sultangazi Haberleri

SULTANGAZİ HAKKINDA

Sultangazi ilçesi İstanbul Avrupa Yakası’nda bir ilçedir.

İstanbul Sultangazi ilçesinin güneyinde Gaziosmanpaşa ilçesiyle, doğusunda da Eyüp ilçesi, batısında Esenler ilçesi, kuzeybatısında Başakşehir ilçeleriyle sınır oluşturmaktadır.
İstanbul Sultangazi ilçesi

“Sultangazi ilçesi hakkında bilgi” 06.03.2008 Kabul Tarih; 22.03.2008 26284 Mükerrer Resmi Gazete Tarihli 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması “Hakkında” Kanun” un İlçe Kurulması Başlıklı 1.Madde 24.Esas “Ekli (22) sayılı listede adları yazılı mahalleler ile mahalle kısımları merkez olmak ve aynı adla bir belediye kurulmak üzere İstanbul İlinde Sultangazi adıyla İlçe kurulmuştur.” Hükmüne istinaden İlçemiz Sultangazi kurulmuştur.
İstanbul Sultangazi ilçesi hakkında bilgi

Denizden 50 metre yükseklikte, 36 Km kare yüz ölçüme sahip olan ilçemiz doğuda Eyüp, batıda Esenler, güneyde Gaziosmanpaşa, kuzeybatıda Başakşehir ilçeleriyle sınır oluşturmaktadır.

Sultangazi İlçesinin sahip olduğu yüzölçümüyle İstanbul ilçeleri arasında 19. sıradadır. 15 mahalleden oluşan Sultangazi ilçesinde Alibey baraj gölü, Cebeci taş ocakları ve birkaç küçük akarsu bulunmaktadır.

 

Alibey barajı 1975 – 1983 tarihleri arasında, içme, kullanma ve sanayi suyu temini maksadıyla inşa edilmiş olup halen Avrupa yakasının önemli bir kısmının içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.930.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 30,00 m, normal su kotunda göl hacmi 66,80 hm3, normal su kotunda gölalanı 4,66 km²’dir. Yılda 39 hm3 içme suyu sağlamaktadır.

Üzerinde amatör balıkçılık, su sporları etkinlikleri yapılmakta olup etrafını çevreleyen koruma altındaki ormanlık alanla ilçenin sosyal dinleti ihtiyacını karşılamaktadır.
Sultangazi hangi adliyeye bağlı?

Sultangazi ilçesi Gaziosmanpaşa adliyesine bağlıdır.
Sultangazi adliyesi nerede?

İstanbul Sultangazi ilçesi zaten Gaziosmanpaşa ilçesinden 2008 yılında ayrılarak ilçe olan bir yerleşim yeridir, dolayısı ile yargı çevresi olarak Gaziosmanpaşa adliyesine bağlı bulunmaktadır.
Gaziosmanpaşa Adliyesi nerede

Gaziosmanpaşa Adliyesi; 41.059086 enlem ve 28.911734 boylamda yer almaktadır. Semt/Mahalle olarak Merkez Mah. ve Gaziosmanpaşa ilçesine bağlıdır. Gaziosmanpaşa Adliyesi haritası Istanbul ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir.

Gaziosmanpaşa Adliyesi GPS koordinatları 41° 3´ 32.7096″ ve 28° 54´ 42.2424″. Gaziosmanpaşa Adliyesi posta kodu 34245.
Sultangazi gezilecek yerler
Mağlova Kemeri Hatıra Parası
Mağlova Kemeri Hatıra Parası

Mağolava Su Kemeri: Muallakkemer yâda Mağlova Kemeri, Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul’da, Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış olan su kemeri. Bugün Sultangazi ilçesi sınırlarında bulunan Cebeci köyü yakınlarındadır. 1563 yılında selden zarar görmüşse de aynı yıl onarılarak eski haline getirilmiştir.

Alibeyköy barajının göl suyu yapıtın dörtte birini kaplamaktadır. Kemer İstanbul’a su taşımaya devam etmektedir. Eser dünya su mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

2005 yılında 20 TL değerinde 5.000 adet Mağlova Kemeri Hatıra Parası basılmıştır.

Alibeyköy Baraj Gölü içerisinde kalmakla birlikte İSKİ tarafından da aktif olarak kullanıldığı belirtilmektedir. İstanbul’daki bu en zarif su kemeri olarak benimsenmektedir.
36 metre yüksekliğinde ve 257 metre uzunluğunda olan kemer iki katlıdır.

Kemerin alt katında 8 büyük üst katında 8 küçük gözü bulunmaktadır.

Alt katında bulunan gözlerden 4 tanesi diğerlerine nazaran daha büyük yapılmıştır. Genişlikleri 18,4 metredir.

Üst katında ki orta 4 gözün genişlikleri ise 13,4 metredir.
Sultangazi Mahalleleri

“Sultangazi ilçesi hakkında bilgi“ Sultangazi ilçesinde toplam 15 mahalle bulunmaktadır.

50.Yıl Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi, Cebeci Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Eski Habipler Mahallesi, Gazi Mahallesi, Habipler Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, Malkoçoğlu Mahallesi, Sultançiftliği Mahallesi, Uğur Mumcu Mahallesi, Yayla Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi ve Zübeyde Hanım Mahallesi.

 

Etktler: “Sultangazi ilçesi hakkında bilgi“, İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı iken 2008 yılında Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Esenler’e bağlı mahalle katılımıyla kuruldu. sultangazi ilçesi, hakkında bilgi, istanbul gaziosmanpaşa ilçesine, sultangazi ilçesi istanbul, sultangazi nereye bağlı, sultangazi ilçesinin, sultangazi mahalleleri, sultangazi mahalle muhtarları, sultangazi nüfusu, sultangazi muhtarlık, sultangazi adliyesi nerede, sultangazi hangi adliyeye bağlı, sultangazi gezilecek yerler, Alibeyköy baraj gölü, “Sultangazi ilçesi hakkında bilgi İstanbul Sultangazi İlçesi”. Sultangazi Teknik Servisi