İsrail - Hamas savaşında kim kimi destekliyor? Dünya ülkeleri tarafını seçti!

İsrail - Hamas savaşında dünya ülkeleri tarafını seçti. Peki hangi ülke Hamas'ı hangi ülke İsrail'i destekliyor? gelin haberimizde yapılan açıklamaları size aktaralım.

İsrail - Hamas savaşında kim kimi destekliyor? Dünya ülkeleri tarafını seçti!

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 5. gününde de hız kesmeden devam ediyor. Gazze'yi ölüm ablukasına alan İsrail, tüm silahlarını Gazzeli masum vatandaşlar üzerinde kullanıyor.

Dünya ülkeleri de yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ederken bazı ülkeler Hamas'a bazıları ise İsrail'e desteklerini açıkladı. Bazı ülkeler ise tarafsız kalarak her iki ülkeye de sağ duyu, itidal ve ateşkes çağrılarında bulundu.

İsrail'e ilk desteğini açıklayan dünyanın süper güç devleti olarak gösterilen ABD Başkanı Joe Biden oldu. Saldırıdan hemen sonra kameralar karşısına geçen Biden, İsrail'e para ve askeri anlamda koşulsuz şartsız destek sağlayacaklarını belirtti.

Peki diğer dünya ülkeleri ve liderleri İsrail Hamas savaşı için ne dedi? İşte yapılan resmi açıklamalar.

İSRAİL - HAMAS SAVAŞINDA HANGİ ÜLKE KİMİ DESTEKLİYOR?

TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk açıklamasında ''Türkiye olarak bu sabah İsrail'deki hadiseler ışığında tüm tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.'' dedi. (Erdoğan'ın ilk açıklaması)

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Sonraki açıklamalarında ise Erdoğan, İsrail'in acımasız tavrına tepki göstererek "Bir şehrin suyunu, elektriğini, giriş çıkışlarını kesip, altyapısını çökerterek, camisinden kilisesine, tüm ibadethanelerini, okullarını yıkarak, insanların en temel insani ihtiyaçlarına erişmesini engelleyerek, içinde sivillerin yaşadığı binaları bombalarla yerle yeksan ederek, velhasıl her türlü utanç verici yöntemle yürütülen bir çatışma savaş değil, katliamdır" dedi.

Erdoğan, "İsrail devlet gibi değil örgüt gibi davranırsa, sonunda örgüt gibi muamele görmeye başlayacağını unutmamalıdır" diye konuştu. (Kaynak: hurriyet)

AZERBAYCAN

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının X hesabından İsrail ve Filistin'e gerilimi düşürmeleri çağrısı yapılarak, "İsrail-Filistin çatışma bölgesinde sivillere yönelik şiddeti kınıyoruz. Hem İsrail'de hem de Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivilin trajik şekilde hayatını kaybetmesinden dolayı taziyelerimizi iletiyoruz. Durumun acilen düşürülmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan- İsrail Parlamentolararası İlişkiler Çalışma Grubu, İsrail'e yönelik saldırıları kınayarak, "Bu zor zamanda İsrail'le dayanışma içindeyiz." mesajını paylaştı. (Kaynak: AA)

KUZEY KORE

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ederken Kuzey Kore devlet medyasında yayınlanan bir makale büyük ses getirdi. İktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin yayın organında yer alan makalede "Uluslararası toplum, çatışmanın İsrail'in Filistin halkına karşı aralıksız suç teşkil eden eylemlerinin sonucu olduğu görüşünde" değerlendirmesi yapılarak "Temel çözüm bağımsız Filistin devleti" vurgusunda bulunuldu.

.jpg

UKRAYNA'DAN İSRAİL'E TAM DESTEK

Filistinlilerin hedef alındığı cinayetlere ve işgale karşılık olarak düzenlenen "Aksa Tufanı" operasyonuna karşın Ukrayna, İsrail'in yanında olduğunu bildirdi. Ukrayna, İsrail'e tam destek verdiğini ve askeri desteğe hazır olduğunu duyurdu.

AVRUPA'DAN İSRAİL'E DESTEK, HAMAS'A TEPKİ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, "İsrail ve halkına karşı bu sabah başlatılan, masum vatandaşlara terör ve şiddet uygulayan rastgele saldırıları şiddetle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Hamas'ı kınarken, "İsrail'in bu tür hain saldırılara karşı kendini savunma hakkı vardır." değerlendirmesini yaptı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de "İsrail ile tam dayanışma içindeyim" mesajını paylaştı.

israil-hamas-savasi-son-durum-ne-hamas-israil-16410071-9225-m.jpg

ALMANYA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise "Gazze'den yapılan füze atışları ve artan şiddet bizi sarsıyor. Almanya, Hamas'ın bu saldırılarını kınıyor ve İsrail'in yanında duruyor." değerlendirmesinde bulundu.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "İsrail'i şu anda vuran terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Ölenlere, ailelerine ve yakınlarına dayanışma dileklerimi iletiyorum." açıklamasını yaptı.

İNGİLTERE

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise İsrailli "sivillere yönelik saldırıların kendisini şoke ettiğini" belirtti. Sunak, "İsrail'in kendisini savunma hakkı mutlaktır." ifadesine yer verdi.

israil-hamas-savasinda-3-gun-dakika-dakika-yasananlar-gdtm.jpg

DİĞER AVRUPA ÜLKELERİ

Belçika, İspanya, İtalya, İsviçre, İrlanda, Hollanda, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan, Çekya, Slovenya, Finlandiya, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Kosova yetkilileri de Hamas'a tepki gösteren ve İsrail'e destek veren mesajlar yayımladı.

ABD'DEN HAMAS'A KINAMA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, ABD'nin Hamas'ın İsrailli sivillere yönelik saldırılarını "kesin bir dille kınadığını" ve İsrail hükümeti ve halkının yanında olduğunu söyledi. Sözcü, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile görüştüğünü ve yakın temas halinde kalacağını bildirdi.

İRAN'DAN HAMAS'A TAM DESTEK: GURUR VERİCİ

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in üst düzey bir danışmanı, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı beklenmedik saldırıyı desteklediğini ifade ederek, bunu "gurur verici bir operasyon" olarak nitelendirdi.

Filistinli çocuklara destek amacıyla Tahran'da düzenlenen bir toplantıda konuşan Rahim Safavi, "Gurur verici Aksa destekliyoruz. Biz operasyonu destekliyoruz ve direniş cephesinin de desteklediğinden eminiz." açıklamasını yaptı.

-001.jpg

MISIR'DAN FİLİSTİN VE İSRAİL'E 'AZAMİ İTİDAL' ÇAĞRISI

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Mısır Arap Cumhuriyeti, Filistin kentlerine yönelik bir dizi saldırının ardından Filistin ile İsrail tarafları arasında devam eden gerilimin korkunç tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu." ifadeleri kullanıldı.

Bölgedeki gelişmeler karşısında "azami itidal gösterilmesi ve sivillerin daha fazla riske maruz bırakılmaması" çağrısına yer verilen açıklamada, gerilimin tırmanmasının ateşkes çabalarını olumsuz yönde etkileyebilecek olası ciddi yansımaları konusunda uyarıda bulunuldu.

Açıklamada Mısır, barış sürecini yeniden başlatma çabalarını destekleyen uluslararası aktörleri, İsrail-Filistin arasındaki gerilimi durdurmak için derhal müdahale etmeye çağırdı. Öte yandan İsrail'e, Filistin halkına yönelik saldırı ve provokatif eylemlerini durdurması ve uluslararası insani hukuk kurallarına uyması çağrısında bulunuldu.

RUSYA'DAN İSRAİL VE FİLİSTİN'E İTİDAL ÇAĞRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "İsrail ve Filistinlileri itidale ve hemen ateşkes ortamına geri dönmeye çağırıyoruz" açıklamasında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin arasında barış müzakereleri sürecinin yeniden başlaması gerektiğine dikkati çekerek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve Filistin arasında başlayan gerginlik sonucu iki tarafın da zayiat verdiği, sivil altyapılar dahil yıkımlar olduğu anımsatıldı. Moskova'nın büyük çaplı bir askeri çatışmanın yeniden başlaması, her iki tarafta sivillerin ölümü ve Gazze Şeridi'ndeki ablukadan dolayı insani durumun daha da kötüye gitmesinden ciddi kaygı duyduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "İsrail ve Filistinlileri itidale ve hemen ateşkes ortamına geri dönmeye çağırıyoruz. Şiddet sarmalının ortaya çıkmasını önlemek, Gazze'ye çözüm bulmak ve Orta Doğu'da uzun vadeli, adil ve kalıcı barış elde etmek için Arap barış girişimi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararlarına dayanan İsrail-Filistin müzakere sürecinin acilen yeniden başlaması gereklidir."

HİNDİSTAN'DAN İSRAİL'E DESTEK

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise "İsrail'deki terör saldırıları haberiyle derinden sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız masum kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Bu zor zamanda İsrail'le dayanışma içindeyiz." yorumunu paylaştı.

KATAR

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Filistin halkı ile devam eden şiddet olaylarında tek sorumlu İsrail" ifadeleri kullanıldı. İki tarafa da sükunet çağrısı yapan Katar, uluslararası topluma, İsrail'in bu durumu kullanarak Gazze'deki Filistin halkına karşı orantısız müdahale başlatmasını engelleme çağrısında bulundu.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ise durumu yakından takip ettiklerini duyurarak, şiddetin durması çağrısında bulundu. Sivillerin korunması için her iki tarafa çağrıda bulunan Suudi Arabistan, barışçıl bir süreç için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

KUVEYT

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail işgalinin kardeş Filistin halkına yönelik apaçık ihlalleri ve saldırılarının sonucu olarak abluka altındaki Gazze'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan gerilimden endişe duyulduğu" kaydedildi.

Gazze Şeridi'ndeki olaylarla ilgili uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletlerin (BM) "üzerine düşen sorumluluğu" üstlenmesi ve yaşanan şiddet olaylarını durdurması istenen açıklamada, Filistin halkına koruma sağlanması ve İsrail güçlerinin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri ve Yahudi yerleşim birimlerini genişletme politikası başta olmak üzere kışkırtıcı uygulamalarına son verilmesi gerektiği vurgulandı.

ÜRDÜN

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Gazze ve çevresinde yaşanan "tehlikeli tırmanışın" durdurulmasını istedi. Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı, "Özellikle Batı Şeria'daki bölgelerde Filistin halkını, haklarından mahrum kılma, İslam ve Hıristiyan kutsallarına yönelik saldırılara ve ihlallere tanık olunduğu göz önüne alındığında, durumu daha da tırmandırma ihtimali taşıyan bu tehlikeli yansımalar konusunda uyarıda bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

UMMAN

Umman Dışişleri Bakanlığından da konuyla ilgili yapılan açıklamada, Filistin topraklarına yönelik gayrimeşru İsrail işgalinin sürmesinin neticesi olarak İsrail ile Filistin arasında tırmanan şiddetin endişe içinde, dikkatle izlendiği belirtildi. İsrail'in Filistin köy ve kentlerine yönelik saldırılarına işaret edilen açıklamada, "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarı yapıldı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ile Filistinliler arasındaki şiddetten duyulan endişeyi dile getirdi. Açıklamada, BAE'nin tehlikeli yansımalardan kaçınmak üzere son derece itidalli olunması ve derhal ateşkes yapılması çağrısında bulunduğu vurgulandı. Ayrıca, BAE'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki "geçici üye" sıfatıyla "Arap İsrail barış sürecinin yeniden canlandırılması için uluslararası dörtlü omisyonunun derhal işler hale getirilmesi çağrısında" bulunduğu kaydedildi.

2
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
1 Yorum
Son Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya'da konuştu: CHP'nin Genel Başkanı DEM ile demlendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya'da konuştu: CHP'nin Genel Başkanı DEM ile demlendi
Polisin Dur ihtarına uymayan çocuk sürücü dehşet saçtı, Polis sürüklenerek yere düştü!
Polisin Dur ihtarına uymayan çocuk sürücü dehşet saçtı, Polis sürüklenerek yere düştü!
Otomobilin tavanındaki yolculuk kötü bitti! Sırt üstü düştü ters döndü, o anlar kamerada
Otomobilin tavanındaki yolculuk kötü bitti! Sırt üstü düştü ters döndü, o anlar kamerada
Tarife ve paket taahhüdü bitenler dikkat! Elinizi çabuk tutun, cep telefonu faturalarına zam geliyor!
Tarife ve paket taahhüdü bitenler dikkat! Elinizi çabuk tutun, cep telefonu faturalarına zam geliyor!
Çok Okunanlar
Soylal medya Ekrem İmamoğlu'nun bu animasyonu ile çalkalanıyor: Sor bakalım niye yapmadı
Soylal medya Ekrem İmamoğlu'nun bu animasyonu ile çalkalanıyor: Sor bakalım niye yapmadı
Emekliye 3 bin lira ikramiye TBMM'de onaylandı.
Emekliye 3 bin lira ikramiye TBMM'de onaylandı.
Hastanede silahlı saldırı! Yaşanan panik anlarının görüntüsü ortaya çıktı
Hastanede silahlı saldırı! Yaşanan panik anlarının görüntüsü ortaya çıktı
Hapis cezasıyla aranıyordu! Saklandığı gizli bölmede polisten kaçamadı
Hapis cezasıyla aranıyordu! Saklandığı gizli bölmede polisten kaçamadı
Yorumlananlar
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu