parti’nin seçimlere girmesinin önünü açan düzenleme tarihe karışıyor. Genel kongreyi yapma ve Türkiye genelinde teşkilatlanma şartı ise korunuyor.

3- Daraltılmış bölge konusundaki görüş ayrılığı nedeniyle sanıyorum mevcut nispi temsil sistemine göre seçimlere gidilecek.

Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi ve seçimlere girmek için Meclis’te grup kurma imkânına son verilmesi dışında çok çarpıcı değişiklikler söz konusu değil."

AK Parti ve MHP, erken seçimin önüne geçmek harekete geçti! Seçim yasası geç sunulacak, erken seçim kapısı kapanacak

SEÇİM YASASI SUNULACAK, ERKEN SEÇİM RAFA KALKACAK

Seçim yasasının 1 Ekim'de Meclis sunulmasının planlandığını belirten Selvi, " Ancak son zamanlarda muhalefetin erken seçim diye bastırması üzerine bir takvim değişikliğine gidildi. Seçim yasasındaki değişikliklerin bütçeden sonra Meclis’e sunulması bekleniyor. Yani aralık ayının son haftası. Meclis’ten geçmesi ise önümüzdeki yılın ocak sonu ya da şubat ayı olarak düşünülüyor. Peki bu ne getirecek? Seçim yasası 2022 yılının ocak ya da şubat ayında olursa o zaman Anayasa’nın 67. Maddesi gereği 2023 yılının ocak ya da şubat ayından önce erken seçim yapılması mümkün olmayacak." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Bölge Gündem, Hürriyet.

1
0
0
0
0
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN