Çılgın Sedat'ın oğlunun hastalığı ne? SP hastalığı nedir?

Çılgın Sedat bugün konuk olduğu 2. Sayfa programına konuk oldu. Çılgın Sedat oğlunun zor günler geçirdiğini ve ayda 8 bin tl harcama yaptıpğını açıkladı. Çılgın Sedat'ın oğlunun hastalığı ne? SP hastalığı nedir?

Çılgın Sedat'ın oğlunun hastalığı ne? SP hastalığı nedir?

Çılgın Sedat bugün konuk olduğu 2. Sayfa programına konuk oldu. Çılgın Sedat oğlunun zor günler geçirdğini ve ayda 8 bin tl harcama yaptıpğını açıkladı. Çılgın Sedat'ın oğlunun hastalığı ne? SP hastalığı nedir?

ÇILGIN SEDAT OĞLUYLA YAŞADIKLARINI ŞÖYLE ANLATTI

"Siraç'ın çok kuvvetli bir epilepsisi var, ilaçlar bile etki etmekte çok zorlanıyor. Gerçekleşen son krizinde yatak sallandı, kurbanlık koyun sallanır ya, öyle titriyordu oğlum. Doğduğundan beri nöbetleri yaşıyor."

69337_1.jpg

BİR ADIMI İÇİN...

Sedat Kapurtu ile eşi Özlem Kapurtu'nun en büyük hayali oğullarının yürüteçle de olsa bir adım atabilmesi. 10. yaş gününde Siraç Kapurtu ilk kez adım atmayı öğreniyor. Sedat Kapurtu duyduğu mutluluğu ve şükranı şu sözlerle instagram hesabından paylaşmış;
-İşte Rabbimin mucizeleri ve 10 yıllık emeğimizin en güzel günü bu olsa gerek. Doktorların yaşamaz, yaşasa da asla yataktan kalkamaz dedikleri hayata bakışımız nefes alma sebebimiz Siraç'ımızın özel yürüteciyle attığı adımları şükürler olsun Rabbimize yeter ki ol desin. O insanların yürüdüğü koştuğu bir dünyada kuzumuzun attığı bir iki adım bizi dünyanın en mutlu insanı yaptı. Allahım hiçkimseyi evladıyla imtihan etmesin. Ama ediyorsa da şükredin. Çünkü rabbim çok seviyordur bu kullarını. Bizler o kadar şanslıyız ki işte Siraçımızın evimizin meleği rısmı nasibi koruyucu...

cilgin-sedat-serebral-palsi-hastasi-oglunun-11710428_7961_m.jpg

ÇOCUĞU İÇİN MAL VARLIĞINI SATTI

Şenol İpek'in oğlunun rahatsızlığı için gerekli olan maddi desteği toplamak için bir gece düzenlediğinden bahseden Çılgın Sedat, çocuğunun rahatsızlığından dolayı yaşadığı zorlukları anlattı. Oğlunun hastalığının çok masraflı olduğunu söyleyen Sedat, kirasını öderken zorlandığını ve bu süreçte elindeki tüm mal varlığını sattığını söyledi.


"OĞLUMUN AYLIK MASRAFI 8 BİN TL

Oğlunun aylık masrafının 8 bin TL olduğunu söyleyen ve şu an 350 bin TL borcunun olduğunu söyleyen Çılgın Sedat, "Geçtiğimiz günlerde ben sahnedeyken oğlumu ambulansla hastaneye kaldırdılar ben sadece telefonda onu izledim. Sahnede olduğum için gelen insanları eğlendirmek için gidemedim. Haftada sadece bir gün işe gidiyorum onunla da her şey çok zor oluyor." dedi.


cilgin-sedat-serebral-palsi-hastasi-oglunun-11710428_3423_m.jpg

"ABİMLE OYNAMAYACAĞIM"

Şarkıcı sözlerine şöyle devam etti: "Küçük oğlum abisinin rahatsızlığı için 'Abimle oynamayacağım. Ona top atıyorum o bana geri atamıyorum.' diyor."

Serebral Palsi (SP) nedir?

Serebral Palsi (Beyin Felci), beynin zedelenmesi ya da beynin gelişiminde bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, hareket, denge bozukluğunu kısaca kas kontrol yetersizliğini anlatan bir durumdur.  Serebral Palsi’li çocuklarda kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Sorunlar hafiften ağıra değişiklikler gösterebilir. Hafif tip serebral palside, çocukların bir kol veya bacağında belli belirsiz bir acemilik vardır ve çoğu kez tanı güçlüğü yaşanır. Ağır tiplerinde ise günlük yaşam aktiviteleri sırasında çok ciddi güçlükler yaşanır.

Serebral Palsi birçok değişik tipte görülebilmektedir. Bunlar arasında en yaygın görülen spastik serebral palsidir. Diğer tiplere baktığımızda; atetoid serebral palsi, ataksik serebral palsi, karışık tip, hemipleji (Hemiparezi),  dipleji (Diparezi), kuadripleji (Kuadriparezi Tetraparezi) yer alır.

Serebral Palsi’nin görülme sıklığına baktığımızda, gelişmiş ülkelerde yaklaşık olarak her bin çocuktan ikisinde görüldüğü bildirilmektedir. Türkiye’de ise bu oran her bin çocukta yaklaşık 4 olarak belirtilmiştir.

Serebral Palsi’ye neden olan faktörler nelerdir?

Hamilelik döneminde SP’ ye neden olan faktörlere baktığımızda geçirilen döküntülü hastalıklar(kızamık, kızamıkçık), kullanılan ilaçlar, kan uyuşmazlığı, röntgen ışınları, travma dikkat çeker. Doğum sırasında sebep olan faktörler ise erken veya geç doğum, bebeğin oksijensiz kalması, ikiz veya üçüz doğum, zor doğum ve doğum travmasıdır. Doğum sonrasında bebeğin geçirdiği yüksek ateşli hastalıklar, ağır ve uzun süre sarılık, kafa travması, zehirlenmeler, vitamin eksikliği de çocukta beyin hasarına yol açabilmektedir. Tüm serebral palsilerin yaklaşık %75’inin hamilelik sırasındaki nedenlere, %10-15’ inin zorlu doğum ve yeni doğan dönemindeki rahatsızlıklara bağlı olduğu, geri kalan %10’un ise yaşamın erken haftalarındaki kaza ve hastalıklara bağlı ortaya çıktığı bilinmektedir.

69337_2.jpg

Serebral Palsi’li bireylerde görülebilecek problemler nelerdir?

SP’li bireylerde görülen problemler beyin hasarının oluştuğu yere ve hasarın genişliğine bağlıdır. SP genel olarak bakıldığında fiziksel bir rahatsızlıktır ancak SP’nin şiddetine göre diğer rahatsızlıklarda görülebilmektedir.  Genel olarak baktığımızda kaslarda hareket güçlüğü ve aşırı gerginlik, kaslarda güçsüzlük, denge sorunu, istem dışı hareketler ve titreme görülebilmektedir. Diğer görülebilen rahatsızlıklara baktığımızda işitme, görme, dikkat ve algı, öğrenme ile ilgili sorunlar; epilepsi, ortopedik problemler, mide problemleri, kabızlık, beslenme problemleri, diş çürümeleri ve tükürük kontrol sorunları dikkati çeker.

SP’nin teşhis aşamasına baktığımızda bunu ilk fark edecek olan aile, annedir. Bebeğin normal gelişim dönemi ödevlerini yerine getirememesi, bebeğin tiz şekilde ağlaması, üç aydan sonra da ellerini yumruk şeklinde tutması, gövde kasılmaları, emmemesi, iyi yutamaması vb. durumlar SP olasılığını düşündürmelidir. Ayrıntılı tetkik ve muayene ile ileri MRG incelemeleri ve bazı kan testleriyle SP teşhisi koyulabilmektedir.

SP’nin tedavisi nasıl yapılır?

Serebral Palsi terimi kalıcı bir rahatsızlığı anlatır. Bu hastalıkla ilgili sorunlar (kas zayıflığı veya gerginliği, istemsiz hareketler) yaşam boyu devam eder. Ancak, çocuk yaş ilerledikçe uygun tedavi yaklaşımlarının katkı ve desteği ile bu sorunlara uyum sağlamayı onlarla başa çıkmayı öğrenebilir. Tedavi, hastalığı tamamen yok edemese de anlamlı iyileşmeler sağlar.

SP’de çok çeşitli problemlere rastlanıldığından çocuğu bir bütün olarak ele alan bir yaklaşım güdülmeli ve birçok farklı uzmanlık alanına sahip uzmanların oluşturduğu bir ekip tarafından tedavi yürütülmedir. Uygun tedavi ile her SP'li çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanacaktır. Beyinde zedelenen hücrelerin yanında sağlam hücreler de vardır, bazı yöntemlerle bu hücreler geliştirilerek çocuğun yeni beceriler kazanması sağlanabilir. Önemli olan tanının erken konması ve konur konmaz sürekli olarak yılmadan tedavinin sürdürülmesidir.

69337_5.jpg

Ailelere Tavsiyeler

Erken teşhisin önemli olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun zihinsel becerilerine göre normal okullarda ya da özel eğitim okullarında eğitimlerine devam etmeleri oldukça önemlidir. Çocuğunuzun gelişimine göre uygun bir bireyselleştirilmiş eğitim programı yapılarak mümkün oldukça bağımsız bir hayat yaşayabilmesi sağlanabilir.

Önemli olan çocuğunuzu aile ve toplum yaşamından koparmadan onu sorunları ile beraber kabul ederek uygun ve mutlu bir aile yaşamı kurmaktır.  Çocuğunuzu büyütürken aile, akraba, arkadaş gibi çevreden koparmadan onların da desteğini alarak bir yaşam sürdürmesinin sağlanması çok önemlidir. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın ve aynı duruma sahip ailelerle iletişim ve dostluklar kurun. Çocuğunuza aşırı koruyucu olmayın ve onu kendi işlerini yapabilmesi için teşvik edin. Eğitiminin sağlanması adına sonuna kadar çabalayın. Ve unutmayın sizlerde birer insansınız. Yaşamın kimi dönemlerinde yorulabilir, kendinizi çaresiz, yalnız hissedebilirsiniz. sıkılabilirsiniz. Bu duygularınızı yakınlarınızla paylaşın ve gerekirse bir uzmandan da destek alın. Kendinizi de asla ihmal etmeyin.

0
0
0
1
0
3
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
İbrahim Reisi öldü! Bundan sonra ne olacak?
İbrahim Reisi öldü! Bundan sonra ne olacak?
Derbi bitti, tartışmalar bitmedi: Demeç savaşları halen devam ediyor…
Derbi bitti, tartışmalar bitmedi: Demeç savaşları halen devam ediyor…
Fenerbahçe nasıl şampiyon olur? Şampiyonluk ihtimalleri
Fenerbahçe nasıl şampiyon olur? Şampiyonluk ihtimalleri
Ekonomist Korhan Berzeg'in bulunan kemikleri babasının mezarının yanına defnedilecek
Ekonomist Korhan Berzeg'in bulunan kemikleri babasının mezarının yanına defnedilecek
Çok Okunanlar
Bugün burç yorumları neler? 20 Mayıs 2024 Pazartesi günlük burç yorumları | O burç sahipleri bugüne dikkat!
Bugün burç yorumları neler? 20 Mayıs 2024 Pazartesi günlük burç yorumları | O burç sahipleri bugüne dikkat!
Yaz ne zaman gelecek, sıcaklıklar ne zaman artacak? 20 Mayıs Pazartesi Hava durumu
Yaz ne zaman gelecek, sıcaklıklar ne zaman artacak? 20 Mayıs Pazartesi Hava durumu
Altının yükselişi önlenemiyor! Bugün altın fiyatları ne kadar, gram çeyrek kaç TL? Güncel altın fiyatları, 20 Mayıs 2024 Pazartesi
Altının yükselişi önlenemiyor! Bugün altın fiyatları ne kadar, gram çeyrek kaç TL? Güncel altın fiyatları, 20 Mayıs 2024 Pazartesi
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri düştü! Neden düştü, Reisi yaşıyor mu, bulundu mu?
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri düştü! Neden düştü, Reisi yaşıyor mu, bulundu mu?
Yorumlananlar
MHP'den CHP'ye geçen Silifke belediyesi ay-yıldızlı bayrak anıtını ucube diyerek kent meydanından kaldırdı
MHP'den CHP'ye geçen Silifke belediyesi ay-yıldızlı bayrak anıtını ucube diyerek kent meydanından kaldırdı
AK Parti İBB Grup sözcüsü Murat Türkyılmaz'dan CHP'ye olay borç göndermesi ''Duvarlara astınız, kürsüye astık çok mu?''
AK Parti İBB Grup sözcüsü Murat Türkyılmaz'dan CHP'ye olay borç göndermesi ''Duvarlara astınız, kürsüye astık çok mu?''
İBB meclisini eline geçiren Ekrem İmamoğlu İstanbullu'nun musluk suyuna büyük zam yapmaya hazırlanıyor
İBB meclisini eline geçiren Ekrem İmamoğlu İstanbullu'nun musluk suyuna büyük zam yapmaya hazırlanıyor
İmamoğlu’nun tepki çeken vicdan muhasebesi! Kobani davası kararına verdiği yanıt, rahatsızlığının göstergesi oldu!
İmamoğlu’nun tepki çeken vicdan muhasebesi! Kobani davası kararına verdiği yanıt, rahatsızlığının göstergesi oldu!