UKOME'de karar verildi! İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 9.kez reddedildi

İstanbul'da gerçekleştirilen UKOME toplantısında İBB'nin 5 bin taksi alınması kapsamında ilk etapta bin adet taksi alınması yönündeki teklifi oy çokluğuyla 9'uncu kez reddedildi. İstanbul'da yakın zamanda kullanıma sunulması planlanan deniz taksilerinin açılış ücreti 100 TL olarak kararlaştırıldı. Sayıları günden güne artan elektrikli scooterların park alanları da toplantıda belirlendi.

UKOME'de karar verildi! İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 9.kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin her ay düzenlenen  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı, İBB'nin 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda İstanbul'da hizmete alınması istenen 5 bin taksi alımı görüşüldü. İlk etapta bin adet taksinin alınması teklife gündeme gelirken bu konu hakkında değerlendirmelerde bulunan  İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, taksilerdeki doluluk oranının son dönemde yüzde 80-90'lara çıktığını ifade etti. 

Toplu ulaşım kullanımının koronavirüs salgından önce günlük 7,5 milyon yolcu olduğunun bilgisini veren Demir, okulların açılması ve vatandaşların tatil kentlerinden dönmesine karşın toplu ulaşım kullanımının şu anda günlük 6 milyon civarında olduğunu ve yüzde 20'lik bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Dijitalleşmenin tek başına çözüm olmadığını savunan Demir, tüm araştırmaların taksi sayısının yetersiz olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

UKOME'de karar verildi! İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 9.kez reddedildi

FEDERASYON TAKİ SAYISININ ARTMASINI GEREK OLMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi Eyup Aksu, İBB'nin iTaksi uygulamasının verimli olmadığını, arka sokakta taksici yolcu beklerken, ön sokakta yolcunun taksi beklediğini, teknolojinin verimli kullanılması durumunda taksi sayısının artmasına gerek kalmayacağını öne sürdü.

İstanbul'da trafik sorunu olduğunu, önceden sabah ve akşam saatlerinde yaşanan bu sorunun şimdi ise günün her saatinde yaşandığını belirten Aksu, Beşiktaş Meydanı'ndaki üst geçidin kaldırılmasından sonra yapılan yol düzenlemesiyle bölgede trafiğin daha da arttığına dikkati çekti.

AKSU: VATANDAŞIMIZLA BİZİ DÜŞMAN ETTİNİZ

İBB'nin taksi konusunda "İstanbul taksi için el kaldırıyor" gibi reklamlara, algı operasyonlarına, PR çalışmasına harcadığı parayı, teknolojiye harcaması durumunda bu duruma gelinmeyeceğini söyleyen Aksu, "Vatandaşımızla bizi düşman ettiniz. Şimdi taksi sorunu var deniliyor ama birileri burada siyaset yapıyor. İstanbul halkı da bunu çok iyi görüyor." diye konuştu.

İSTANBULKART SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

İstanbul'da son günlerde sıklıkla rastlanan İETT otobüslerinin arızalanmasına dikkat çeken Aksu,  vatandaşların İstanbulkart bulamadığını ve taksiye bindiğini söyledi.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Yapılan tartışmaların ardından 1000 yeni taksi teklifi bir kez daha toplantıda oylamaya sunuldu. Yapılan oylama sonucu taksi teklifi dokuzuncu kez reddedildi.

UKOME'de karar verildi! İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 9.kez reddedildi

ELEKTRİKLİ SCOOTERLARIN PARK ALANLARI BELİRLENDİ 

İBB Ulaşım Planlama Şube Müdürü Emel Günay, elektrikli scooterların  park etmelerinin yasak olduğu alanların belirlenmesi konusunda sunduğu teklifi okudu. Günay şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığına ait binaların 100 metre mesafe içerisinde, askeri, güvenlik ve yasak bölgelere giriş ve çıkışlarına 20 metre, askeri güvenlik ve yasak bölgeleri sınırlarına beton duvar, tel örgü ve benzeri yerlere 10 metre mesafe içerisinde, emniyet birimlerine ait binalar, diplomatik temsilciliklere ait binalar ve cezaevlerinin girişi ve çıkışlarına 20 metre mesafe içerisinde, tramvay hatlarına 2,5 metre mesafe içerisinde, metro istasyonlarının girişlerine 5 metre mesafe içerisinde, saray ve kasırların duvarlarına, tarihi surlar ve kapılara, sağlık kurumlarının giriş çıkışlarına, okul giriş çıkışlarına, itfaiye binalarının giriş çıkışlarına, kamu binalarının giriş çıkışlarına, yaya geçitlerine, engelli rampalarına, engelli yolları üzerine, toplu taşıma duraklarına ve yangın musluklarına elektrikli scooter parklanması yasaktır."

Ayrıca scooterların tramvay ile metrobüs yollarına girmesinin yasaklanması teklifi de gündeme geldi.

Elektrikli scooter park yasak alanlarının belirlenmesi teklifi, toplantıda oy birliği ile kabul edildi.

UKOME'de karar verildi! İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 9.kez reddedildi

DENİZ TAKSİLERİNİN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLDU

Toplantıda deniz taksi ücretlerinin belirlenmesi teklifi konuşuldu. Toplum Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün sunduğu teklifte, Şehir Hatları için açılış ve ilk mil için 100 lira, 1-4 mil arası mil başına 75 lira, 4-8 mil arası mil başına 60 lira, 8 mil sonra mil başı 48 lira istendi. Mavi Marmara, Turyol ve YUPİ Deniz Taksi'nin işleteceği taksiler de bu ücret tarifesini kullanacak. Teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

TSUNAMİ TAHLİYE YOLLARI İŞARETLENECEK

Toplantıda ayrıca tsunami tahliye yollarının işaretlenmesi, tahliye yollarına yönlendirici tabelaların yerleştirilmesi ve tsunami acil durum bilgilendirme panolarının tesisi projesi teklifi de kabul edildi.

Kaynak: AA

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡