Turnusol Kâğıdı: Gazze

Yeryüzünde gezin dolaşın sizin gibi olmayan ve sizin yaşadığınız iklimden, tarihi geçmişten farklı bir süreç yaşayan yerleri gezin. Bu farklılıkların oluşturduğu kültürleri görün. Kendinizin ne olduğunu ve ne olmadığını görün.

Gezinti, gezme, seyahat, tur vb. gibi ifadelerde karşılığını bulan yer/mekân değiştirme etkinliğinden beklentimizin yukardaki cümlenin ortaya çıkmasını görmek için öncelikle kendi içimizde bulunduğumuz toplumun kültürünü, maddi ve manevi değerlerini bilmemiz ve anlamamız gerekecektir.

Nitekim kendine yabancılaşan biri ötekini anlayamaz.

İnsan ilişkilerinde, komşuluk münasebetlerinde çevreye verilen değerde, toplumun genel menfaatine uygun yaşam tarzında, manevi değerlere dair bilgi ve inanç yetilerine sahip olunmaya dair bilgilenmeyi elde etmişsek bu bir kendini kendi kültürünü bilmedir denilebilir.

Farklı olanın bilgisini elde etme süreç başlangıcı olan kendimizi tanıyalım başlangıcından sonra yapacağımız seyahatler bizde anlamlı deneyimler bırakacaktır. Gezmelerimiz eksikliğimizi fazlalığımızı bize gösterecektir.

Öteki üzerinden kendimizi inşa etme çabası değil tabii bu geziler ama kendimizi göstermesi açısından öteki yani bizim dışımızdaki gerçekliklere pencere açmak gerekecektir.

Kendi dinimizin dışındaki bir dini gerçekliğin varlığını bilmekle birlikte o dinlerin ne olduğuna bakmamız bizim inancımızın bilgi kaynağı olan dini belgelerimizin kritiğini vermesi açısından bir değişken olarak karşımıza çıkacaktır.

Nitekim Gazze’de soykırım yapan İsrail’in bu saldırılarını izleyen gözlemleyen Avrupalı birçok insanın kendileri dışında var olan bir gerçeklik için canları pahasına Allah’a şükretmeyi bırakmayan Filistinlilerin etkisiyle İslam’a yönelmelerine şahit olmaktayız.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki tüm söylemler Gazze’den bağımsız olunca anlamını yitiriyor gibi. İnsan, adalet, hak, acı, çocuk beyaz, aleni, objektif gibi literatürümüzde ne kadar kelime varsa Gazze/Filistin’deki soykırımla birlikte anlamını yitirmiştir. Dünya anlamını yitirmiştir Gazze olmadan.

Eğer Gazze’deki mücadeleye dahil olan bebek, çocuk, yaşlı, genç ve kadın olmasaydı hala hepimiz dünya meşgalesinde batının insan demokrasi hak adalet zırvalarına kendimizi kaptırıp onlara inanacaktık.

Kendimiz dışında var olan Gazze gerçekliğinde tarafımızı bir şekilde ve her yerde Gazze dışındaki İsrail yanına ya da tarafsız şekilde kalırsak tüm insani unsurlarımız bizi terk etmiş demektir.

Turnusol kağıdı asit ve bazı ayırt etmek için kullanıldığı gibi ve daha da ne bir şekilde Gazze insan olmanın turnusolüdür.

Beden olarak gezmemize gerek yok. Sosyal medyadan TV’lerden görünen o ki İsrail kendisinin hakkıymış gibi Filistinlileri/insanları öldürüyor ve de bunu dini sayıltılarına/Tevrat’a dayandırıyor.

“Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.” Hac Süresi 46. Ayet.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
1 Yorum