8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları 2023

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılan gösteriler için her yıl olduğu gibi bu yılda pankartlar hazırlanmaya başlandı. Önceki yıllardaki pankartları merak edenler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları 2023 diye internette arama yapıyor. Biz de tarihe damga vurmuş bu pankartları haberimizde derledik. İşte o pankartlar...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları 2023

Her sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yapılan gösterilerin hazırlıkları şimdiden başladı. Herkes önceki yıllarda yapılan gösterileri, gösterilerde açılan pankartları ve neler yazdığını merak ediyor. İnternette 8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları başlığı altında aratılan bu konuyla ilgili pankartları bizde araştırıp haberimizde yer verdik. İşte tüm ayrıntılar...

KADINLAR GÜNÜ NEDİR?

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın başlangıcı, 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir.

Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910),Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre'de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KISACA ANLATIMI

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi hayatını kaybetti.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Ekim Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ PANKARTLARI 2021

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

DÜNYADA 8 MART'TA YAPILAN GÖSTERİLER

ALMANYA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Almanya’da on binlerce kadın sokağa çıkarak taleplerini dile getirdi. Yaklaşık 40 ayrı kentte yapılan gösterilerin en büyüğü başkent Berlin’de düzenlendi. Alexander Meydanı’nda bir araya gelen 20 binden fazla kadın kent merkezinde ırkçılığa, ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe karşı sloganlar atarak, pankartlar ve dövizler taşıyarak gösteri yaptılar. Çok sayıda kadın örgütünün çağrısını yaptığı gösteriye Sol Parti başta olmak üzere değişik örgütler de destek verdi.

Kapitalizm ve ataerkil aile yapısına eleştirilerin yer aldığı pankart ve dövizler dikkat çekti. Öğle saatlerinde saat 12’ye beş kala, Robert-Koch-Platz’ta 300 kişi sandalyelerle oturarak “grev”e çıktığını ifade etti. Eyleme daha çok Charite hastanesi çalışanlarının destek verdiği ifade edildi. Neues Deutschland gazetesinde çalışan kadınlar da gün boyunca grev yaparak çalışmadı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

Hamburg’da ise en az 10 bin kadın sokağa çıktı. Kent içinde yapılan gösteriye erkekler de destek verdi. Köln’de merkez tren istasyonu önünde toplanan kadınlar da kent merkezinde taleplerini haykırdıkları bir gösteri düzenledi. Eylemi düzenleyen kadın örgütleri tarafından verilen bilgiye göre en az 3 bin kadın eyleme katıldı. Stuttgart, Bielefeld, Frankfurt gibi pek çok kentte yapılan gösterilere de binlerce kişi katıldı.

Geçmiş yıllara göre kitlesel geçen Almanya’daki 8 Mart eylemlerine sendikaların katılmaması dikkatlerden kaçmadı.

NORVEÇ

Norveç’te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ülke genelinde 82 yerde çeşitli etkinlikler ve yürüyüşlerle kutlandı. Stavanger ilinde temel sloganlardan biri, “kızların sünneti de bir tacizdir” oldu.

Ülke genelinde on binlerce kadın ve erkek sokaklara çıkarak, hükümetin kürtaj yasasında yapmak istediği değişikliğe karşı tepkilerini dile getirdi. Kadınlar, başbakan bu konuda ısrar ederse, karşılığında büyük tepki vereceklerini söylediler ve "Kürtaj yasasına dokunma!" dediler.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

Başkent Oslo’daki kutlamaya bu yıl katılanların sayısı, geçen yıla göre yaklaşık iki misli artarak 14 bin kişi oldu. Yapılan konuşmalarda bu yılın katılımındaki sayı artışının nedeninin, hükümetin kürtaj yasasında yapmak istediği değişiklik olduğu belirtildi. Konuşmalarda, hükümetin kadın haklarına saldırdığı ve buna karşı mücadele edilmesi, kadın erkek eşitliği sağlanmadan demokrasinin olamayacağı söylendi. Konuşmaların devamında, kadınların işyerlerinde tacize uğramalarının durdurulması ve ILO sözleşmesinin hemen uygulanması, savaş ve çatışmalarda kadınlara karşı silah olarak kullanılan tecavüzün durdurulması, istismarcıların, inşaat sektöründe daha fazla kadın çalışan için aktif politikaların hayata geçirilmesi, insan ticareti mağdurlarına oturma izni verilmesi, azınlık grubunda olan kadınların işe alınması, ırkçılığa karşı mücadele edilmesi, kadın ve erkekler arasındaki eşitsizliğin ortada kaldırılması ve eşit ücret talebi, herkese iş sağlanması ve altı saatlık işgünü, NATO üslerinin Norveç’ten çıkması, daimi ikamet için gelir şartının kaldırılması gibi taleplerde bulunuldu.

İSVEÇ

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde İsveç’in pek çok yerleşim birimde sokak ve meydanlara çıkan kadınlar, eşitlik ve adalet istedi. Göteborg ilinde iki ayrı gösteri düzenlendi. Sol Gençlik, Herşey Herkesin, Sol Parti, Sosyalist Parti, Feminist İnisiyatif ve Genç Feministler “Uluslararası Dayanışma ve Sınırsız Kardeşlik” parolasıyla Jerntorget Meydanı’nda saat 17.00’de gösteri düzenledi. 8 Mart Komitesi de, Gustaf Adolfs Meydanı’nda miting yaptı. Ellerinde “6 saatlik işgünü”, “Kahrolsun ataerkil sistem”, “Dünya kadınlarıyla dayanışma”, “Kadını özgürleştir, halkı özgürleştir”, “Yaşasın kadınların uluslararası dayanışması” ve “Benim vücudum, benim seçimim” pankrat ve dövizlerini taşıyan kadınlar Göteplatsen Meydanına yürüdü.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

Action Aid Swedwn adlı örgüt de, “Kadınlara yönelik erkek şiddetini durdurun” sloganıyla bir gösteri düzenledi. Eyleme katılan yüzlerce kadın, İsveç hükümetinden kadınlara yönelik şiddetin engellenmesi için yasalarda değişiklik yapmasını ve şiddet uygulayan erkeklere verilen cezaların artırılmasını talep etti. Namus ve töreden kaynaklı baskı ve cinayetlere karşı çalışma yürüten “Pela ve Fadime’yi Asla Unutma” adlı örgütlenme, parlamento binasının yanındaki Mynttorget Meydanında eylem yaptı. Stockholm’deki gösteri ise 8 Mart Komitesinin çağrısıyla, “Kadın nefretine karşı mücadele – Patriyarkalizme karşı mücadele” şiarıyla Humlegorden Parkında düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana'da alanlara çıkan binlerce kadın birleşme ve mücadele çağrısı yaptı.

Yürüyüşte yapılan konuşmalar ve açılan pankartlarda, 30 saatlik iş haftası, çocuk ve yaşlılara ücretsiz bakım, asgari ücretin 1700 avroya yükseltilmesi, şiddete karşı kadın sığınma evlerinin artırılması gibi talepler öne çıktı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

ABD

ABD'nin New York kentinde bulunan Union Meydanı'nda toplanan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

BREZİLYA

Brezilya'nın Sao Paulo kentinde binlerce kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Paulista Caddesi'nde toplanan kadınlar Brezilya'nın ırkçı Devlet Başkanı Jair Bolsanaro'yu protesto eden pankartlar taşıyıp sloganlar attılar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

ARJANTİN

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de gerçekleşen yürüyüşte, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu binlerce kişi, Ulusal Kongre binasından ülkenin resmi Devlet Başkanlığı Sarayı Casa Rosada'nın yakınında bulunan Mayıs Meydanı'na kadar yürüdü.

Çeşitli kitle örgütleri, kadın hakları savunucuları ve siyasi partilerin de yer aldığı yürüyüşte bazı kadınların Suriye'de hayatını kaybeden kadınlara dikkat çekmek için başlarını örtüp Suriye bayrakları taşıması dikkati çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

İSPANYA

İspanya'daki tüm kentlerde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yüksek katılımlı gösteriler düzenlendi.
İki saatlik genel greve giden kadınlar, gün boyunca düzenlenen gösterilerde "İşte, maaşta, erkeklerle gerçek eşitlik ve kadına yönelik şiddete son" çağrıları yaptı. İşçi sendikalarının çağrısıyla kadın-erkek eşitliği ve kadına karşı şiddete ilişkin taleplerin öne çıkarıldığı grev dolayısıyla ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetlerinde aksamalar oldu.

Gösterilerin en yüksek katılımlıları, başkent Madrid ve Barselona kentlerinde oldu.

Madrid'in merkezindeki Prado Bulvarı ve Gran Via Caddesi'ni dolduran çoğunluğu kadın yüz binlerce kişi, "Durdurulmazız. Eğer kadınlar durursa dünya durur" yazılı pankartın arkasından yürüdü.

Barselona'da yerel polis, kentteki 8 Mart etkinliğine 200 bin kişinin katıldığını açıkladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

BELÇİKA

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kitle örgütlerinin ve sendikaların çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşte, kadın-erkek eşitliğine ve kadına karşı şiddetle mücadeleye yönelik taleplere ilişkin pankartlar taşındı.

Brüksel Merkez Tren İstasyonu önünde toplanan yaklaşık bin kadın, Avrupa Parlamentosu (AP) önündeki Lüksemburg Meydanı'na doğru yürüdü.

Kadınlar, yürüyüş esnasında "Dünyadaki kadınlarla birlik olalım" ve "Hepimiz biriz" gibi sloganlar attı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

BANGLADEŞ

Bangladeş'in başkenti Dakka'da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gösteri yürüyüşü düzenlendi. Katılımcılar gösteri sırasında kadın haklarını savunan pankartlar taşıdı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

ENDONEZYA

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte, kadın haklarını savunan pankartlar taşındı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

AVUSTRALYA

Avustralya'nın Melbourne kentinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş gerçekleşti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü pankartları

KOLOMBİYA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Kolombiya'nın başkenti Bogota'da Santa Fe bölgesinde toplanan kitle yürüyüş düzenledi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Birçok kişi bu hatayı yapıyor: Canan Karatay uyardı! Yemekten sonra bunu yapmayın…
Birçok kişi bu hatayı yapıyor: Canan Karatay uyardı! Yemekten sonra bunu yapmayın…
Amerika, 50 yılın ardından tekrardan Ay yüzeyine iniş yaptı…
Amerika, 50 yılın ardından tekrardan Ay yüzeyine iniş yaptı…
Kadıköy’de nefes kesen maç: Fenerbahçe son anda kazandı!
Kadıköy’de nefes kesen maç: Fenerbahçe son anda kazandı!
Çok Okunanlar
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Mahfi Eğilmez’den endişe veren açıklama: “Bu enflasyon kalıcı olarak düşmez”…
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
Murat Kurum mu Ekrem İmamoğlu mu önde? İşte Son seçimleri bilen araştırma şirketleri dahil 9 anket firmasının sonucu
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
İki ülke arasında sular durulmuyor. Rusya’ya 500’den fazla yeni yaptırım yolda
Akıl almaz saldırı! Soda almaya giden çocuğa sıkıştırıp yumrukladı
Akıl almaz saldırı! Soda almaya giden çocuğa sıkıştırıp yumrukladı
Yorumlananlar
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Akaryakıta zam değil, indirim geliyor! Benzin ve motorine indirim geldi mi?
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar
Bayram ikramiyesi bekleyene müjde! 2.250 Lira ödeme alacaklar