Joe Biden yeminini ederek ABD'nin 46. Başkanı oldu

Amerika Birleşik Devletleri'nin seçilmiş başkanı Joe Biden Washington'da Kongre binasının önünde başkanlık yemini etti.

Joe Biden yeminini ederek ABD'nin 46. Başkanı oldu

Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen sene 3 Kasım'da yapılan Başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri Kongresindeki yemin töreninde yemin ederek ülkenin 46'ncı başkanı olarak görevine başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Haris ise Biden'ın öncesinde yeminini etti.

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın huzurunda yemin eden Joe Biden,1893 yılından beri ailesinde olan İncil'e el bastı.

50 senelik siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil'i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy'den sonra ABD'nin ikinci Katolik başkanı oldu. 

Yemin törenine görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris'e devreden Mike Pence katıldı. 

Törene ayrıca eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da katıldı.

Katılımın çok sınırlı tutulduğu törenle göreve başlayan Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin seçilen en yaşlı başkanı olurken Donald Trump ise halefinin yemin törenine katılmayan ilk Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak tarihe geçti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler doğrultusunda ve Kongre binasına yapılan saldırı dolayısıyla diğer devir teslim törenlerinden farklı olarak  yapılan yemin töreni 30 sene sonra ilk kez açık havada gerçekleştirildi.

JOE BIDEN'DAN YEMİN SONRASI İLK AÇIKLAMA

Amerika Birleşik Devletleri'nin en yaşlı ve ikinci Katolik başkanı Joe Biden, Kongre binası önünde gerçekleştirilen yemin töreni sonrası açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihi önemdeki ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Joe Biden, ülkesinin karşılaştığı zorlukları ancak "birlik" olarak aşabileceklerini ifade etti.

Biden, bugünün Amerika Birleşik Devletleri demokrasisi için önemli olduğunu ifade etti ve "Bugün Amerika'nın günü, demokrasi üstün geldi." dedi.

Ülkenin son dönemindeki zorluklara da işaret eden Biden, "artan aşırıcılık, beyazların üstünlüğü ve iç terör"le yüzleşecekleri ve bu tehditleri yenecekleri mesajını verdi.

"TÜM AMERİKALILARIN BAŞKANI OLACAĞIM"

Biden, hem kendisini destekleyenler hem de desteklemeyenler için çalışacağını vurgulayarak, "Tüm Amerikalıların başkanı olacağım." dedi.

Ülkedeki siyasi ayrışmaya ilişkin Biden, "Uygarlığımıza yakışmayan bu savaşa bir son vermeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Biden, konuşmasında dünyaya da bir mesaj vererek, "İttifak ilişkilerimizi tamir edeceğiz ve dünya ile bir kez daha yakın ilişkiler kuracağız." ifadelerini kullandı.

JOE BIDEN'IN BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLEN KAMALA HARRIS GÖREVİNE BAŞLADI

3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçiminde Joe Biden'ın adaylığı altında başkan yardımcılığına seçilen Kamala Harris, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kadın başkan yardımcısı oldu.

56 yaşındaki Harris, ülkede bu makama seçilen ilk siyahi, Hindistan ve Karayip kökenli kadın olarak tarihe geçti.

Biden ve Harris, tören sonrası Kongre binasının diğer kanadına geçerek geleneksel olarak askerleri selamlayacak ve Arlington Ulusal Mezarlığında bulunan Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakacak. Daha sonra ikili Beyaz Saray'a geçerek ilk mesailerine başlayacak.

1964'te California'nın Oakland şehrinde Hindistan'dan ABD'ye öğrenci olarak gelen biyolog bir anne ile Jamaika'dan ABD'ye yine öğrenci olarak gelen ekonomi profesörü siyahi bir babadan dünyaya gelen Harris, hukuk okudu ve uzun yıllar San Francisco'da savcılık yaptı.

Harris, 2010'da siyasete ilk adımını atarak California Başsavcılığına adaylığını koydu ve eyalet tarihinde seçilen ilk siyahi ve ilk kadın oldu. 2014'te ikinci dönem eyalet başsavcılığına tekrar seçilen Harris, 4 yıl sonra 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde de California’dan Kongre’ye giren ilk Güney Asya kökenli ve ikinci siyahi senatör unvanını aldı.

ABD BAŞKANLIK MAKAMINA AİT HESAPTAN İLK PAYLAŞIM

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ABD başkanlık makamına ait "POTUS" kullanıcı isimli Twitter hesabında ilk paylaşımını yaptı.

Joe Biden paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Karşı karşıya kaldığımız krizleri çözmek için boşa harcayacak zamanımız yok. Bu nedenle de bugün buradayım. Oval Ofis'e cesur adımlar atmak ve Amerikalı ailelerin ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamak için gideceğim."

TRUMP'IN POTUS HESABINDAN YAPTIĞI PAYLAŞIMLAR SİLİNMİŞTİ

ABD'de 6 Ocak Kongre baskınının ardından ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabı, 8 Ocak Cuma günü kapatılmıştı. 

Trump'ın "POTUS" hesabından yaptığı paylaşımlar da Twitter tarafından silinmişti. 

JOE BIDEN KİMDİR?

Joe Biden olarak bilinen Joseph Robinette Biden Jr., 20 Kasım 1942 yılında doğmuştur. 2009'dan 2017'ye kadar Birleşik Devletler'in 47. başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır. 3 Kasım 2020'de ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Biden, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü görevi devralmıştır.

Joe Biden'ın detaylı biyografisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡