İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Emeklilerden AK Parti'ye sandıkta büyük tepki!

31 Mart yerel seçimlerinde Türk halkı demokrasiye sahip çıkarak sandığa gitti bir kararını verdi. Seçmenin verdiği karar bu güne kadar iyi analiz ederek her defasında doğru karar vermiştir. adettendir veya klasik hale gelmiştir, her seçim sonrası herkes seçim analiz yaparak kim neden kaybetti kim neden kazandı yorumunda bulunur yazılar yazar.

Şimdi bende bir seçim analizi yapmak için yine klasik olarak bir kaç soru sorarak o soruların cevaplarını beraber cevaplayarak bizde bir seçim analizi yapalım.

Bu seçimlerin kazananı kim dersek birincisi CHP, ikincisi Yeniden Refah Partisi, kaybedenleri ise AK Parti, İYİ Parti. Milliyetçi Hareket Partisi.

İktidarda olan AK Parti'nin seçimleri kaybetmesinin en önemli sebebi, emekliler meselesi. AK Parti'nin emekli maaşlarını bugün ki yaşam seviyesinin altında, hatta yaşanılmaz bir durumda olan10 TL de tutması, ısrarla emeklilere zam konusunda mağdur edecek şekilde zor durumda bırakması, üstelik AK Parti'nin en çok oy aldığı emekli kesimine adeta oyunu almamak istercesine maaşlarına zam yapmaması ve gelen tüm taleplere itiraz ve serzenişlere kulak asmaması emeklileri hem çok üzmüş, hem de çok kızdırmış bu nedenle AK Parti'nin oy deposu olan emekli kesiminin tepki göstererek çoğunluğun sandığa gitmediği, gidenlerin de Yeniden Refah Parti'sine oy verdiği anlaşılıyor.

Emeklilerin verdiği bu tepkinin bir dip dalga oluşturarak AK Parti adaylarını cezalandırmak için karşısında kazanabilecek hangi aday varsa o adaya yöneldiği görülmektedir.

Görülüyor ki bu seçimde seçmen adayın vaatlerine bakmadan, yapacağı hizmetleri hiç dikkate almadan ekonomik ve özellikle emeklilerin AK Parti hükümetine açıkça bir uyarı vermek istemiş sandıkta tepkisini göstermek için tercihini yapmıştır.

HİÇ PROJEM YOK DİYEN CHP ADAYLARI KAZANDI

Bu seçimlerin sonuçlarından önemli bir tespiti de seçmen CHP ve Yeniden Refah Parti'sinin adaylarına ve projelerine beğenmiş oy vermiş değil, o nedenle kazanmış değiller. Bir başka değişle kaybeden AK Partili belediye başkanlarının başarısız olduğundan kaybetmediği, seçmenin yukarıda belirtiğim ekonomik ve emekli meselesinden dolayı tepki için AK Partiyi sandıkta tepki göstererek cezalandırdıklarını görüyoruz.

Seçmenin projeye vaatlere oy vermediğin en önemli örneği siyasetten bi haber CHP Ankara Etimeskut adayı Erdal Beşikçioğlu'nun projeleriniz nelerdir sorusuna "Benim hiç bir projem yok" demesine rağmen AK Parti'nin ve Milliyetçilerin kalesini kazanmasıdır.

AK PARTİ BU SEÇİMİ BİLEREK Mİ KAZANMADI?

Geçen seçimlerde EYT meselesini çözmediği zaman seçimi kaybedeceğini anlayan ve 38 yaşında binlerce kişi hak etmediği halde emekli ederek seçimi kazanırken, bu seçimlerde de açıkça emekli maaşlarına zam yapılmadan bu seçimlerin alınmayacağını bilinmemesine rağmen duymamazlıktan, görmemezlikten gelinerek bu seçimi bile bile kaybedilmesini anlamakta zorlanıyorum. Yoksa bilerek bu seçimleri almamak için iktidar bizde, belediyeler muhalefette olsun diye mi düşünüldü?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN