Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan büyük deprem uyarısı! O ilde yaşayanları uyardı: "6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem..."

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Ege Denizi'nde meydana gelen depremleri değerlendirerek büyük deprem uyarısı yaptı. İzmir'de deprem riski barındıran yerleri sayan Ercan, artçı depremlerin süreceğini kaydetti.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan büyük deprem uyarısı! O ilde yaşayanları uyardı:  "6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem..."

Son zamanlarda Ege Denizi'nde sık sık meydana gelen depremler vatandaşları korkutuyor. Özellikle Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıkları ve Balıkesir'de hissedilen depremlerin ardı arkası kesilmezken Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaşanan depremleri değerlendirdi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan büyük deprem uyarısı! O ilde yaşayanları uyardı: 6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem...

"GERGİNLİĞİ BOŞALTMADI"

ODA TV'ye değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, Karaburun-Midilli arasının çok uzun süredir deprem bekledikleri bir yer olduğunu ifade ederek, "Dört-beş yıl önce bu bölgede bir deprem oldu ancak bu depremin büyüklüğü beklediğimiz kadar olmadı. Karaburun’un üretmesi gereken deprem, yaklaşık 7- 7.2 büyüklüğünde bir deprem ancak 7’den daha küçük bir deprem üretti. Gerginliğini boşaltamadı. 6,7- 6,8’lik depremler bu bölgedeki gerginliği boşaltmak için yeterli değildir” dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan büyük deprem uyarısı! O ilde yaşayanları uyardı: 6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem...

RİSKLİ İLÇELERİ TEK TEK SAYDI

Depremlerin iki yıl, bazen 5 yıl sürebileceğini ifade eden Ercan, olası depremin büyüklüğü hakkında bilgi verdi. İzmir'de hissedilebilecek depremler nedeniyle Karşıyaka, Bostanlı, Çiğli, Mavişehir, Alaybey, Menemen, Bayraklı ve Bornova’da bulunan yapılarla ilgili uyarılarda bulunan Ercan şunları söyledi:

"Bu bölge, yeniden toparlanarak 6,8- 6,9 büyüklüğünde bir depremi üretmeye gebedir. Ne zaman olacağı konusunda herhangi bir bilgi söz konusu değil. Şu anda olan depremler 4’ten küçük ya da 4-5 büyüklüğü arasında olan depremcik düzeyinde depremler. Bu depremler önceki depremlerin artçıları olarak sürecektir. Artçılar iki yıl, bazen beş yıl sürebilir. Çok ileride, ne zaman olacağını bilmediğimiz bir zamanda bu bölge yeniden bir deprem üretecektir.”

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan büyük deprem uyarısı! O ilde yaşayanları uyardı: 6,8- 6,9 büyüklüğünde bir deprem...

ŞİDDETLİ DEPREM MEYDANA GELDİ

Öte yandan AFAD verilerine göre bugün Ege Denizi Midilli Adası'nda saat 10.38'de yerin 14.95 km altında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine 15.82 km uzaklıkta olduğu belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre deprem yerin 4.5 km altında 4.9 büyüklüğünde kaydedildi. Deprem Çanakkale ve İzmir ile çevre illerde hissedildi.

İlgili Haberler
1
0
0
0
1
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN