Yunanistan'dan 29 Ekim provokasyonu! Türkiye karşı NAVTEX ilan etti

Son dakika haberi... Yunanistan, Ege Denizinde 29 Ekim'i de kapsayan NAVTEX ilan ederek provokasyona imza attı. Türkiye'de karşı hamle ile yeni bir NAVTEX ilan etti.

Yunanistan'dan 29 Ekim provokasyonu! Türkiye karşı NAVTEX ilan etti

Türkiye ile Yunanistan arasında NATO nezdinde teknik görüşmeler tamamlanmış ve ülkeler arasındaki sorun bir nebze çözülmüştü ancak Yunanistan'dan skandal bir hamle geldi. Yunan yetkililer  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kapsayacak şekilde Ege Denizi’nde atış eğitimleri için NAVTEX ilan etti.

Yunanistan bu tehditkar adımıyla iki ülke arasında güven artırıcı önlemler kapsamında kabul edilen bir ilkeyi çiğnemiş oldu. Söz konusu NAVTEX'e karşılık da Türkiye dün, mütekabiliyet kapsamında 28 Ekim’de atış eğitimleri için NAVTEX duyurusunda bulundu.

YUNANİSTAN O İLKEYE AYKIRI DAVRANDI

Yunanistan'ın ilan ettiği NAVTEX'in iki ülke arasında güven arttırıcı önlemler kapsamında kabul edilen "İki ülkenin milli günlerinde askeri faaliyet planlamama” ilkesine aykırı olduğuna dikkati çeken güvenlik kaynakları, Yunanistan'ın bölgede tansiyonu yükseltmeye yönelik adımları atmaya devam ettiğini belirtti.

5f170bfe7af507163cf3b429.jpg

"YUNANİSTAN GERÇEK NİYETİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR"

İki ülke askeri heyetleri arasında NATO Karargahı'nda yapılması planlanan toplantı öncesinde atılan bu provokatif adımı bölgede çözüme giden yolu kısaltmak yerine daha da uzatmaya yönelik bir çaba olarak nitelendiren güvenlik kaynakları, "Türkiye sorunların uluslararası hukuk ve iyi komşuluk temelinde çözülmesi için çaba harcarken Yunanistan’ın daha önce üzerinde mutabakata varılmış bir ilkeyi bilerek ihlal etmesi gerçek niyetini bir kez daha ortaya koymuştur" ifadesini kullandı.

1598863838475-1111.jpg

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡