Amazonun kurucusu Jeff Bezos kimdir? Kaç yaşında? Serveti ne kadar?

Amazonun kurucusu olan ve dünyanın en zengin iş adamlarının Jeff Bezos hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler araştırmalarda bulunuyorlar. Peki Amazonun kurucusu Jeff Bezos kimdir? Kaç yaşında? Serveti ne kadar?

Amazonun kurucusu Jeff  Bezos kimdir? Kaç yaşında? Serveti ne kadar?

ABD'nin online alışveriş devi Amazon’un kurucusu olan ve şirketinin değeri günden güne artan Jeff Bezos merak edilen bir kişidir. Bizlerde sizler için Bezos hakkında bilinenlere haberimizde yer verdik.

AMAZON'UN KURUCUSU JEFF BEZOS KİMDİR?

Jeffrey Preston Bezos 12 Ocak 1964 tarihinde New Mexico'da Jacklyn (kızlık soyadı Gise) ve Ted Jorgensen'in oğlu olarak dünyaya geldi. ABD'li e- ticaret şirketi Amazon'un kurucusu, CEO'su ve başkanı olarak bilinen Amerikalı internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. 2017 öncesi, Forbes servet endeksindeki listesindeki ilk yüz milyarderden olan Bezos, 2017 sonrası ise dünyanın en zengin kişisi oldu ve Temmuz 2018'de net serveti 150 milyar Amerikan dolarını geçti.[6] Geliştirdiği bu girişimin başarı doğurmasıyla, Time tarafından 1999'da Yılın Kişisi seçildi.[7] Blue Origin'in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın alarak medya sektörüne de giriş yaptı.

Bezos, Albuquerque, New Mexico'da doğdu ve Houston, Teksas'ta büyüdü. 1986 yılında Princeton Üniversitesi'nin elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1986 yılından 1994'ün başlarına kadar Wall Street'te çeşitli alanlarda çalıştı. 1994'ün sonunda New York'tan Seattle'a doğru şehirler arası bir yolculuk sırasında Amazon'u kurdu. Şirket, çevrimiçi bir kitap mağazası olarak başladı ve o zamandan beri alanını video ve ses yayını, bulut bilişim ve yapay zeka da ek olmak üzere çeşitli e-ticaret ürünlerine ve hizmetlerine doğru genişletti.

KAÇ YAŞINDA? SERVETİ NE KADAR?

56 yaşındaki Bezos'un 27 Temmuz 2017'de, toplam serveti $90.000.000.000’ı geçince yaşayan en zengin insan unvanını aldı. Serveti, 24 kasımda ilk kez $100.000.000.000’ı aştı. Forbes dergisi, 6 Mart 2018'de, $112 milyar servetiyle Bezos'u dünyanın en zengin insanı olarak belirledi. 2021 yılında birinciliği Space X şirketinin kurucusu Elon Musk'a kaptırdı. 3 Ocak 2021 tarihinde CEO görevini bırakacağını açıkladı. Bezos şirketin yönetim kurulunda yer almaya devam edecek.

JEFF BEZOS AMAZON'U KURMAYA NASIL KARAR VERDİ?

Amazon'un internet sitesinde yer alan makalede şu ifadelere yer verildi:

"1993'ün sonlarında Bezos bir çevrimiçi kitapçı kurmaya karar verdi. D. E. Shaw'daki işinden ayrıldı ve 5 Temmuz 1994'te garajında ​​Amazon'u kurdu, iş planını New York City'den Seattle'a bir arazi sürüşü üzerine yazdıktan sonra. Bezos, Seattle'a yerleşmeden önce, vergi ödemekten kaçınmak için şirketini San Francisco yakınlarındaki bir Hindistan yerleşim yerinde kurmayı araştırmıştı. Bezos, başlangıçta yeni şirketine Cadabra adını verdi, ancak daha sonra adını Güney Amerika'daki Amazon Nehri'nden sonra Amazon olarak değiştirdi, bunun nedeni kısmen adın alfabenin başındaki A harfiyle başlamasıydı. Ebeveynlerinden tahmini 300.000 $ kabul etti ve Amazon'a yatırım yaptı. Birçok erken yatırımcıyı Amazon'un iflas edeceği veya iflas edeceği ihtimalinin% 70 olduğu konusunda uyardı. Amazon başlangıçta çevrimiçi bir kitapçı olmasına rağmen, Bezos her zaman diğer ürünlere açılmayı planlamıştı.Bezos Amazon'u kurduktan üç yıl sonra, ilk halka arz (IPO) ile onu halka açtı.Fortune ve Barron's'tan gelen eleştirel raporlara yanıt olarak Bezos, İnternet'in büyümesinin Borders ve Barnes & Noble gibi daha büyük kitap perakendecilerinin rekabeti geride bırakacağını ileri sürdü.

1998'de Bezos, çevrimiçi müzik ve video satışına yöneldi ve yıl sonunda şirketin ürünlerini çeşitli diğer tüketim mallarını içerecek şekilde genişletti. Bezos, şirketin 1997 hisse senedi arzında toplanan 54 milyon doları, daha küçük rakiplerin agresif bir şekilde satın alınmasını finanse etmek için kullandı.2000 yılında Bezos, nakit bakiyeleri yalnızca 350 milyon dolara düştüğü için bankalardan 2 milyar dolar borçlandı 2002'de Bezos, Amazon'u hava durumu kanallarından ve web sitesi trafiğinden veri derleyen Amazon Web Services'i başlatmaya yönlendirdi. 2002 yılının sonlarında, Amazon'un hızlı harcamaları, gelirler durgunlaştığında finansal sıkıntıya neden oldu.Şirket neredeyse iflas ettikten sonra dağıtım merkezlerini kapattı ve Amazon işgücünün% 14'ünü işten çıkardı. 2003 yılında Amazon, finansal istikrarsızlıktan dolayı toparlandı ve 400 milyon dolar kar elde etti. [doğrulama başarısız] Kasım 2007'de Bezos, Amazon Kindle'ı piyasaya sürdü. 2008 Zaman profiline göre Bezos, video oyunları deneyimine benzer şekilde okumada "akış durumuna" izin veren bir cihaz yaratmak istedi.2013 yılında Bezos, Amazon Web Services adına Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile 600 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. O yılın Ekim ayında Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş perakendecisi olarak kabul edildi.Mayıs 2016'da Bezos, şirketteki bir milyondan biraz fazla hissesini 671 milyon dolara sattı. Bu, Amazon hisselerinin bir kısmını satarak elde ettiği en büyük meblağ. 4 Ağustos 2016'da Bezos, hisselerinin bir milyonunu 756,7 milyon dolara sattı. Bir yıl sonra Bezos, şirketin dağıtım merkezlerinde işe alımları hızlandırarak 130.000 yeni çalışanı işe aldı.19 Ocak 2018 itibariyle, Amazon hisseleri 109 milyar doların biraz üzerinde değer kazanmıştı; aylar sonra diğer şirketler için, özellikle de Blue Origin için nakit toplamak amacıyla hisse senedi satmaya başladı. 29 Ocak 2018'de Amazon'un Super Bowl reklamında yer aldı.1 Şubat 2018'de Amazon, 2 milyar dolarlık üç aylık kazançla bugüne kadarki en yüksek kârını bildirdi. Alibaba'nın Çin'deki büyümesi nedeniyle Bezos, Amazon'u Hindistan'a genişletmekle ilgilendiğini sık sık dile getirdi. 27 Temmuz 2017'de Bezos, tahmini net değeri 90 milyar doların biraz üzerine çıktığında, Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'e göre bir an için dünyanın en zengin kişisi oldu. Serveti ilk kez 24 Kasım 2017'de 100 milyar doları aştı ve 6 Mart 2018'de Forbes tarafından 112 milyar dolarlık net değerle resmi olarak dünyanın en zengin insanı seçildi.

Mart 2018'de Bezos, Amazon'un küresel kıdemli başkan yardımcısı Amit Agarwal'ı şirketin tedarik zinciri rotalarındaki operasyonları yerelleştirmek için 5.5 milyar dolarla Hindistan'a gönderdi. Ayın ilerleyen saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump, Amazon ve Bezos'u özellikle satış vergisinden kaçınma, posta yollarını kötüye kullanma ve rekabete aykırı ticari uygulamalarla suçladı. Başkan'ın olumsuz yorumlarına cevaben Amazon'un hisse fiyatı% 9 düştü; bu, Bezos'un kişisel servetini 10,7 milyar dolar azalttı. Haftalar sonra, Bezos, Stanford Üniversitesi'nden gelen akademik raporlar, Trump'ın Amazon'u anlamlı bir şekilde düzenlemek için çok az şey yapabileceğini belirttiğinde kayıplarını telafi etti. Temmuz 2018'de, ABD Kongresinin bir dizi üyesi, Amazon'un yüz tanıma yazılımı Rekognition'ın uygulamalarını detaylandırması için Bezos'u çağırdı. Ek olarak, Trump yönetiminin Paramount Kararnamesi olarak bilinen antitröst yasasını tersine çevirme lehine yaptığı açıklamaların, Amazon'un Landmark Tiyatrolar zincirini edinmesine yardımcı olacağı tahmin ediliyor. Amazon'un iş uygulamalarına yönelik eleştiriler, Eylül 2018'de Senatör Bernie Sanders'ın Sübvansiyonları Sıfırlayarak Kötü İşverenleri Durdur (BEZOS'u Durdur) Yasasını tanıtması ve Amazon'u kurumsal refah elde etmekle suçlamasıyla devam etti. Bu, Arizona'daki Amazon işçilerinin üçte birinin ve Pennsylvania ve Ohio'daki Amazon işçilerinin onda birinin gıda kuponlarına güvendiğini ortaya çıkaran kar amacı gütmeyen New Food Economy grubu tarafından yapılan açıklamaları takip etti. Tasarı sunmaya hazırlanırken Sanders, "Mars'ı keşfetmeye veya aya gitmeye çalışmak yerine, Jeff Bezos işçilerine yaşama ücreti ödemeye ne dersiniz?" Daha sonra şöyle dedi: "Bezos önemli bir rol oynayabilir. Bugün söyleseydi, Amazon'da çalışan hiç kimse bir maaştan daha azını almayacak, Amerika'daki her şirkete bir mesaj gönderecekti. "Sanders'ın çabaları, Amazon'dan yarattığı 130.000 işe işaret eden bir yanıt ortaya çıkardı. 2017 ve yarı zamanlı çalışanları içerdiği için ortalama maaşı için 28.446 dolarlık rakamı "yanıltıcı" olarak nitelendirdi. Ancak Sanders, önerisiyle hedef alınan şirketlerin sosyal yardım yükümlülüklerinden kaçmak için yarı zamanlı işçilere daha fazla odaklandığını söyledi. 2 Ekim 2018'de Bezos, Sanders'ın alkışladığı şirket çapında bir ücret artışını duyurdu. Asgari ücret ödenen Amerikalı işçiler, bu 15 $ için Mücadele hareketine destek olarak yorumlanan bir kararla saat başına 15 dolara çıkarıldı."

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
Borsa yatırımcısı dikkat! Yarın son gün, son fırsat… Bankalar üzerinden alınabiliyor!
Borsa yatırımcısı dikkat! Yarın son gün, son fırsat… Bankalar üzerinden alınabiliyor!
Yerli savaş uçağı KAAN’ın orduya katılacağı tarih belli oldu: Müjdeyi Cumhurbaşkanı verdi…
Yerli savaş uçağı KAAN’ın orduya katılacağı tarih belli oldu: Müjdeyi Cumhurbaşkanı verdi…
Altın ve Bitcoin kapışmasında son durum: Yatırımcının iki gözbebeği 2024 yılında hareketli…
Altın ve Bitcoin kapışmasında son durum: Yatırımcının iki gözbebeği 2024 yılında hareketli…
Uzmanlar faydasını saya saya bitiremedi: Hafızayı kat be kat güçlendiriyor…
Uzmanlar faydasını saya saya bitiremedi: Hafızayı kat be kat güçlendiriyor…
Çok Okunanlar
Altın tüm zamanların rekorunu kırdı durdurulamıyor! Gram altın ne kadar oldu? İşte 22 Şubat 2024 Perşembe güncel altın fiyatları
Altın tüm zamanların rekorunu kırdı durdurulamıyor! Gram altın ne kadar oldu? İşte 22 Şubat 2024 Perşembe güncel altın fiyatları
Meteoroloji açıkladı! Bugün hava durumu nasıl olacak? 22 Şubat 2024 Perşembe tüm ülke geneli hava durumu ve sıcaklıkları
Meteoroloji açıkladı! Bugün hava durumu nasıl olacak? 22 Şubat 2024 Perşembe tüm ülke geneli hava durumu ve sıcaklıkları
CHP'nin kalesi yıkılıyor mu? Son anket sonuçları yayınlandı, Cumhur ittifakı İzmir'i kazanmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı
CHP'nin kalesi yıkılıyor mu? Son anket sonuçları yayınlandı, Cumhur ittifakı İzmir'i kazanmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı
Cüneyt Özdemir sordu: "Turist olarak mı gittiniz?" Alper Gezeravcı cevabıyla usta gazeteciyi şaşkına çevirdi!
Cüneyt Özdemir sordu: "Turist olarak mı gittiniz?" Alper Gezeravcı cevabıyla usta gazeteciyi şaşkına çevirdi!
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da açıkladı "Emeklilerimizin bayram ikramiyesini 3 bin TL olacak"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu'da açıkladı "Emeklilerimizin bayram ikramiyesini 3 bin TL olacak"