Rejim Türk İHA ve SİHA'ları yanıltmak için Rusların sistemini kullanmış

Esed rejiminin Türkiye'nin Bahar Kalkanı Harekatında kullandığı İHA ve SİHA'ları yanıtlamak için Rus yapımı Pantsir sistemine benzer sistem yapıp kullandığı ortaya çıktı.

Rus istihbaratının verdiği bilgilere göre  rejim unsurlarının Türkiye'nin kullandığı İHA ve SİHA'ları yanıltmak için  Rus yapımı Pantsir kısa ve orta menzilli karadan havaya füze ve uçaksavar topçu sistemine benzer bir sistem yapıp kullandığı ortaya çıktı.

Esad rejiminin İdlib'de sivillere ve Türk askerlerine saldırılarının ardından Türk ordusu tarafından Esad güçlerine karşı başlatılan harekatta rejim ordusu büyük kayıplar vermişti. Türk ordusu tarafından Esad güçlerine karşı yapılan operasyonlarda en büyük başarıyı ise Türk yapımı SİHA'lar elde etti. Dünya basınında Türk SİHA'larının Suriye'deki başarısı konuşulurken Esad rejiminin, SİHA'lara karşı ilginç bir yöntem kullanmaya başladığı ortaya çıktı.

RUS YAPIMI PANTSİR KULLANMIŞLAR

Rus istihbaratı tarafından verildiği iddia edilen bilgilere göre, Esad rejiminin Türk SİHA'larını yanıltmak için Rus yapımı Pantsir kısa ve orta menzilli karadan havaya füze ve uçaksavar topçu sistemine benzer bir sistem kullandığı ortaya çıktı. SİHA'ların Pantsir üzerinde etkili olması üzerine Esad rejimi askerleri, Pantsir hava savunma sistemlerine benzer bir sistem yapıp farklı noktalara yerleştirdi. SİHA'ların yanıltılarak yanlış hedeflerin vurulması amaçlanırken SİHA'ların rejim askerlerinin planlarını yine bozduğu öğrenildi.
Söz konusu olay Rusya'da sosyal medyada kısa sürede yayılırken Türk SİHA'ları yine Rusya'da en önemli gündem konularından biri oldu.

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡