TANAP Doğal gaz faturalarını etkileyecek mi? Vatandaşa indirim müjdesi...

TANAP Projesi Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak. TANAP'ın Avrupa bağlantısının açılmasıyla birlikte vatandaşımız doğal gaz faturalarını nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Doğal gaz fiyatları düşecek mi? TANAP ile doğal gaz ucuzlayacak mı? İşte merak edilenler haberimizde...

TANAP Doğal gaz faturalarını etkileyecek mi? Vatandaşa indirim müjdesi...

TANAP Projesi Azeri Gazı'nın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak. Dünya üzerinde ses getiren projelerden olan TANAP ile doğal gaz faturalarına indirim gelecek mi? Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Rahmi İncekara, fiyatların zamanla düşeceğini söyledi.

TANAP İLE DOĞAL GAZ FATURALARINI ETKİLEYECEK Mİ?

Dünyada ses getiren projelerden biri olan TANAP ile Azeri gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştı. Türkiye'de 20 il ve 60 ilçeden geçen TANAP'ta vanaların açılmasıyla birlikte akıllara "Doğal gaz faturalarına yansıması ne olacak?" sorusunu getirdi.

İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Rahmi İncekara, bu soruya CNN Türk canlı yayınında cevap verdi. Türkiye'nin bir enerji merkezi haline geldiğini söyleyen İncekara, TANAP'ın enerjide tekel olan Rusya'nın etkisini kıracağını belirtti. İncekara, TANAP ile doğal gaz fiyatlarının da yavaş yavaş düşüreceğini söyledi.

TANAP Doğal gaz faturalarını etkileyecek mi? Vatandaşa indirim müjdesi...


"FİYATLARIN AŞAĞIYA DÜŞECEĞİNE İNANIYORUZ"

İncekara, "Daha fazla kaynak oluşturduğunuzda doğal olarak fiyatların bir düşüsün söz konusu olur. Yavaş yavaş fiyatların düşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü petrolde 1 haftada belki fiyatlar yansıyor ama doğal gazda fiyatlara biraz daha geç yansıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin doğal gazda kaynak çeşitliliğini artırması demek aynı zamanda fiyatların uzun vadeli olarak düşüşünü ifade eder. Kaynakları daha da fazla artırmakta fayda var. Burada doların da fiyatı önemli. Doların TL karşısında yukarı çıkması buna mani olabilir. Doğal gaz fiyatlarında normalleşme süreci başlayabilir. Küresel aktörlerde de oynama söz konusu olmazsa, 6 aylık ya da 1 yıllık sürecin ardından doğal gaz fiyatlarının aşağıya düşeceğini söylüyoruz. Bu şekilde devam edersek fiyatlar daha da ucuzlayacaktır" ifadelerini kullandı.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡