AK Parti yerel seçim öncesi temayül sonuçlarını açıkladı! Temayül nedir?

AK Parti yerel seçimler önce temayül yoklamasını dün akşam tamamladı. Sonuçlara göre AK Parti'nin İstanbul'da Binali Yıldırım ismi kesinleşmiş görünürken Ankara'da ise Mehmet Özhaseki yüzde 90'la öne çıkan isim oldu. Peki Temayül nedir? Temayül yoklaması nedir?

AK Parti yerel seçim öncesi temayül sonuçlarını açıkladı! Temayül nedir?

Yerel seçimler için 5 - 16 Kasım tarihleri arasında belediye başkan aday adayı başvurularını alan AK Parti'de, tüm Türkiye'de aynı anda başlatılan temayül yoklaması dün akşam tamamlandı.


21 Kasım Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak olan toplantıda temayül sonuçları ele alınacak. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın edindiği bilgilere göre; Binali Yıldırım adı İstanbul adaylığı için kesinleşti gibi...

Canova konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

Binali Yıldırım'ın temayül yoklamasında tüm rakiplerini arkasında bıraktığı söyleniyor, teşkilatlarda da Binali Yıldırım destekleniyor. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında temayül sonuçları değerlendirilecek.

ANKARA'DA MEHMET ÖZHASEKİ BAŞI ÇEKİYOR

Ankara'da ise Mehmet Özhaseki'nin adaylığı yüzde 90 oranında gerçekleşti deniyor ama temayülde başka isimler de öne çıktı. O isimler; Mustafa Tuna, Fatih Şahin, Emrullah İşler ve Süleyman Soylu.

3 BÜYÜKŞEHİR'DE TEK İSİM

Öte yandan temayülde üç büyükşehir için de İçişleri Bakanı Soylu'nun adı çıktı. Soylu hakkında Cumhurbaşkanı'nın nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

İZMİR'DE ÖZGENER VE DAĞ

İzmir'de ise Mahmut Özgener adı geçmişti fakat Özgener istemediğini açıklamıştı. İzmir'de yapılan temayül yoklamasında da Özgener dışında bazı isimler de çıktı. bu isimlerden biri de Hamza Dağ, ama henüz bu konuda net bir karar yok. 

AK Parti'den yerel seçim öncesi o sonuçlar açıklandı!

TEMAYÜL YOKLAMASI NE DEMEK?

Temayül yoklaması kimin kime destek verdiğini bulmak için yapılmaktadır. Bir oylama şeklidir.

Kimi siyasi partiye göre genelde siyasi partilerin kullandığı ve seçmenin adaylardan hangisine meyyal olduğunu anlamak için yapılan bir tür araştırma/anket.

16 MYK üyesi başkanın koordinesinde gerçekleşecek temayül yoklamalarının sonuçları sır gibi saklanacak. Sonuçlar doğrudan Ankara'ya, yani AK Parti Genel Merkezi'ne ulaştırılacak.

TEMAYÜL NE DEMEK?

Bir tarafa eğilme, meyletme: "Musiki ruhların en tabii temayülleri arasındadır." -A. Ş. Hisar. 2. ruh b. Yönseme. 3. mec. Bir kimseye veya bir şeye ilgi duyma: "Yarının siyasetine yol açan fikirler, temayüller ilk önce bunlar arasında kaynaşır." -Y. K. Karaosmanoğlu.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡