İzmir'de Korona virüsü teşhisi panik yarattı!

Tüm dünyada korku yaratan korona virüsü şimdi de İzmir'de kendini gösterdi. Twitter'da bir kullanıcısının yaptığı paylaşıma göre bir hasta özel müdahalelerle hastaneye getirildi. İşte o görüntüler...

İzmir'de Korona virüsü teşhisi panik yarattı!

Korona virüsü İzmir'e geldi mi? Bir twitter kullanıcısının yapığı paylaşım kafaları karıştırdı. Videoya alınan o anlar, panik yarattı. İşte o görüntüler...

Korona virüsü İzmir'e geldi mi?

Hayvandan insana bulaşan ve ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığından Wuhan Virüsü olarak da anılan Corona Virüsü tüm dünyayı diken üstünde tutuyor. Çin’de 30.000’i aşkın insanın gözlem altında tutulmasına sebep olan bu virüsün bulaştığı insan sayısı 2744, virüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise 80 olarak güncellendi.

İlk günden itibaren son derece hızlı bir bulaşma oranı gösteren Corona Virüsü sebebiyle Wuhan şehri karantina altına alındı. Fakat hastalığın kuluçka süresinin 2-14 gün olarak belirtilmesi sebebiyle yüksek ateş belirtisi görülmeksizin seyahat eden insanlarda virüsün bulaşmış olup olmayacağının anlaşılamaması kafalardaki en büyük soru işaretiydi.

İzmir’de korona teşhisi videosu panik yarattı

Yaklaşık 10 gün önce iş seyahati için gittiği Çin’den dönen 30 yaşındaki K.Ü., öksürük ve ateş şikâyetiyle özel bir hastaneye başvurdu.

DHA’nın haberine göre; iş insanı K.Ü., corona virüsü olabileceği şüphesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Sağlık ekipleri, özel sedyede taşıdıkları K.Ü.’yü hastaneye getirirken özel kıyafet giydi. Tüm hasta ve hasta yakınlarına maske dağıtılırken, K.Ü., tek kişilik odaya alındı.

Tetkikler sonucunda K.Ü.’de yüksek ateş tespit edilemezken, solunum sıkıntısı bulgusuna da rastlanılmadı.

İzmir Sağlık Müdürlüğü, buna karşın tanı için hastadan gerekli numunelerin alınarak, referans laboratuvarına gönderildiğini açıkladı.

İzmir'de Korona virüsü teşhisi panik yarattı!

İzmirdecevirme sayfasının yaptığı açıklamaya göre bu kişilere Corona Virüsü bulaştığına dair kesin bir bilgi mevcut değil. Yalnızca yüksek ateş sebebiyle hastaneye giriş yaptığı öğrenilen ve alınan güvenlik önemlerinin dikkat çekiciliğini yansıtan paylaşım yoğun ilgi gördü. Videoyu izleyen vatandaşlar yetkililerden bir an önce konuya dair kesin bir bilgi beklediklerini iletirken şu ana dek konuya dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Corona Virüs Wuhan kentinde çıktıktan sonra kent karantinaya alınmış, şehrin giriş ve çıkışları belli olmayan bir süreye kadar durdurulmuştu. Ulaşımın durdurulmasına ek olarak virüs maskesi olsun veya olmasın kimsenin dışarıya çıkmak istememesi üzerine şehir hayalet şehre dönüşmüştü.

İzmir'de Korona virüsü teşhisi panik yarattı!

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şu an için Türkiye’de Corona Virüsü sebebiyle oluşabilecek herhangi bir riskin söz konusu olmadığı belirtilmişti. Buna rağmen yayınlanan video sonrası oluşan soru işaretlerinin giderilmesi açısından resmi bir açıklamanın yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

İzmir'de Korona virüsü teşhisi panik yarattı!

ÖNLEM İÇİN TEK KİŞİLİK ODAYA ALINDI

İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, K.Ü.’nün “önlem amacıyla tek kişilik odada gözlem ve tedavi altına alındığı” belirtildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle devam etti:

* Hastanın 10 gün önce Çin’e iş seyahati yaptığı belirlendiğinden n-CoV hastalığı yönünden değerlendirilmesine karar verilmiştir.

* Hastanın, hastalığın görüldüğü Wuhan kentine 600 kilometre uzaklıktaki bir şehirde bulunduğu, bu şehirde n-CoV hastalığının görülmediği tespit edilmiştir.

* Hastanın yapılan muayenesinde ateş tespit edilmemiş, solunum sıkıntısı bulgusuna rastlanmamıştır.

Nevşehir'de de bir benzer vaka!
Benzer bir vaka Nevşehir'de de yaşandı.Çinli bir turist yüksek ateş nedeniyle hastaneye başvurdu. Turistten kan alındı, tahlil sonuçları bekleniyor. Nevşehir Sağlık İl Müdürü Rahim Ünlübay, 'İlimizde corona virüs taşıyan bir hasta bulunmamaktadır' açıklaması yaptı.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡