İbrahim Ciminli

İbrahim Ciminli

İstanbul'u yenileyecek Başkan lazım

İstanbul’a seçilecek başkanın İstanbul dışında bir gündeminin olmaması gerekir. Çünkü; İstanbul bir Belediye Başkanının 7 gün 24 saatini dolduracak fazlasıyla gündeme sahiptir.

1994 yılında İstanbul’un en büyük sorunları çöp-çukur-çamur-hava kirliliği ve susuzluktu.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP zihniyetinden devraldığı İstanbul’da; nefes alacak temiz hava, içilecek su, yürünecek yol yoktu. Yani 1989-1994 arasında İstanbul boğuluyordu.
Sayın Recep Tayyip Erdoğan 4 yıllık Belediye başkanlığı döneminde İstanbul’a derin bir nefes aldırdı. Suları akmaya, havası solunmaya, yolları yürünmeye, çöpleri toplanmaya ve sağlıklı bir şekilde depolanmaya başlandı. İstanbul kendine geldi.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu başarısı iç ve dış hasımların dikkatini ve husumetini çekmişti. Parlayan bir yıldız geliyordu onu söndürmek için 28 Şubat zihniyeti ile CHP zihniyeti işbirliği yaptı. Başarılı bir Belediye Başkanı olan Erdoğan, bir şiirin iki mısrasını okudu diye görevden alındı ve hapse atıldı. Erdoğan’ı hapse götüren ve İBB Başkanlığından alınmasına sebep olan suçu; Birinci dünya savaşı yıllarını resmeden, yedi düvel küffar ordularına karşı yazılan “Ordumuza Dua” ya da “Askerin Duası” şiirinin mısraları şunlardı;

Minareler süngü, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız müminler asker.

Millet bu haksız ve hukuksuz cezaya tepki gösterdi ve daha sonra Erdoğan’ı Başbakan ve Cumhurbaşkanı yaptı. Dünyada etkin bir lider konumuna yükseltti. Başarılı hizmetleri devam ediyor, hem Türkiye, hem de İstanbul için çalışmalarını ve hizmetlerini hiç aksatmadan yürütüyor.

İstanbul’un bugün için en önemli problemi; deprem riskine karşı dayanma gücü kalmamış, eski ve ömrünü tamamlamış binaların acilen yenilenmesidir.. Bu konuda maalesef 5 yıldır gerekli ve yeterli çalışmalar yapılmadı.

Sayın Murat Kurum’un Ak Parti’den İBB adayı olması İstanbul için büyük bir şanstır. Çünkü bakanlığı döneminde bu performansı fazlasıyla gösterdi ve Türkiye genelinde başarılı kentsel dönüşümler yaptı, bu konuda büyük bir tecrübeye sahip oldu.

İstanbul’a kentsel yenilemeyi hızlı ve çözüm odaklı başarmış bir irade lazım. Bu tecrübe, ekip, azim, niyet ve irade Sayın Murat Kurum’da vardır. İnşallah seçilirse İstanbul kazanacak ve İstanbul’da yaşayanlar güvenli mekanlara kavuşmanın önünü açmış olacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN