Pendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandı

32. Ahilik Haftası, Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) işbirliğinde Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

Pendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandı

Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, İlçe Müftüsü Hüseyin Baş, İlçe Emniyet Müdür Yardımcı Mansur Bayraktar, meslek odaları temsilcileri ve geleceğin zanaatkarı olacak çok sayıda Meslek Lisesi öğrencisinin katıldığı 32. Ahilik Haftası programı, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

ESNAF ZANAATINI YAPACAK AMA HARAM YEMEYECEK

Mehter Takımının gösterisiyle başlayan etkinlikte Kaymakam İlhan Ünsal, Belediye Başkanı Ahmet Cin ve AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam temsili olarak örste demir dövdüler. Belediye Başkanı Ahmet Cin, kalkınmanın bir sembolü olan Ahiliğin toplumların sağlam temeller üzerine oturtulması açısından önemini kaydetti. Bir ve beraber olmanın gerekliliğinin altını çizen Başkan Ahmet Cin, “Her konuda gelişmemizi sağlamamız lazım. Esnaf zanaatını yapacak ama manevi eğitimini de alacak. Haram yemeyecek, yanlış tartmayacak, fazla kar etmeyecek. Esnaf komşusuna destek verecek. Ahiliğin düsturu olarak bunları mutlaka sağlamamız gerekir.”dedi.

Pendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandıPendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandı

AHİLİK SADECE ESNAF TEŞKİLATI DEĞİLDİR

Kaymakam İlhan Ünsal, Ahilikle birlikte yerleşik hayata geçen Türklerin Anadolu`ya yerleşmeye başladığına vurgu yaparak Osmanlı`nın temellerinin de bu şekilde atıldığını belirtti. Kaymakam Ünsal, Ahiliğin sadece esnaf teşkilatı olmadığını, toplumu erdemli bir nesil olarak değiştirmesi gerektiğini ifade etti. AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam ise, Anadolu`da sanayi devrimini başlatan Ahiliğin dürüstlük, saygı, güleryüzlü olma ilkelerini esas aldığını söyledi. AHİSİAD Başkanı Çam, derneğin 2014 yılında Pendik`te kurulduğunu belirterek yurtiçi ve yurtdışında teşkilanma faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam ettiklerini belirtti.

 Pendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandıPendik'te 32. Ahilik Haftası törenle kutlandı

2019 YILININ AHİSİNE ŞED KUŞATMA TÖRENİ 

Etkinlikte 2019 yılının Ahisi seçilen İşadamı Ali Kemal Adıkalan`a şed kuşatma töreni düzenlendi. Yine etkinlikte Pendik Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve ilgili odaların şahitliğinde işadamı, sanat ve spor dünyasından toplam 9 kişiye Ahilik Beratı takdim edildi. Etkinlikte ayrıca Dr. Şaban Kızıldağ`ın Ahimeddah Gösterisi ve Pendik Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü sporcularının karate gösterisi gerçekleşti.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡