Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Kurala uymayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek

Yüz binlerce araç sahibini ilgilendiren zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu olan uygulama 1 Nisan 2022'de sona erecek. Uygulama süresi içinde kış lastiği takmayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek.

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Kurala uymayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak.

Uygulama boyunca kuralı ihlal edenlere 846 lira ceza verilecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Kış lastiği takma zorunluluğu kuralını 1 Aralık ve 1 Nisan 2022 tarihleri arasında ihlal eden sürücülere 846 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirerek 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

YÜK VE YOLCU TAŞIMAYAN HUSUSİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU DEĞİL

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil. Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Kurala uymayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek

"LASTİKLERİN MEVSİME UYGUN OLMASI GEREKLİ"

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, trafiğin güvenli seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük önem taşıdığını söyledi.

Erkoç, "Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına yol açar." dedi.

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor! Kurala uymayan sürücülere 846 lira ceza kesilecek

"SATIN ALIRKEN TARİHE BAKILMALI"

Erkoç, "Sürücüler hem kendi hem de diğer sürücü ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar." diye konuştu. Sürücüleri, değişim yapmaları yönünde uyaran Erkoç, kış lastiği takılması kadar bilinçli lastik alımının da büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Erkoç, vatandaşların mutlaka lastik ömrüne dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, "Lastik alınırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz." ifadelerini kullandı.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN