Şifalı Meyve Aronya

Aronya meyvesi bol miktarda folat, sodyum, potasyum, tokoferoller, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko B1, B2, B3, B5, B6 ile C ve K vitamini ihtiva eder. Tüm bu vitamin ve mineraller aronya meyvesini şifalı bir meyve yapmaya yeterlidir.

Asıl adı Chokeberry olan aronya meyvesi “süper meyve’’ olarak da adlandırılır

Aronya meyvesi yüzyıllar boyunca Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Anavatanı Kuzey Amerika olan aronya meyvesini güçlü etkisi nedeniyle sık sık yemeklerinde kullanan Kızılderililer, kışın zorlu şartlarında hastalıklara karşı dirençli kalmak ve bağışıklıklarını korumak için bu meyveden yararlanmışlardır.

Kanser Hücreleriyle Savaşın

Bu meyve düzenli olarak tüketildiği takdirde kanser hücrelerinin çoğalmasını önler, hatta mevcut kanser hücrelerinin yok olmasına yardımcı olur.

Özellikle bağırsak ve beyin tümörleri ile pankreas ve mesane kanserlerine karşı etkilidir.

Araştırmalar, aronia meyvelerinin vücudu meme kanserine ve kolon kanserine karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Bilimsel bir araştırmada, aronya meyvelerde bulunan antosiyaninlerin ilk 24 saatte kolon kanseri hücrelerini yüzde 60 oranında durdurabildiği ortaya çıkmıştır. Benzer bir yapılan başka bir araştırmada ise oksidatif stres kaynaklı göğüs kanserinin oluşumunu da yavaşlattığı saptanmıştır.

İnsülin Duyarlılığını Artırın

Aronya meyveleri vücuttaki insülin direnciyle savaşarak diyabeti önler.

Aronya meyvesi,İçerdiği polifenoller, insülin duyarlılığını artırır ve kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu durum tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Hiç Yaşlanmayın

Aronya meyvesi, antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir. Antioksidanlar, vücudumuzdaki zararlı serbest radikallerle savaşarak hücrelerimizi korur ve birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.Fenolik asit, antosiyanin ve flavanoidler, polifenol olarak adlandırılan bu grup antioksidanların, serbest radikallerin aktivitelerini durdurabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca vücuttaki oksidatif stresi de azalttığı da benzer çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır.
Antioksidan etkisinin yanı sıra anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel etkileri de vardır.

Tansiyonu Dengede Tutun

Yüksek tansiyon, atardamarların kasılması sonucu kanın vücudumuzda olması gerekenden daha yoğun bir basınç altında akmasına neden olur. Bu da koroner arter hastalığına neden olur. Yapılan araştırma, aronya meyvelerinin doku astarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek buna karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

Bağırsaklarınıza İyi Bakın

Aronya meyvesinin içindeki polifenoller, bağırsak mikrobiyotasının büyümesi konusunda uyarıcı bir etkiye sahiptir. İçerdiği lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bu sayede sindirim sağlığının korunmasına destek sağlar.

Pıhtılaşmayı önleyin

Aronya, kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığının ve pıhtı oluşumunun önüne geçer. Kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Kalbinizi Aronya ile koruyun
Zengin antioksidan içeriği nedeniyle kalp sağlığına da olumlu etkiler. Yüksek kolesterol, tansiyon ve trigliserit oranlarının dengelenmesini sağlayan aronya kalp hastalıkları olasılığını da azaltır.

Bağışıklık Sisteminizi Sağlama Alın

Antibakteriyel özelliği de bulunan aronya meyvesi bakterilerin üremesini enger. İçeriğindeki enflamasyon karşıtı maddeler, C vitamini ve diğer antioksidanlar,Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Yapılan bir deney aronya meyvesinin içeriğindeki maddelerin influenza virüsüne karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Hiç Yaşlanmayın, Hiç Hastalanmayın

Sağlıksız beslenme ve çevresel koşullar nedeniyle vücuda giren serbest radikallerin temizlenmesinde görev alarak hücrelerin zarar görmesini engelleyen aronya meyvesi, hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

Zayıflayın

Zengin antioksidan içerikli besinler obeziteyi önlemede etkilidir. Aronya meyvelerinin kalori ve şeker içeriği düşük, çözünür lif içeriği ise yüksektir. Bu sayede kan şekerini düzenler, tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcı olur.

Gözlerinizi Koruyun

Aronya meyvesi, göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçerdiği C vitamini ve diğer antioksidanlar göz sağlığını korur. Aynı zamanda yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Kemiklerinizi Koruyun

İçerdiği K vitamini, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve osteoporoz riskini azaltır.

Cildinizi Yenileyin

Aronya meyvesi, anti-aging etkisi ile bilinmektedir. İçerdiği antioksidanlar, yaşlanmayla ilgili belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur ve cilt sağlığını korur.

Karaciğerinizi Aronya ile Temizleyin

Aronya meyvesi düzenli tüketildiğinde akciğer ve karaciğer temizlenmesini sağlayarak zararlı bakterilerin idrar yoluyla vücuttan atılımını sağlar. Karaciğer hücrelerinde metabolik süreci iyileştirmede yardımcı olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN