Dudullu Bostancı Metrosu açıldı

İstanbul Dudullu-Bostancı Metro Hattı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı törenle açıldı.

Dudullu Bostancı Metrosu açıldı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) yapımı tamamlanan Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın açılışı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı törenle gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, metronun Bostancı durağında gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu ülkenin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyin adalet olduğunu, mücadelelerinin odak noktasının adalet olması gerektiğini söyledi. Adaleti gerçekleştirmek için ülkede siyasi görüş farklılığı aramadan, yaşadıkları bütün coğrafyada adalet için ortak mücadele etmek zorunda olduklarını, aksi halde insanlığın kaybedileceğini belirten Kılıçdaroğlu, adalet gibi önemli bir kavramın hakkını teslim etmek zorunda olduklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bir kişi siyaseten halkın oylarıyla seçilmişse, iktidara gelmişse ve kendi beldesine hizmet veriyorsa o kişinin hakkını elinden alacak olan güç, ona o yetkiyi veren güçtür. Yani İstanbulludur. İstanbullunun iradesine ipotek konulduğu zaman, 16 milyon insanın iradesine darbe vurulduğu zaman, hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Görüşümüz, inancımız, kimliğimiz ne olursa olsun birlikte mücadele etmek zorundayız. O nedenle söylüyoruz; Ekrem İmamoğlu'nun kılını dahi teslim etmeyeceğiz. Bu yola girerlerse cehennemin kapılarını açmış olurlar. Bu kadar sert, bu kadar net, bu kadar erkekçe söylüyorum."

Bu memleketin kolay kurulmadığına işaret ederek, mücadelelerinin hak mücadelesi olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Geldikleri gibi gidecekler. Sadece gitmeyecekler, Allah nasip ederse emekli edeceğiz onları, siyaset arenasından sileceğiz." dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbulluya hizmet etmenin Türkiye'ye, dünyaya hizmet etmek olduğunu ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu konularda yetkiyi veren İstanbullu, yetkiyi alacak olan da İstanbulludur. Dolayısıyla Ekrem Bey'in verdiği hizmeti sindiremiyorlar. Belediye başkanlarımızın verdiği hizmeti sindiremiyorlar. İstanbul'u beton ormanına çevirdiler, bunu da gayet iyi biliyoruz ama Ekrem Başkan İstanbul'u dünyanın incisi haline getirecek. Bu konuda hiç kimse endişe duymasın. Ve biz bu görevi hep birlikte yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Birlikte hak için hukuk için adalet için mücadele edeceğiz. Adaleti bu ülkeye ya getireceğiz, ya getireceğiz."

- Akşener: "Söz olsun, ant olsun gitmeyeceksin"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de açılışlara ve hizmetlere "gıcık" olunduğu için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yasak geldiğini savundu. İmamoğlu'nun 13 bin 500 oy farkla kazandığı seçimin iptal olduğunu söyleyen Akşener, "Seçimi iptal ettiler. Sonra ne oldu? Güzelim İstanbullu, kadınıyla erkeğiyle genciyle yaşlısıyla hangi siyasi görüşte olursa olsun, 23 Haziran'da tam 805 bin farkla yeniden seçti. Şimdi bakın, yahu ahmaklığa bakın, ahmaklığa... 13 bin 500 oy farkıyla seçilmiş bir belediye başkanıyla 805 bin farkla seçilmiş bir belediye başkanının gücü arasındaki farkı fark etmeyen ahmaklara bakın. Ondan sonra da ahmaklıklara ahmaklık denildiği zaman kızıyorlar. Hadi benim daha dokunulmazlığım yok. Ben de ahmak dedim. Bekleriz buyur birader." dedi.

Akşener, şöyle devam etti:

"Bir İstanbullu olarak, oy vermiş bir insan olarak diyorum ki eğer biz İmamoğlu'nu verirsek, eğer biz bu haksız, bu hukuksuz kararla mücadele etmezsek, eğer bu hizmetlere duyulan öfkenin neticesinde bu belediye başkanlarımızın çalışmalarının önüne geçmek için her türlü haksızlığı, hukuksuzluğu yapanların karşısında dimdik duramazsak yuh olsun bize, yuh olsun hepimize."

Meral Akşener, İstanbul'da 100 bin eve süt verildiğini, 400 bin aileye yardım edildiğini diğer belediyelerde de bu hizmetlerin yapıldığını ancak gürültüyle bunları açıklamadıklarını, resmi olarak kimsenin bilmediği kartların belediyelerce vatandaşlara verildiğini kaydetti.

İmamoğlu'nun bu hizmetleri gerçekleştirdiği için "gümbürtüye gittiğini" öne süren Akşener, "Ama gitmeyeceksin. Söz olsun gitmeyeceksin, ant olsun gitmeyeceksin. Burası arkanda, buradaki bütün siyasiler arkanda. Altılı masanın tamamı arkanda çünkü seni verirsek Muhittin Böcek'i de vermiş oluruz, seni verirsek Ankara'yı vermiş oluruz, seni verirsek bunlara Türkiye'nin geleceğini vermiş oluruz. Dolayısıyla Atatürk'ümüzün dediği gibi 'Geldikleri gibi gidecekler.' inşallah." diye konuştu.

- Davutoğlu: "Altılı masayla birlikte cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'a hizmet etmenin sadece bir millete, İstanbullulara değil insanlığa hizmet etmek olduğunu dile getirerek kentin tarihi önemine işaret etti.

Bostancı-Dudullu Metrosu'nun açılışının sadece bir metro açılışı değil, bir zihniyet meselesi olduğunu belirten Davutoğlu, kentin deprem ve yoğun trafik sorunuyla karşı karşıya olduğunu, bu sorunlarla mücadele etmede ve kentin geleceğini planlamada metro yapımına hız vermenin önemli olduğunu anlattı.

Altılı masanın genel başkanlarının dün yaptığı toplantıdan bahseden Davutoğlu, "Dün değerli genel başkanlarla 10 saate yakın bir odada baş başaydık ama huzurla nezaketle karşılıklı saygıyla en önemlisi de bu ülkenin derdiyle milletiyle dertlenerek halleşerek bir gelecek perspektifi çizmeye çalıştık. Senaryolar ürettiler; 'Altılı masa çökecek, bugün çökecek, yarın çökecek.' İşte dün gösterdik ki sizin senaryolarda ne yazarsa yazsın milletin kaderinde altılı masa olacak ve olmaya devam edecek. Evet farklı siyasi partilerdeniz, farklı görüşlere sahibiz ama ortak bir perspektifimiz var. Dün geçiş süreci yol haritamızı, ortak politikalar metnimizi tamamlama aşamasına geldik. Bir mimari inşa ediyoruz. İstiyoruz ki devletimiz Süleymaniye, Boğaziçi kadar estetik bir yapıya kavuşsun. Bu mimarinin ana taşlarını, sütunlarını dokuduk." diye konuştu.

Davutoğlu, güçlendirilmiş parlamenter sistemi ilan ettiklerini, temel ilkeler ve hedeflerini paylaştıklarını, anayasa reform paketini ve seçim güvenliğini millete arz ettiklerini anımsatarak şöyle devam etti:

"Dünkü iki önemli çalışmayla birlikte şunu ortaya koyduk. Biz genel başkanlar, bütün şahsi planlarımızı, parti hesaplarımızı bir kenara koyarak ortak bir iradeyle yol haritasıyla Türkiye'nin geleceğinde demokrasiyi inşa etmeye kararlıyız. İşte buradan bir kez daha bu güzel vesileyle nasıl İstanbul'a hizmet etmek bütün insanlığa hizmet etmekse emin olunuz Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını demokrasiyle taçlandırıp gelecek yüzyıllara çok güçlü ve itibarlı bir ülke emanet etmek bizim için asli görevdir. Bu perspektif içinde çok açık ve net bir şekilde dünkü açıklamamızda Sayın İmamoğlu'na verdiğimiz desteği bir kez daha teyit ettik. Altılı masa olarak milli iradenin arkasında, milli iradeye karşı olanların dimdik karşısında olacağız. Ve bu yolla bize 2023 seçimleri üzerinden mesaj vermek isteniyor ve deniyorsa ki 'Öyle hamleler yaparız ki sizin iradenize de ipotek koyarız.' İşte buradan söylüyoruz; asla ipotek koyamayacak ve 2023'ün demokrasi yılı olmasına asla engel olamayacaksınız. Altılı masayla birlikte Cumhuriyet'imizi demokrasiyle taçlandıracağız."

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda tüm Avrupa'nın en büyük şehri olan İstanbul'u yöneten büyükşehir belediye başkanlarının mutlaka geçmek zorunda oldukları bir sınav olduğunu, bu zorlu sınavın da metro sınavı olduğunu söyledi.

Raylı sistemlerin, İstanbul'un ulaşım sorunlarının en temel, en acil ve en kalıcı çözümü olduğunu dile getiren İmamoğlu, "Metro, medeniyetin, medeni kentlerin başat meselesidir. Ne yazık ki dünyanın önde gelen pek çok kenti, İstanbul'u bu yarışta geride bıraktılar. O yüzden göreve gelir gelmez tabiri caizse metro yapmayı İstanbul için bir onur ve ana hizmet meselesi kabul ettik." diye konuştu.

Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın 14,3 kilometre uzunluğunda, 13 istasyondan oluşan ve yan unsurları nedeniyle çok boyutlu bir mega proje olduğunu anlatan İmamoğlu, proje kapsamında Bostancı istasyonunda 869 araçlık, Kozyatağı istasyonunda 1692 araçlık olmak üzere toplam 2 bin 565 araçlık yeraltı otoparkı inşa ettiklerini ve kısmetse bunları yaz aylarında hizmete açacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından genel başkanlar metro hattının açılış kurdelesini keserek, İmamoğlu rehberliğinde Bostancı İstasyonu’ndan Parseller İstasyonu’na kadar yeni hattı deneyimledi.

KAYNAK: AA

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
Adalet Bakanlığının verileri kan dondurdu! 1 yılda, 20 bin çocuk istismara uğradı, 7 bin çocuk doğum yapmak zorunda kaldı!
Adalet Bakanlığının verileri kan dondurdu! 1 yılda, 20 bin çocuk istismara uğradı, 7 bin çocuk doğum yapmak zorunda kaldı!
Kıskançlık krizine giren koca, eski eşinin çalıştığı yerini pompalı tüfekle bastı!
Kıskançlık krizine giren koca, eski eşinin çalıştığı yerini pompalı tüfekle bastı!
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Altında son durum ne, gram, çeyrek ve ons altın fiyatları ne kadar? 27 Şubat Salı güncel altın fiyatları
Köpek eti satışı iddiası vatandaşları ayağa kaldırdı! İşte o gerçek...
Köpek eti satışı iddiası vatandaşları ayağa kaldırdı! İşte o gerçek...
Çok Okunanlar
Meteoroloji açıkladı! Bugün hava durumu nasıl olacak? 27 Şubat İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm ülke geneli hava durumu
Meteoroloji açıkladı! Bugün hava durumu nasıl olacak? 27 Şubat İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm ülke geneli hava durumu
Limonlu suyun faydası saymakla bitmiyor: Uzman, sabah tüketmenin faydasına vurgu yaptı…
Limonlu suyun faydası saymakla bitmiyor: Uzman, sabah tüketmenin faydasına vurgu yaptı…
Tek bir şartla destek var! Anında 15 bin lira para verilecek
Tek bir şartla destek var! Anında 15 bin lira para verilecek
Emekli promosyonla köşeyi dönecek! Ziraat Bankası emekli promosyon miktarını arttırdı
Emekli promosyonla köşeyi dönecek! Ziraat Bankası emekli promosyon miktarını arttırdı
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Çok dikkat çeken anket! Hangisi daha başarılı Özgür Özel mi, Kılıçdaroğlu mu? Kimse sonuçlarda bu kadar fark beklemiyordu
Çok dikkat çeken anket! Hangisi daha başarılı Özgür Özel mi, Kılıçdaroğlu mu? Kimse sonuçlarda bu kadar fark beklemiyordu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu