Reza Zarrab Davasında Yeni Gelişme | Zarrab'ın avukatı CIA'cı mı

Reza Zarrab’ın avukatlığını üstlenen ABD’nin eski Adalet Bakanı Michael Mukassey’in şirketinin CIA bağı olduğu gündeme geldi.

Reza Zarrab Davasında Yeni Gelişme | Zarrab'ın avukatı CIA'cı mı

ABD’de görülmekte olan Reza Zarrab davasında CIA iddiası ortaya atıldı. Aydınlık’tan Nurettin Ergün ve Yunus Soner’in haberinde; Zarrab’ın danışmanı olarak davaya 2017 yılı başında müdahil olan Debevoise ve Plimpton Hukuk Şirketi’nin CIA kuruluşu olduğu ne sürüldü.

Şirketi 1930’larda kuran Eli Whitney Debevoise, 2. Dünya Savaşı sonrası ABD’nin Almanya Yüksek Komiser Yardımcılığını üstleniyor. Ortağı Francis Plimpton ise 1961’den 1980’e değin ABD’nin BM heyeti üyesi.

KURULUŞ PARASI CIA’DAN

İki ortağın kurduğu Debevoise&Plimpton Şirketi’nin 1950’lerin başında CIA’dan yaklaşık 655 bin dolar ödeme aldığı, ABD basını tarafından 60’ların sonunda ortaya çıkarıldı. CIA’nın son dönemde kamuoyuna sunulan belgelerinde, Plimpton’un CIA’ya eleman tavsiyelerinde bulunduğu belgelendi.

Baba Plimpton 1961’de ABD’nin Küba’ya karşı düzenlediği Domuzlar Körfezi Çıkartması hazırlık toplantılarına katılırken, oğlu George ise yine CIA’nın Avrupalı aydınları etkilemek amacıyla kurduğu Paris Review dergisini yönetti

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡