Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var? soruları tüm dünyayı sarsan 2019-nCoV olarak adlandırılan Çin Wuhan virüsünün ardından arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merake dilenleri derledik. İşte tüm merak edilenler...

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

Çin virüsü tüm insalığı tehdit ederken Türkiye'ye gelmesinden endişe edenler internette araştırma yapmaya başladı. Peki Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var? Tüm merak edilenler haberimizde...

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi.

CORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 tarihinde "Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı." dedi.

Sağlık Bakanı Koca, "Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır." ifadelerini kullandı.

Cuma namazı kılınmayacak mı 20 Mart 2020? Cuma hutbesi 20 Mart 2020 yayınlanacak mı?

Vatandaşlara seyahat uyarısında bulunan Koca, "Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz koronavirüsle mücadelesini planladı. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir." diye konuştu.

Koronavirüsün alınacak tedbirlerden daha güçlü olmadığının altını çizen Bakan Koca, "Bir hasta topyekun risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta toplumu tehdit edemez. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir." şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE'DEKİ KORONAVİRÜS SAYISI EN SON KAÇ OLDU?

ilk vakadan iki gün sonra, 13 Mart sabahı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da "Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir." açıklaması yapmıştı.

Ardından yine 13 Mart'ta, virüsün tespit edildiği ilk iki kişiyle aynı aileden 3 kişiye daha tanı koyulduğunu duyurdu.

5 olan vaka sayısının, umreden dönen bir kişide daha virüsün tespit edilmesiyle 6'ya çıktığını da 14 Mart akşamı yine sosyal medyadan duyuran Sağlık Bakanı, bunun üzerine 14 Mart itibariyle umreden dönen tüm yolcuların Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındığını, sağlık taramasının yapıldığını ve belirti görülenlere test yapıldığını açıkladı.

Ankara Valisi Vasip Şahin de, umreden dönen vatandaşlardan koronavirüs belirtisi gösteren 5'inin Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözlem altına alındığını açıkladı.

Koca, Pazar günü ise ilk açıklanan vakanın yakın çevresinden 2 kişide daha virüsün tespit edildiğini, buna ek olarak Avrupa'dan gelen 7, ABD'den gelen 3 kişiden daha testin pozitif çıktığını, böylece vaka sayısının 18'e ulaştığını duyurdu:

OKULLARDA HİJYEN UYGULAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse karşı okullarda eş zamanlı hijyen uygulamasının başlatıldığını duyurdu. Her okulun aksamadan dezenfekte edilebilmesi için hassas bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Selçuk, şunları kaydetti:

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

CORONAVİRÜS HANGİ ÜLKELERDE VAR?

Son gelen bilgilere göre;

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, dünyanın her yerinde görülmeye ve can almaya başladı. Çin anakarasında görülen koronavirüs vaka sayısı 80 bin 756, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 136, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 58 bin 593 olarak açıklandı.

İşte kıta kıta, ülke ülke koronavirüste son rakamlar…

AFRİKA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• Burkina Faso'da koronavirüs vaka sayısı 1 olarak açıklandı.

Cezayir’de 20 kişide koronavirüs tespit edildi. Bunlardan birinin, 61 yaşındaki bir İtalya vatandaşı olduğu bildirildi.

• Fas'ta 2 kişide koronavirüse rastlandığı belirtildi.

• Güney Afrika'da koronavirüs bulaşan kişi sayısı 7 olarak açıklandı.

• Kamerun’da 2 kişide koronavirüs görüldü.

• Mısır’da 59 kişide koronavirüs olduğu açıklandı. Ülkede koronavirüsten hayatını kaybeden kişi sayısı 1, taburcu edilen kişi sayısı ise 12 olarak açıklandı.

• Nepal'de bir kişinin koronavirüse yakalandığı, daha sonra tedavi edilerek taburcu edildiği kaydedildi.

• Nijerya'da 2 kişide koronavirüs vakası tespit edildi.

• Senegal'de koronavirüse yakalanan kişi sayısı 4 olarak açıklandı. Bir kişi ise taburcu edildi.

• Togo'da 1 kişide koronavirüs görüldü.

• Tunus'ta koronavirüs vakası 5 olarak açıklandı.

ASYA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• Afganistan’da 4 koronavirüs vakası görüldüğü kaydedildi.

• Azerbaycan’da 9 kişide koronavirüs vakası tespit edildi.

• Bahreyn’de koronavirüs olduğu resmen açıklanan kişi sayısının 109'a yükseldiği, tedavisi tamamlananların sayısının ise 22 olduğu belirtildi.

• Bangladeş'te 3 kişide koronavirüs görüldü. Koronavirüsün tespit edilen 3 kişiden 2'sinin yakın zamanda İtalya'dan döndüğü, üçüncü hastanın İtalya'dan dönen vatandaşlar ile temas kurduktan sonra virüse yakalandığı bildirildi.

• Birleşik Arap Emirlikleri’nde 59 kişide koronavirüs olduğu tespit edilirken, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 7 olarak açıklandı. Öte yandan ülkeden İran’a yapılacak uçuşların her iki yönde askıya alındığı, fakat Tahran’ın istisna olarak tutulduğu bildirildi.

• Brunei’de koronavirüs vaka sayısı 1 olarak açıklandı. Ülkede 158 kişinin kendi kendisini karantinaya aldığı açıklanırken, ülkenin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen dört farklı noktanın ihtiyaç halinde her an geçici karantina bölgesine dönüştürülebileceği kaydedildi.

• Butan'da koronavirüs bulaşan kişi sayısı 1 olarak açıklandı.

• Endonezya’da 19 kişide koronavirüs olduğu öğrenildi. Bu kişilerin, uzun süre karantina altında tutulan Diamond Princess gemisinin mürettebatı içerisinde yer aldığı aktarıldı. Diamond Princess gemisindeki 74 Endonezyalının tahliye edildiği bildirildi.

• Ermenistan'da koronavirüse yakalanan kişi sayısı 1 olarak açıklandı.

• Filipinler’de 33 kişide koronavirüs vakası görülürken, bunlardan 2'inin tedavisinin tamamlandığı, 1'inin ise hayatını kaybettiği açıklandı. Filipinler, Çin dışında koronavirüse bağlı ölümün yaşandığı ilk ülke oldu.

• Filistin'de 25 kişide koronavirüs tespit edildi.

• Güney Kore’de koronavirüs görülen kişi sayısı 7 bin 513'e ulaşırken, ölü sayısı 54, tedavisi tamamlanan kişi sayısı ise 247 olarak açıklandı. Öte yandan, Güney Koreli 18 askere de koronavirüs bulaştığı ve ABD ile Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarının askıya alındığı kaydedildi.

• Gürcistan'da 15 kişide koronavirüs bulunduğu bildirildi.

• Hindistan’da 56 koronavirüs vakası tespit edilirken, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 4 olarak açıklandı.

• Hong Kong'da koronavirüs bulaşan kişi sayısının 115, hayatını kaybedenlerin sayısının 3, tedavisi tamamlanan kişi sayısının ise 60 olduğu bildirildi.

• Irak’ta toplam 71 kişide koronavirüs bulunduğu bildirildi. Ülkede koronavirüs nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi ise taburcu edildi.

Öte yandan Irak'ın Süleymaniye kentinde ikinci bir duyuruya kadar cemaatle namaz kılmak yasaklandı.

• İran'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 237'ye, vaka sayısı 7 bin 161'e çıktı. Tedavisi tamamlanan kişi sayısı ise 2 bin 394 olarak açıklandı. Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüsün ülkenin bütün eyaletlerine yayıldığını bildirdi. İran'da okullar ve üniversiteler 20 Mart'a kadar tatil edildi.

İran Meclisi Tahran Milletvekili Zühre İlahiyan'ın da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı açıklandı. Tahran Milletvekili İlahiyan'ın ardından resmi rakamlara göre İran'da yeni tip koronavirüse yakalanan milletvekili sayısı 24'e çıktı. Tahran Milletvekili Fatma Rehber, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Öte yandan İran Ulusal Kriz Yönetimi Kurum Başkanı İsmail Necar’ın korona virüsüne yakalandığı açıklandı.

• İsrail'de koronavirüs vakası 50'ye yükseldi. Taburcu edilen kişi sayısı ise 4 olarak açıklandı.

• Japonya’da 530 kişide koronavirüs tespit edilirken, 9 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Öte yandan, tedavisi tamamlanan kişi sayısı ise 101 olarak açıklandı.

• Kamboçya’da 2 kişide koronavirüs tespit edilirken, 1 kişinin ise taburcu edildiği kaydedildi. Öte yandan, Kamboçya hükûmeti vahşi hayvan ticaretini tamamen askıya aldığını açıkladı.

• Katar'da 18 kişide koronavirüs bulunduğu kaydedildi.

• Kuveyt’te tespit edilen koronavirüs vakası 69'a ulaştı, taburcu edilen kişi sayısı ise 1 olarak açıklandı. Ülkeden Irak, Güney Kore, İtalya, Tayland, Singapur, Japonya, Çin ve Hong Kong’a yapılan gemi seferleri durduruldu. Petrol gemilerinin bu yasak kapsamına alınmadığı belirtildi.

• Kuzey Kore’de ordunun kuruluşunun 72’nci yıl dönümüne ilişkin kutlamalar iptal edildi. Ülkede bulunan yabancı uyruklu 380 kişinin 30 gün süreyle karantina altında tutulacağı bildirildi.

• Lübnan’da ilk koronavirüs vakasının, İran’ın Kum kentinden dönen 45 yaşındaki bir kadında görüldüğü bildirildi. Ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 41'e yükseldi. 1 kişi hayatını kaybederken 1 kişi ise tedavisi tamamlanarak taburcu edildi.

• Makau'da 10 kişide koronavirüse rastlandığı, 10 kişinin tedavisinin tamamlandığı bildirildi.

• Maldivler'de 6 kişide koronavirüs görüldü.

• Malezya’da görülen 117 koronavirüs vakasında 24 kişinin tedavisinin tamamlanarak hastaneden taburcu edildiği kaydedildi.

• Moğolistan'da görülen koronavirüs vaka sayısı 1 olarak açıklandı.

• Nepal’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü, virüs taşıyıcısının ise Şangay’dan geldiği belirtildi. Söz konusu kişinin tedavisinin tamamlandığı açıklandı.

• Pakistan'da 16 kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görüldü. Bir kişi ise taburcu edildi.

• Rusya’da 20 kişide koronavirüs görüldüğü, bunların ikisinin de Çin vatandaşı olduğu ifade edildi. Rusya'da 3 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildikleri kaydedildi.

• Singapur’da koronavirüs görülen kişi sayısı 160’a ulaşırken, 78 kişinin ise tamamen iyileştiği belirtildi.

• Sri Lanka’da bir kişide koronavirüs görüldü. Virüsün, 43 yaşındaki bir Çinlide görüldüğü kaydedildi.

• Suudi Arabistan'a 20 kişide koronavirüs vakasına rastlandı.

• Tayland’da tespit edilen koronavirüs vakası 53, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 33 oldu. Tayland'da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 olarak açıklandı. Tayland’da tutuklu bulunan bir İngiliz vatandaşı da, kendisine koronavirüs bulaşması nedeniyle sınır dışı edildi.

• Tayvan’da görülen koronavirüs vaka sayısı 47’ye yükselirken, ülkeden Japonya ve Güney Kore’ye yapılacak seyahatlere ilişkin uyarıların seviyesi arttı. Tayvan'da koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden kişi sayısı 1, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 17 olarak açıklandı.

• Umman’da koronavirüs taşıyan 18 kişi olduğu belirtildi. Bunların ikisinin İran’dan geldikleri ve evde karantina altında tutuldukları kaydedildi. 9 kişinin ise tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiği kaydedildi.

• Ürdün'de 1 kişide koronavirüs tespit edildi.

• Vietnam’da koronavirüs bulaşan kişi sayısının 31 olduğu açıklanırken, 16 kişinin tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiği kaydedildi. Öte yandan, Formula 1 yarışının ise daha önce planlandığı gibi Hanoi’de gerçekleştirileceği, koronavirüsten dolayı iptal edilmeyeceği bildirildi.

AVRUPA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• Almanya’da 1225 kişide koronavirüs görüldüğü ifade edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 2, tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısının ise 18 olduğu kaydedildi.

• Andorra'da 1 kişide koronavirüs olduğu kaydedildi.

• Arnavutluk'ta koronavirüs vaka sayısının 6 olduğu belirtildi.

• Avusturya'da Kovid-19 vaka sayısı 157'ye çıkarken, taburcu edilen kişi sayısı ise 2 olarak açıklandı.

• Belarus'ta 6 kişide koronavirüs bulunduğu, 1 kişinin taburcu edildiği açıklandı.

• Belçika’da koronavirüse yakalanan kişi sayısı 239, tedavisi tamamlananların sayısı ise 1 olarak açıklandı.

Öte yandan, Belçika'daki AB Ofisi'nde ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği bildirildi.

• Bosna Hersek'te 5 kişide koronavirüs görüldüğü kaydedildi.

• Bulgaristan'da 4 kişide koronavirüs görüldü.

• Cibraltar'da 1 kişide koronavirüse rastlandığı açıklandı.

• Çekya'da 40 kişide koronavirüs bulunduğu kaydedildi.

• Danimarka'da 113 kişide koronavirüs olduğu tespit edildi. Bir kişinin ise tedavisinin tamamlandığı açıklandı.

• Estonya'da 10 kişide koronavirüs olduğu kaydedildi.

• Faroe Adaları'nda 2 kişide koronavirüse rastlandığı bildirildi.

• Finlandiya’da koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 40'a yükseldi. Bunların birinin tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiği kaydedildi.

• Fransa koronavirüse yakalanan kişi sayısı 1412, hayatını kaybedenlerin sayısı 30, tedavisi tamamlanarak taburcu edilenlerin sayısı ise 12 olarak açıklandı.

• Hırvatistan'da koronavirüs teşhisi koyulan 13 kişi olduğu bildirildi.

• Hollanda'da 321 kişide koronavirüs görüldüğü, 4 kişinin ise hayatını kaybettiği kaydedildi.

• İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası sayısı 321'e yükseldi. Koronavirüsten 5 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere'de tedavisi tamamlanan kişi sayısı ise 18 olarak açıklandı.

• İrlanda Cumhuriyeti'nde 24 kişide koronavirüse rastlandığı belirtildi.

• İspanya'da da yeni tip koronavirüs vaka sayısı 1235'e çıktı. Koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 31'e yükselirken, tedavisi tamamlanan kişi sayısı ise 32 olarak açıklandı.

• İsveç'te görülen toplam vaka sayısı 261'e çıktı. Taburcu edilen kişi sayısı ise 1 olarak açıklandı.

• İsviçre'de 2 kişinin hayatını kaybettiği koronavirüsten etkilenenlerin toplam sayısının 374'e yükseldiği bildirildi. Tedavisi tamamlanarak taburcu edilen kişi sayısı ise 3 olarak açıklandı.

• İtalya'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 463'e yükseldi. Bu sayı ülkede bir gün içinde salgından en çok ölüm vakası olarak kayıtlara geçti. Kovid-19 bulaşanların sayısı 9 bin 172'ye çıktı. Taburcu edilen kişi sayısı ise 724 olarak açıklandı. Ülkede iki hafta önce patlak veren Kovid-19 salgını nedeniyle bilanço ağırlaşmaya devam ediyor.

• İzlanda'da 65 kişide koronavirüs görüldüğü, 1 kişinin ise taburcu edildiği kaydedildi.

• Kuzey İrlanda'da ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-10) vakası tespit edildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ilk koronavirüs vakasına rastlandı. Bu kişinin Almanya'dan gelen 65 yaşındaki bir kadın turist olduğu açıklandı.

• Kuzey Makedonya'da 4 kişide korovanirüs tespit edildi.

• Letonya'da 8 kişide koronavirüse rastlandığı kaydedildi.

• Lihtenştayn'da 1 koronavirüs vakasına rastlandı.

• Litvanya'da ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği açıklandı.

• Lüksemburg'da 5 kişide koronavirüs vakasının görüldüğü kaydedildi.

• Macaristan'da 9 kişide koronavirüse rastlandı.

• Malta'da 4 kişide koronavirüs görüldü.

• Manş Adaları'nda (Channel Islands) görülen koronavirüs vaka sayısı 1 olarak açıklandı.

• Monaco'da yeni tip koronavirüse yakalanan kişi sayısı 1 olarak açıklandı.

• Norveç'te 227 koronavirüs vakası görüldü. Taburcu edilen kişi sayısı ise 1 olarak açıklandı.

• Polonya'da 17 kişide koronavirüse rastlandı.

• Portekiz'de 39 koronavirüs teşhisi konulan hasta olduğu bildirildi. Ayrıca Portekiz Havayolları TAP, Kovid-19 nedeniyle mart ve nisan aylarında bin uçuşunu iptal ettiğini duyurdu.

• Romanya'da Kovid-19 vaka sayısı 17'ye ulaştı. Taburcu edilen kişi sayısı ise 3 olarak açıklandı.

• San Marino'da 51 kişide koronavirüs bulunduğu, 2 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi.

• Sırbistan'da 4 kişide koronavirüse rastlandığı açıklandı.

• Slovakya'da 7 kişide koronavirüs görüldü.

• Slovenya'da koronavirüse yakalanan kişi sayısı 25 olarak açıklandı.

• Ukrayna'da 1 kişide koronavirüs tespit edildi.

• Vatikan'da 1 kişide koronavirüs görüldüğü kaydedildi.

• Yunanistan’da 89 kişide koronavirüse rastlandı.

GÜNEY AMERİKA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• Arjantin'de 17 koronavirüs vakasına rastlandığı, 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

• Brezilya'da koronavirüs tespit edilen kişi sayısının 30'a yükseldiği kaydedildi.

• Ekvador'da 15 kişide koronavirüs tespit edildi.

• Fransız Ginesi'nde 6 kişide koronavirüs görüldü.

• Kolombiya'da 3 kişide koronavirüse rastlandığı kaydedildi.

• Paraguay'da koronavirüs görülen kişi sayısı 1 olarak açıklandı.

• Peru'da 9 kişinin koronavirüse yakalandığı açıklandı.

• Şili'de 13 kişide koronavirüse rastlandı.

KUZEY AMERİKA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• ABD’de, 755 kişide koronavirüs görüldüğü kaydedildi. Öte yandan, ABD'de koronavirüsten 26 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin ise tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiği açıklandı.

• Dominik Cumhuriyeti'nde 5 kişide koronavirüs görüldüğü kaydedildi.

• Kanada’da 77 kişide koronavirüs görüldüğü, 1 kişinin öldüğü, 8 kişinin ise tedavilerinin tamamlanarak taburcu edildiği bildirildi. Koronavirüs salgını konusunda Ontario ve British Columbia bölgelerinin başı çektiği açıklandı.

• Kostarika'da koronavirüs bulaşan kişi sayısı 9 olarak açıklandı.

• Martinik'te 2 kişide koronavirüs görüldü.

• Meksika'da 7 kişide koronavirüs vakası görüldüğü, 1 kişinin taburcu edildiği kaydedildi.

• Panama'da koronavirüs görülen kişi sayısı 1 olarak açıklandı.

• Saint Barthelemy'de 3 kişide koronavirüse rastlandı.

• Saint Martin'de 2 kişide koronavirüs bulunduğu bildirildi.

OKYANUSYA KITASI'NDA KORONAVİRÜS DURUMU

• Avustralya hükûmeti, Diamond Princess gemisinden tahliye edilen yolcular da dahil olmak üzere toplamda 91 koronavirüs vakasına rastlandığını açıkladı. Bunların 21'inin tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiği kaydedildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 olarak açıklandı.

Öte yandan, "Diamond Princess" adlı yolcu gemisinde virüse yakalandıktan sonra Avustralya’da tedavi altına alınan 78 yaşındaki bir erkek hastanın hayatını kaybettiğini açıklandı.

• Yeni Zelanda'da 5 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

 

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

ÇİN'DEN GELEN YOLCULAR İÇİN TERMAL KAMERA

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda Çin uçaklarının yolcuları için özel kapılar tahsis etti. Bu kapıların önüne termal kamera yerleştiren Bakanlık, Çin'den gelen her yolcuyu termal kamera ile taramaya başladı.

Sabah saatlerinde Çin’in Guangzhou, Pekin ve Şanghay şehrinden gelen yolcular termal kamerada taranarak yurda sokuldu.

Çin’den İstanbul’a gelen yolcularda her hangi bir olumsuz duruma rastlanmazken, İstanbul Havalimanı Baş Tabibi Dr. Aykut Yener Kavak, alınan önlemlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. 13 Ocak’tan itibaren tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Kavak, “Basından da takip ettiğimiz gibi 1 Ocak’tan itibaren Çin’in Wuan kentinde başlayan Koruna virüsü tandemisi var. Biz tedbirlerimizi 13 Ocak’tan itibaren başlattık. İlk önce oradaki risk değerlendirmesini yaptık. Oradaki uçuşları çıkardık.

Oradan bize hangi uçuşlarla hasta gelebilir. Daha sonra bu havayollarını tespit ederek, havayollarına ve alanda ki tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınması gereken notları bildirdik. Daha sonrada Bakanlığımızın Bilim Kurulu kararları doğrultusunda buradaki önlemleri seviye seviye yürürlüğe soktuk.

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

Bugün de gördüğünüz gibi termal kamera taramalarını bundan sonra Çin uçaklarında devam ediyoruz. Bizim termal kameralarımız 38 derecenin üzerinde ki vücut ısısını kameraya yansıtan sistemlerdir.

Bunlar sadece o an kameranın önünden geçen kişilerin vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olan kişileri seçmemizi sağlıyor. Biz bundan sonra ne yapıyoruz. Eğer 38 derecenin üzerinde ise o kişileri guruptan ayırarak ilk önce muayenelerini ve sorgulamalarını yapıyoruz.

Eğer bir risk varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmelerimizi bitirdikten sonra, 112’nin özel donanımlı ambulansları var. Negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelerimize sevklerini sağlıyoruz.

Daha sonra tanı ve süreç için hastanede ki süreç başlıyor” dedi.

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

CORONA VİRÜSÜ BULAŞICI MI?

Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

CORONO VİRİSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilerde bulundu:

* Akut solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçınmak,
* Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık el yıkamak,
* Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmak,
* Akut solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan kişiler öksürürken görgü kurallarını uygulamalıdır (mesafeyi korumalı,
öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil veya kıyafetlerle ağız ve burun kapatılmalı ve eller yıkanmalı),
* Sağlık kuruluşlarında, hastanelerde, özellikle acil servislerde standart enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarını artırmak.

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

CORONAVİRÜS KAYNAĞI NE?

 Daha önce virüsün Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı tespit edilmişti.

Çin medyasında yer alan haberlere göre virüsün kaynağı yarasa ya da yılan olabilir.

Bazı uzmanlar ise virüslerin porsuk sıçanlarından gelmiş olabileceği görüşünde.

Bu nedenle ülkenin pek çok yerinde kümes hayvanlarının dahi satışının yasaklandığı açıklandı.

Kutlamalar iptal, şehir karantina altında, halk panikte

Virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde salgının yayılmasını önlemek için sert tedbirler alınmaya başlandı.

Kentte bugün itibariyle, otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı.

Ayrıca Huanggang kentinde bu geceden itibaren çıkışların yasaklanacağı duyuruldu.

Koronavirüs Türkiye'ye geldi mi? Coronavirüs nerelerde görüldü? Hangi ülkelerde var?

WUHAN KENTİ NEREDE?

Wuhan, Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Yangtze ve Han nehirlerinin kavşağında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir. Wuchang, Hankou ve Hanyang adlı üç kentin birleşmesinden ortaya çıkan Vuhan, “Jiusheng Tongqu (dokuz vilayetin önde gelen iş merkezi)” olarak bilinmektedir. Vuhan şehirden geçen ve diğer büyük şehirleri birbirine bağlayan onlarca demiryolu, yol ve otoyol ile önemli bir ulaşım merkezidir ve Orta Çin’in siyasi, ekonomik, mali, kültürel, eğitim ve ulaşım merkezi olarak tanınmaktadır.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Birçok kişi bu hatayı yapıyor: Canan Karatay uyardı! Yemekten sonra bunu yapmayın…
Birçok kişi bu hatayı yapıyor: Canan Karatay uyardı! Yemekten sonra bunu yapmayın…
Amerika, 50 yılın ardından tekrardan Ay yüzeyine iniş yaptı…
Amerika, 50 yılın ardından tekrardan Ay yüzeyine iniş yaptı…
Kadıköy’de nefes kesen maç: Fenerbahçe son anda kazandı!
Kadıköy’de nefes kesen maç: Fenerbahçe son anda kazandı!
Çok Okunanlar
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Bankalardan kredi çekemeyenler dikkat!:Bunları yapan krediyi alır! İşte Kredi notunu yükseltmenin yolları
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar