Emeklilikte yüksek maaş için bunlara dikkat!

Emekliliğine kısa süre kalan vatandaşlar, alacağı emekli maaşlarını artırabilir.Maaşı artırmak için en önemli parametre brüt maaşın miktarı olarak göze çarpıyor. İşte emekli maaşını yüksek almanın yolları...

Emekliliğini planlamak istene vatandaşlar, planını 8-10 yıl öncesinden yapmalı. Erken yapılan planlama ile maaşınızı artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesabında kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

3 BİN 500 LİRA SINIRI

Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak maaşı artırmak için tek başına yetmez. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabilir. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli. Brüt maaşınız 3.500 lira ve üzerindeyse yıllık 60-70 lira kazancınız olur.

BİRDEN FAZLA YERDE SİGORTALI ÇALIŞMAK

İmkanınız varsa veya ek iş yapıyorsanız birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından emekli maaşını yukarı çeker.

BİN 261 GÜN KURALI

Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

EK ÜCRET

Düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı vs) bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.

BAĞKUR YERİNE SSK EMEKLİLİĞİ DAHA AVANTAJLI

Asgari ücretten prim yatıyorsa Bağkur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlı. SSK’dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağkur, zorunlu Bağkur seçeneklerini ikinci planda tutun.

TAHSİS FORMU DOLDURURKEN DİKKAT

Emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’ ve ‘çocuk’larınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken aylık bağlama oranını artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.

5 GÜN TAVAN

Emeklilik için primi tamamlayanların çalışmaya devam etmesi gerekiyorsa, tavandan (bugün için 19 bin 188 lira) kazanç bildirmesi de maaşı artırıyor. Elbette herkese bu tutar üzerinden maaş ödenmiyor. Ancak bunun da bir formülü var. O da sigortalı adına örneğin 5 gün tavan ücretin günlük tutarı (639 TL) üzerinden yani 3 bin 198 TL ödemek.

GERÇEK MAAŞIN BORDRODA OLMASINA DİKKAT

Aylık kazanç maaşı belirleyen en büyük etken. Öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Yaş dışında şartları tamamlayıp asgari ücretle çalışmaya devam edenlerin emekli maaşında düşüş oluyor.

ACELE EDİN 

Halen sigortası olmayanlar acele etmeli. Çünkü yaş şartı kadelemeli 65’e çıkacak. Mayıs 2008’den sonra işe girenler de 7 bin 200 gün primi biran önce tamamlamalı. Yoksa emeklilik 65 yaşına kadar hayal olur.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡